Pro autory

Vážení uživatelé,

následující řádky jsou pro všechny z vás, kteří kromě toho, že milují hororový žánr, v sobě mají také chuť napsat o svém oblíbeném žánrovém dílku (ať už o filmu nebo třeba knize), herci (či jiném člověku ze zákulisí) nebo zajímavé postavě pár odstavců, případně podělit se s ostatními návštěvníky stránek o novinkách nebo aktuálním dění.

A jak se zapojit do psaní?

Musíte být registrovaný a přihlášený uživatel. Po přihlášení najdete v uživatelském menu odkaz “Vložit nový článek” a po kliknutí se vám zobrazí formulář, přes nějž nám váš článek nebo recenzi pošlete. Abychom co nejvíce zamezili i víceméně výjimečným případům, kdy se vám článek vrátí k přepracování, připravili jsme pro vás několik rad, které vám mohou pomoci napsat co nejkvalitnější článek a redakci usnadnit jeho schválení.

Rozeberte osobnost nebo filmovou postavu

Upozorněte nás na někoho, kdo se alespoň trochu točí kolem hororu a zaslouží si větší pozornost. Neomezujte se tedy pouze na výčet filmů, ale snažte se danou osobnost či postavu přiblížit v kontextu jejího života či filmového světa. Fantazii se meze nekladou. Nekopírujte, nezapomínejte uvádět zdroje.

Máte svoji hororovou povídku?

Chcete-li její veřejnou kritiku, zašlete nám ji. Pamatujte samozřejmě na pravopis a dbejte toho, aby její obsah nebyl v rozporu s obecně závaznými právními předpisy a pokud možno nevybočovala z mezí dobrého vkusu a slušnosti.

Pusťte se do recenze

(Hororové filmy, knihy, hry, seriály, soundtracky)
Chcete-li zhodnotit dílo, které spadá do některé z těchto kategorií, s chutí do toho. Měli byste však mít na paměti několik skutečností.

Co tu ještě není
Předně se ujistěte, že vámi zamýšlený příspěvek tu již není od někoho jiného. Platí u nás pravidlo „Kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Samozřejmě že přístup redakce k článku na již existující téma je individuální a odvíjí se převážně od toho, jak jsou si (ne)podobná výsledná hodnocení díla. Zkusit to tedy můžete, domluva předem je však jistější a ušetří možné zklamání a čas.

Doporučený rozsah a podoba
Recenze má primárně hodnotit, proto by se měla drtivá většina textu věnovat rozboru, pokud možno tak objektivnímu, jakého jste jen schopni. Věnovat velký prostor (více než 1 odstavec) ději nebývá nejvítanější. Své hodnocení oddělujte tematicky do odstavců.
Stanovovat povinnou délku recenze je obtížné, ale jistým vodítkem by pro vás mohlo být doporučení minimálně 4-5 odstavců, respektive alespoň 2000-2500 znaků (i s mezerami). Kvantitě se taktéž meze nekladou, pamatujte však v první řadě na kvalitu.

Spoilery
Nemáte rádi, když se dozvíte zásadní informaci nebo podstatnou část zápletky? Buďte stejně ohleduplní k ostatním a takovou skutečnost vyznačte jako „(SPOILER) -text- (KONEC SPOILERU)”.

Nadpis
Abyste co nejspolehlivěji identifikovali dílo schvalujícímu redaktorovi, uvádějte názvy v následujících tvarech.
Filmy a seriály: Název filmu + do závorky rok výroby. Např.: Fantomas (1900)
Knihy: Název v originále + do závorky český název a autora. Např.: Evil (Zlo, Pepa Novák)
Soundtrack: Název v originále + do závorky jméno skladatele. Např.: Popelka (Honza Vějíř)

Zkrátka podívejte se, jak vypadají ostatní články.

Pravopis

Při psaní dodržujte pravidla českého/slovenského pravopisu. Většina článků sice prochází jistou redakční úpravou, ovšem neznamená to, že vaše chyby bude někdo pravidelně opravovat.

Máte přesto dotaz?

Od toho jsme zde. Napište nám, rádi vám poradíme. Takže neváhejte a pište a pište… Těšíme se na vás.