Úvod
Shocker je hororová řežba z roku 1989. Natočil ji Wes Craven. Je o masovém vrahovi jménem Horace Pinker, který byl popraven na elektrickém křesle, ale jaksi to nesplnilo účel. Jeho duch se totiž elektřinou ještě víc nabil a dál vesele vraždí. Je to klasický vyvražďovák, Craven je však zárukou nečekaných zvratů a nepříjemných odhalení, alespoň v tomto případě. Tedy v tom kladném smyslu slova. Pokud jde o hudbu, vydalo v roce 1989 Sbk Records/Alive Records album, které při samostatném poslechu vyzní jako každá druhá písničková kompilace.
Score
Extra hororovou atmosféru tvořenou hudbou ve filmu nehledejte. Již úvodní zvuková stopa napovídá, že půjde o směs rockových písní. Je to dáno zřejmě dobou vzniku, kdy se nosila nablýskaná pompéznost popem změkčeného rocku. Chytlavé melodie, skládané evidentně pro účely zaujmout a zvučná jména interpretů tehdy doprovázely kdeco. Inu zlatá osmdesátá.
Score otevírá nakažlivě chytlavý hit „Shocker“. Jako interpret je uvedeno seskupení Dudes of Wrath. Autory písně jsou Jean Beauvoir, Guy Man-Dude a Desmond Child, známý zjm. fanouškům kapely Kiss, pro něž je ostatně deska jednou ze sběratelských lahůdek. To proto, že se na ní podílel jeden z frontmanů kapely Paul Stanley. V úvodu je zřetelný jeho zpěv a jako hlasový doprovod se nepřeslechnutelně objevuje i v jiných skladbách.
Druhou píseň z pera hardrockového veterána Alice Coopera zpívá Iggy Pop. Cooperův odkaz pokračuje ve třetí „No more Mr. nice guy“. Nikoli ovšem v jeho provedení, nýbrž v daleko tvrdším pojetí trash metalové smečky Megadeth. Slavná jména doprovází i další píseň. Je jí skupinou Bonfire realizovaná skladba, kterou původně složili Desmond Child, Paul Stanley a Bruce Kulick pro potřeby domovské kapely dvou posledně jmenovaných, tedy Kiss. Na žádné řadové desce jim však nevyšla. Pouze jako demo. Shocker score je tak v jistém ohledu raritní. Další písně, jejichž interprety jsou např. Saraya nebo Woodoo X, se nesou ve stejně melodickém duchu. Jejich autorem je ostatně většinou Child. Závěr tvoří motiv z konce první písničky. Je rozvedený do klasické stadiónové hymny.
Hodnocení
Spíše než o klasický soundtrack se jedná o výběr příjemných rockových melodií z konce 8. dekády. Filmové dění si u něj připomene málokdo, ale to je zřejmě v pořádku. Lépe se to prodává, zvláště, je-li na nosiči pár rarit. A to je příklad Shockera. Stačí k filmu přizvat pár zvučných jmen, nejlépe nějaké z jedné z nejuctívanějších kapel na světě, jakou Kiss bezpochyby jsou, nechat je pro něj natočit skladbu, která se nikde jinde neobjevuje a zběsilost fanoušků je zaručena. Alespoň těch, co o tom vědí.
Dojem obyčejného písničkového výběru umocňuje i zpracování bookletu. Obrázků z filmu je na něm vskutku málo. Je zaměřen na kompletní texty a informace o tom, kdo jak spolupracoval na té které stopě.
Dostupnost
Že jde o dost těžko sehnatelný kousek je asi zřejmé. Mohl bych o tom vyprávět. Hnán zběsilou touhou po úvodní skladbě filmu jsem 5 let pátral po obchodech, ale bez výsledku. Až náhoda a burza tomu chtěly, abych jej sehnal. Byť za patřičně sběratelskou cenu.
Seznam skladeb
- Shocker
- Love transfusion
- No more Mr. nice guy
- Sword and stone
- Timeless love
- Shockdance
- Demon bell
- The awakening
- Different breed
- Shocker (reprise)
PARDON, TEN ODKAZ JE NEFUNKČNÍ, PODÍVAT SE MUSÍTE TADY
UKAZKY NAJDETE TADY