Paul Naschy


Narodil se jako Jacinto Alvarez Molina 6. září 1934 v Madridu ve Španělsku a k filmu přičichl již záhy. Jako dítě ho matka brávala na nejrůznější snímky, které jej přirozeně fascinovaly. Přestože tehdejší fašistický režim nepřál příliš hororové kinematografii, dostal se Jacinto už jako 11letý na klasiku studia Universal Frankenstein Meets The Wolfman, která jej doslova uhranula.

Rodina však jeho představám o práci u filmu nepřála. Bylo od něj očekáváno, že nastoupí do zaměstnání hodného jeho sociálního postavení.

Nejprve studoval zemědělství a přešel na architekturu. Dostal se na prestižní školu architektury v Barceloně. Získal věhlas díky svému umění kresby. Našel tak práci u nahrávacích společností Columbia či Decca, kde navrhoval obaly desek. Tíhnul i ke komiksu, hlavně westernu. Jeho díla se neminula výstav. Vedle toho stíhal psát pod pseudonymem Jack Mills paperbackové novely westernového žánru. K tomu hrál fotbal, házel oštěpem (třetí místo španělského šampionátu) a vytvořil rekord ve vzpírání.

Roku 1969 se oženil. Zplodil 2 děti.

Zemřel na rakovinu slinivky v Madridu dne 1. prosince 2009.

 

Všestranný filmař

Pro filmový svět je znám jako nad míru plodný herec, režisér a scénárista. Je do slova a do písmene ikonou španělského hororu. Říkali mu třeba španělský Lon Chaney či Boris Karloff (jež sám velmi obdivoval). Dotáhl to v roce 2001 až na medaili za umění.

Ztvárnil bezpočet rolí. Objevil se jako hrabě Drákula: El gran amor del conde Drácula aka Count Dracula´s Great Love (1972). Jako mumie: La Venganza de la Momia aka The Mummy’s Revenge (1973). Jako ďábel: La Rebelion de las Muertas aka Rebellion of the Dead (1973), Inquisicion aka Inquisition (1976). Jako farář: Exorcismo aka Exorcism (1975). Jako Quasimodo: El Aullido del Diablo aka Howl of the Devil (1987). A tak dále.

Vytvořil postavu čaroděje zvaného Alaric de Marnac ve snímcích El espanto surge de la tumba aka Horror Rises From the Tomb (1973), což je jeden z jeho vůbec nejlepších filmů, a Latidos de pánico aka Panic Beats (1983). Postava vychází ze skutečně žijící persóny jménem Gilles de Rais, o němž je film El Mariscal del infierno aka Marshall of Hell (1974), kde Naschy nechyběl.

 

Waldemar Daninsky – elegantní vlkodlak

Žánroví zasvěcenci však nejvíce znají a oceňují jeho vlkodlaka. Paul Naschy vdechnul život postavě, která v tuctu filmů (lze jich počítat i třináct) nutila diváky křičet při pohledu na běsnící bestii, která je ve skutečnosti mužem hořkého a politováníhodného osudu. Je to Waldemar Daninsky. Vedle této postavy navlékl srst ještě dvakrát. Pod maskou klasického vlčího muže se na filmovém plátně objevil suverénně nejčastěji a drží v tomto rekord. Takový Lon Chaney Jr., což je další z nejslavnějších vlkodlaků, si tuto roli střihnul jen sedmkrát.

Filmy o hraběti, který za úplňku plení krajinu, netvoří souvislý celek. Byť v nich je možné nalézt vzájemné odkazy, není ke sledování jednoho zapotřebí znalosti druhého nebo dokonce všech ostatních. Co se týče kvality, nedrží se samozřejmě všechny na uměleckém vrcholu, nicméně v několika případech je setkání s vlkodlakem Daninskym pro diváka nezapomenutelným zážitkem plným dobové hrůzy, ucházející atmosféry, obdivuhodných masek a herectví, dramatu i lehké erotiky. K některým psal Naschy scénář a ujal se i režie.

Pro přehlednost budiž uvedeny Daninského prezentační materiály, které se v běhu času dočkaly množství přejmenování. Znát je všechny je pro běžného diváka nemožné.

 1. Las Noches del Hombre Lobo aka The Nights of the Wolf Man (1968) – tento snímek je bohužel beznadějně ztracen; buď byl zničen, nebo nebyl nikdy dokončen
 2. La Marca del Hombre Lobo aka The Mark of the Wolf Man (1968)
 3. Los Monstruos del Terror aka The Monsters of Terror (1970)
 4. La Noche de Walpurgis aka Walpurgis Night aka The Werewolf vs. the Vampire Woman (1971)
 5. La Furia del Hombre Lobo aka The Fury of the Wolf Man (1972) – natočen v roce 1969
 6. Dr. Jekyll y el Hombre Lobo aka Dr. Jekyll and the Wolf Man (1972)
 7. El Retorno de Walpurgis aka The Return of Walpurgis aka Curse of the Devil (1973)
 8. La Maldicion de la Bestia aka The Curse of the Beast (1975)
 9. El Retorno del Hombre Lobo aka The Return of the Wolf Man aka Night of the Werewolf (1981)
 10. La Bestia y la Espada Magica aka The Beast and the Magic Sword (1983)
 11. Licántropo aka Lycantropus: The Moonlight Murders (1996)
 12. Tomb of the Werewolf (2004)
 13. El Aullido del Diablo aka The Howl of the Devil (1987) – je možné jej sem zařadit, neboť zde Naschy hraje muže, který se obléká do kostýmů různých monster a vlkodlak/Daninsky je mezi nim též

Vedle těchto filmů se Naschy coby vlkodlak objevil ještě v Buenas Noches, Señor Monstruo aka Good Night, Mr. Monster (1982) a Um Lobisomem na Amazônia aka A Werewolf in Amazonia (2005).

 

Nezapomeneme

Paul Naschy byl průkopníkem španělské filmové hrůzy. Byl výjimečný a zůstává legendou, na kterou ti hororoví fanoušci, kteří nesledují a neuznávají pouze mainstream, jistojistě nikdy nezapomenou.

Zdroj: naschy.com; imdb.com; wikipedia.org
Obrázky použity z filmů Fury of the Wolfman a The Night of the Werewolf

Sdílejte článek

Nový komentář