Kiefer Sutherland


Kanadský herec s britskými kořeny, kterého zná celý svět hlavně díky jeho roli Jacka Bauera v seriálu 24 hodin.

Narodil se 18. 12. 1966 v Londýně. Pochází z dvojčat a má sestru Rachel. Z prvního manželství svého otce má ještě tři bratry. Role herce je v jejich rodině nejspíš dědičná, protože oba jeho rodiče jsou ze stejné branže. Zatímco jeho matka Shirley Douglasová hrála v divadle, otec Donald Sutherland patří mezi velice známé osobnosti Hollywoodu. V dnešní době Kiefer svého otce v popularitě již předčil.

V dětství se hodně stěhoval. Rodiče se z Britských ostrovů přestěhovali do Kalifornie, kde se také roku 1972 rozvedli. Roku 1975 se Kiefer přestěhoval s matkou do kanadského města Toronta. Zde začal vystudoval základní školu Crescent Town Elementary School, střední školu St. Andrew’s College a vysokou školu Harbord Collegiate Institute.

První film, ve kterém si zahrál, byl Max Dugan Returns, po boku svého otce či dalšího známého herce Matthewa Brodericka. Ocenění za nejlepšího herce dostal roku 1984 za film The Bay Boy. Rok 1986 a film Stand by Me mu přinesl první větší divácký úspěch za roli surového chlapce Ace, který šikanoval ostatní hochy. Následovaly dva průměrné filmy Brotherhood of Justice a The Lost boys. Teprve když dosáhl plnoletosti, přišly i zajímavější nabídky. Dva díly Young Guns proslavily nejen jeho, ale i některé další herce, kteří si zde zahráli (Lou Diamond Phillips, Charlie Sheen (i když ten už ve filmu Četa) a Tom Cruise ).

Rok 1990 přinesl Kieferovi dvě důležité věci. Dostal roli v hororovém thrilleru Flatliners, který patří mezi velmi dobré filmy a navíc se při natáčení dal dohromady s Julií Roberts. Dokonce už měli domluvené i datum svatby, ze které ovšem díky Kieferovým záletům sešlo a oni se rozešli. Tohle je ovšem jen jedna z hercových neřestí, ale k tomu později.

Na řadu přišly další velice úspěšné filmy Dark City a A Time to Kill. Také méně dobré Ground Control, Break Up, The Right Temptation. Zlomovým filmem je válečné drama To Ends All Wars ve kterém si ho všimli američtí producenti a nabídli mu jeho životní ve velice úspěšném televizním seriálu 24 hodin.

Právě tento seriál přinesl herci vše po čem toužil. Skvělou roli, velkou diváckou přízeň ze které těží dodnes, slávu, peníze, role v dobrých filmech, ale hlavně zcela změnil jeho dosavadní život. V čem? Kiefer začal být na titulních stránkách novin po celé Americe, ale ne vždy díky skvělým výkonům. Začal se prát, kde se dalo, vymetat všelijaké večírky, na kterých se často opil do bezvědomí. A právě alkohol ho už dvakrát dohnal za mříže, kde si odseděl pár měsíců. To byl i důvod rozpadu jeho manželství. Scénáristé a producenti seriálu museli několikrát i na pár měsíců přerušit natáčení, protože byl buď ve vězení, nebo kolikrát ani nepřišel na plac.  Momentálně je ale vše v pořádku a příští rok se chystá natáčená již sedmé série. Tento seriál dostal řadu ocenění a i díky němu byl Sutherland oceněn Zlatým Glóbem za nejlepšího seriálového herce.

Kromě zmiňovaného seriálu si Sutherland zahrál v několika dalších filmech. Thrilleru Phone Booth s Colinem Farrellem, kde se objevil až na konci, ale celým filmem byl slyšet jeho hlas, kdy odhaloval životní tajemství hlavního hrdiny. Následovaly další filmy Dead Heat, Paradise Found, The Sentinel. A konečně v roce 2008 dlouho očekávaný horor Mirrors.

Pro mě je to jeden z nejlepších herců, které znám. Ať už svým hereckým projevem, kterým mě uchvacuje ve svých filmech, nebo i skvěle zahranou postavou Jacka Bauera. Seriál 24 hodin patří k mým nejoblíbenějším právě díky jemu. I přes jeho problémy s alkoholem si ho vážím a doufám, že se dočkám mnoha dalších filmů, ve kterých si zahraje.

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář