Gremlins (Jerry Goldsmith)


O filmu

Myslím, že film Gremlins nemusím přestavovat (recenzi najdete ve filmech), takže to rozepíšu stručně. Jde o to, že mladý Peltzer dostane malé zvířátko, které se jmenuje Gizmo. K tomu mu jeho otec, co mu ho daroval, řekne 3 základní pravidla. 1) Nikdy se nesmí vystavit přímém u slunci, nebo by ho to mohlo zabít. 2) Nikdy se nesmí dotknout vody. A nakonec 3) se nesmí najíst po půlnoci. No ale jak je zvykem, pravidla se poruší a díky tomu se z roztomilých zvířátek stanou bláznivé zrůdičky.

Rozbor

Hudbu k filmu Gremlins složil světoznámý Jerry Goldsmith a abych po pravdě řekl, tohle patří k tomu slabšímu (musím to říct, i když mi to trhá srdce:-)). Na této hudbě mi celkem vadí velká ztřeštěnost a to, že to připomíná japonské písničky.

Ale od začátku. První skladba je “Fanfare Chinatown”. Už zde slyšíme jakési japosnké znaky. Je celkem temná, takže nic veselého. Hodně se střídají tišší tóny s lehce hlasitějšími. Zato “Buying Gizmo” je celkem “uspávací”. Slyšíme písničku, kterou si Gizmo potichu brouká. Je celkem pěkná a dobře se při ní usíná. Hlavně asi od 1:30 začne být celkem smutná a snaží se hrát na city. Ale poté utichne a hraje na temnější strunu.

Další je “Late for work”, je celkem veselá a lehce mi připomínala starší kreslené grotesky. Ve filmu se objeví skoro na začátku filmu, když jde Peltzer do práce. Ale není tam celá, kousek chybí. Další na řadě je “Mrs. Deagle Barney”, která je velmi “podivná”, jak víme, ve filmu byla paní Deaglová celkem zlá. Tady tato skladba je velmi neohrabaná a slyšíme v ní hlavně housle a trumpety. “Gizmo accident bedtime breakfast” začíná jako „Buying Gizmo“ a celkem ho to připomíná. Jen kdyby tu nebyla ztřeštěnost, občas evokující nástup Gremlinů, avšak po chvíli se to zase změní v pohodovou píseň. “Gizmo multiplies” začíná skoro na oko stejně jako „Buiyng Gizmo”, ale asi po jedné minutě je velmi temná a děsivá. Zazní, když se Gremlini narodí (ještě zatím z Gizma). Ke konci jsou zase slyšet japonské reálie.

Pár kompozic přeskočíme, protože jsou si velmi podobné a vrhneme se na “First victim Gremlins in the kitchen”. Jak název napovídá, odehrává se tato scéna v kuchyni, když už se Gremlini vylíhnou z vajíček a je temná, přesně se hodí na tuto scénu. Je nejprve pomalejší, a když gremlin zaútočí, začne zrychlovat a po malé chvilce je zase o něco temnější. Pro mě byla velmi příjemná na poslech. “A Gremlins christmas” je zkomoleninou toho, co vymyslel Goldmisth, a nějaké vánoční písně. Jako celek to zní úplně šíleně, opravdu je tato pasáž velmi barevná. Až se divím, jak tohle mohl udělat Goldsmith. “Christmas memories” sice vypadá jako další rychlá píseň, ale později hraje na velmi temnou strunu a je celkem děsivá.

“Time to go home Gizmo” je opět hodně temná. Ze začátku se hraje na piáno a zní to velmi temně, ale poté se to změní na smutnější hudbu, která by zapůsobila i na lecjakého velkého borce. A poslední “Gremlins rag” upřímně nesnáším. Tahle písnička sráží celý soundtrack na kolena. Začátek je sice pěkný a smutnější, ale když tam spustí část, která je i ve dvojce v závěrečných titulkách, k tomu se tady přidají ty čínské nástroje, tak to zní velmi špatně a vůbec se mi to nelíbí.

Hodnocení

Tímto soundtrackem si u mě Goldsmith celkem pošpinil pověst, ty skladby tady se strašně střídají. Půlka písně je třeba temnější a druhá půlka je veselejší. Nevím jak se to komu líbí, ale mně to přišlo celkem špatné. Takže u mě v tomto případě převládá zklamání (i když se jako celek drží v lehkém nadprůměru). Goldsmith mě velmi překvapil nástroji, které používá, možná chtěl zkusit něco nového, ale bohužel se mu to moc nepovedlo.

Dostupnost

Stejně jako druhý díl se i tento špatně shání a jestli máte na výběr mezi jedničkou a dvojkou, jděte spíš do druhého dílu. Tady v Čr je skoro nesehnatelný, takže budete muset sáhnou do zahraničního obchodu.

Seznam skladeb

 1. Fanfare chinatown(2:02)
 2. Buying Gizmo(2:39)
 3. Late for work(1:54)
 4. Mrs. Deagle Barney(2:19)
 5. Gizmo´s accident bedtime breakfast(2:21)
 6. Gizmo multiplies(3:06)
 7. Silent night after midnight(2:57)
 8. The transformation begins(1:31)
 9. First victim Gremlins in the kitchen(4:05)
 10. Gremlins loses his head(1:14)
 11. The chaos begins(00:53)
 12. Mrs. Deagle´s untimely death(2:24)
 13. A gremlins christmas(2:11)
 14. Christmas memories(3:30)
 15. The cinema is destroyed(2:43)
 16. The toy store searching for stripe(3:39)
 17. Gizmo to the rescue(5:47)
 18. Time to go home Gizmo(2:59)
 19. Gremlins rag(4:09)
Hodnocení6
Celkem se tu hodně momentů opakuje, což mě také částečně zklamalo. Takže za zklamání z Goldsmithe dávám 60% a zachraňuje ho hlavně celkem pěkný úvod.
60%

Sdílejte článek

Nový komentář