Shocker – The Music


Úvod

Shocker je hororová řežba z roku 1989. Natočil ji Wes Craven. Je o masovém vrahovi jménem Horace Pinker, který byl popraven na elektrickém křesle, ale jaksi to nesplnilo účel. Jeho duch se totiž elektřinou ještě víc nabil a dál vesele vraždí. Je to klasický vyvražďovák, Craven je však zárukou nečekaných zvratů a nepříjemných odhalení, alespoň v tomto případě. Tedy v tom kladném smyslu slova. Pokud jde o hudbu, vydalo v roce 1989 Sbk Records/Alive Records album, které při samostatném poslechu vyzní jako každá druhá písničková kompilace.

Score
Extra hororovou atmosféru tvořenou hudbou ve filmu nehledejte. Již úvodní zvuková stopa napovídá, že půjde o směs rockových písní. Je to dáno zřejmě dobou vzniku, kdy se nosila nablýskaná pompéznost popem změkčeného rocku. Chytlavé melodie, skládané evidentně pro účely zaujmout a zvučná jména interpretů tehdy doprovázely kdeco. Inu zlatá osmdesátá.

Score otevírá nakažlivě chytlavý hit „Shocker“. Jako interpret je uvedeno seskupení Dudes of Wrath. Autory písně jsou Jean Beauvoir, Guy Man-Dude a Desmond Child, známý zjm. fanouškům kapely Kiss, pro něž je ostatně deska jednou ze sběratelských lahůdek. To proto, že se na ní podílel jeden z frontmanů kapely Paul Stanley. V úvodu je zřetelný jeho zpěv a jako hlasový doprovod se nepřeslechnutelně objevuje i v jiných skladbách.

Druhou píseň z pera hardrockového veterána Alice Coopera zpívá Iggy Pop. Cooperův odkaz pokračuje ve třetí „No more Mr. nice guy“. Nikoli ovšem v jeho provedení, nýbrž v daleko tvrdším pojetí trash metalové smečky Megadeth. Slavná jména doprovází i další píseň. Je jí skupinou Bonfire realizovaná skladba, kterou původně složili Desmond Child, Paul Stanley a Bruce Kulick pro potřeby domovské kapely dvou posledně jmenovaných, tedy Kiss. Na žádné řadové desce jim však nevyšla. Pouze jako demo. Shocker score je tak v jistém ohledu raritní. Další písně, jejichž interprety jsou např. Saraya nebo Woodoo X, se nesou ve stejně melodickém duchu. Jejich autorem je ostatně většinou Child. Závěr tvoří motiv z konce první písničky. Je rozvedený do klasické stadiónové hymny.

Hodnocení

Spíše než o klasický soundtrack se jedná o výběr příjemných rockových melodií z konce 8. dekády. Filmové dění si u něj připomene málokdo, ale to je zřejmě v pořádku. Lépe se to prodává, zvláště, je-li na nosiči pár rarit. A to je příklad Shockera. Stačí k filmu přizvat pár zvučných jmen, nejlépe nějaké z jedné z nejuctívanějších kapel na světě, jakou Kiss bezpochyby jsou, nechat je pro něj natočit skladbu, která se nikde jinde neobjevuje a zběsilost fanoušků je zaručena. Alespoň těch, co o tom vědí.

Dojem obyčejného písničkového výběru umocňuje i zpracování bookletu. Obrázků z filmu je na něm vskutku málo. Je zaměřen na kompletní texty a informace o tom, kdo jak spolupracoval na té které stopě.

Dostupnost

Že jde o dost těžko sehnatelný kousek je asi zřejmé. Mohl bych o tom vyprávět. Hnán zběsilou touhou po úvodní skladbě filmu jsem 5 let pátral po obchodech, ale bez výsledku. Až náhoda a burza tomu chtěly, abych jej sehnal. Byť za patřičně sběratelskou cenu.

Seznam skladeb

  1. Shocker
  2. Love transfusion
  3. No more Mr. nice guy
  4. Sword and stone
  5. Timeless love
  6. Shockdance
  7. Demon bell
  8. The awakening
  9. Different breed
  10. Shocker (reprise)
Hodnocení5
Hodnotit jej musím ze dvou hledisek. Jako fanoušek Kiss bych mu za ty 3 vzácné skladby dal plný počet, ale z objektivního hlediska zůstávám při zemi. Jde koneckonců jen o průměrné písně, pro někoho dokonce dávno mrtvé, z nichž v hlavě zůstane málokterá.
50%

Sdílejte článek

Nový komentář