Lance Henriksen


Herec s výraznou sympatickou tváří, jež je přímo stvořená pro role padoucha.

Narodil se 5. května 1940 kdesi na Manhattanu v New York City do chudé rodiny. Jeho otec byl norský obchodní námořník a boxer. Většinu života strávil na moři. Jeho matka se pohybovala v mnoha profesích, od instruktorky tance, přes servírku, až k modelce. Rodiče se rozvedli, když mu byly 2 roky. Vyrůstal kde se dalo, hlavně u příbuzných. Ve škole měl odjakživa problémy. Ve 12 ze vzdělávacího institutu odešel, stejně jako z domova. Do 30 let tak zůstal negramotný. Poté se sám naučil číst, když musel pročítat scénáře.

Většinu svého mládí věnoval pouličním vylomeninám. Cestoval po zemi na nákladních vlacích a byl i vězněn pro potulku. Během svých cest se seznámil mj. s Jamesem Cameronem. Střídal různá povolání, sloužil u námořnictva, plavil se po moři. Později se uplatnil jako malíř v divadle. Ve skutečnosti se k herectví dostal právě díky tomuto. Zhruba ve svých 30 letech absolvoval hereckou průpravu v Actors Studio. Od té doby se místem jeho působení stala Off-Broadway v New Yorku, což je menší divadlo než Broadway.

Do prvního filmu se dostal v roce 1972. Jednalo se o dobrodružný film „It Ain´t Easy“. V roce 1977 se objevil ve Spielbergově hitu „Close Encounters of the Third Kind” (Blízká setkání třetího druhu). Rok nato měl již větší roli v hororu „Damien: Omen II“. V roce 1981 si jej Cameron přizval k jedné ze svých prvotin „Piranha Part Two: The Spawning“. V dalším hororu, tentokrát s názvem „Nightmares“, vystupoval v roce 1983.

Rok 1984 mu přinesl úspěch v podobě filmu „The Terminator“. Přestože měl hrát původně hlavní roli, zviditelnil se úlohou detektiva Vukoviche. Pomyslný vrchol jeho spolupráce s Cameronem přišel v roce 1986, kdy se Henriksen stal androidem Bishopem ve famózním sci-fi „Aliens“. Ve víceméně stejné roli se ukázal rovněž v pokračování ságy o vetřelcích v roce 1992 („Alien 3“) a 2004 („Alien vs. Predator“). K jeho vysoce ceněným hororům konce 8. dekády patří „Near Dark” (1987) a „Pumpkinhead” (1989, Démon pomsty). K méně povedeným patří „The Horror Show” (1989).

Do 90. let vstoupil účinkováním v několika akčních filmech, např. „Stone Cold” (1991, Studený jako kámen). K hororu se vrátil ve snímku „The Pit and the Pendulum” (1991) a 2 epizodách seriálu „Tales from the Crypt“. Poté opět proplouval světem filmu napříč nejrůznějšími žánry. K povedenějším patří „Jennifer 8” (1992), „Hard Target” (1993, Živý terč) či „The Quick and the Dead” (1995), stejně jako seriál „Millennium” (1996-1999).

V pětadevadesátém natočil horory „The Nature of the Beast” a „The Outpost“. V roce 2000 „Scream 3“, o rok později „The Mangler 2” a „Demons on Canvas“. Rok 2002 byl mj. ve znamení hororů „Unspeakable” a „The Untold“. Z dalších jmenujme třeba „Mimic: Sentinel” (2003), „Madhouse” (2004) či „Hellraiser: Hellworld” (2005). K sadě posledních snímků náleží pokračování filmu „Pumpkinhead“, a to „Ashes to Ashes” (2006) a „Blood Feud” (2007). K zatím připravovaným hororům patří „Dying God” a „Alone in the Dark II“.

 

Zdroje: wikipedia.org, imdb.com, lancehenriksen.info

Sdílejte článek

  1. Prasoid 2 února 2008 v 16:31

    “Ve škole měl odjakživa problémy”, předchází tomu všemu. Chce-li někdo dedukovat tak, že vytáhne z jedné množiny problém, který pak chce aplikovat na ostatní množiny, pak by měl především správně dedukovat v oné množině původní. Tento článěk se týká výhradně Henriksena, nikoli amerického vzdělání. Z čehož vyplývá možnost odpovědět na otázku “Kolik je dvanáctiletých, kteří ač navštěvují školu, neumí číst?” tak, že pokud má někdo skutečně ve škole velké problémy, pak do 12 skutečně nemusí umět číst, ostatně jako Henriksen.

    Pokud si budeme hrát na detailisty, pak můžeme změnit slovo “tak” (v oné větě “Do 30 tak…”) na slovo “pak”. Kapánek se tím sice změní smysl sdělění (jakože tím, že odešel, se mu možnost naučit se číst značně ztížila), nicméně pro správnou interpretaci by to možná bylo jednodušší.

Nový komentář