H. P. Lovecraft


Howard Philips Lovecraft žil v letech 1890 až 1937. Byl velmi inteligentní. Ve svých třech letech se naučil číst a v sedmi začal psát básně. Měl velmi nešťastný život, po smrti svého dědečka měla jeho rodina vážnou finanční krizi, jeho otec zemřel v blázinci a jeho matka byla odvezena do sanatoria.

Jedny ze svých největších děl napsal v době, kdy umírala jeho žena a on byl izolován od rodiny a přátel v těžké depresi. (Podle toho taky jeho díla vypadají a když vezmeme v potaz jeho život, umíme si to všichni “živě” představit.)

Mezi jeho významná díla patří Dagon, Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichy, Barva z vesmíru a Za stěnou spánku. Což jsou díla velmi děsivá a málokteré z nich končí dobře (hlavní hrdina je zabit nebo spáchá sebevraždu poté, co zešílí z prožité hrůzy). Na Lovecraftova díla vznikla spousta filmů, karetních her a v poslední době i pár her počítačových.

Sdílejte článek

  1. Historie literárního hororu v kostce - Horror.cz 6 listopadu 2018 v 20:00

    […] H. P. Lovercraft si určitě zaslouží označení lídra žánru začátku minulého století. Specifikum jeho psaní tkví v děsivém jádru samotných vyprávění, které viděl jako obraz, myšlenku, pocit. Na svém kontě má nespočet textů, především povídek, z nichž jmenuji Vzpomínání na dr. Samuela Johnsona (1917), Hrobka (1922) a Volání Cthulhu (1926), v níž se poprvé objevil tzv. mýtus Cthulhu, fiktivní mytologie, kterou ve svých dílech využívali i jiní spisovatelé. Zajímavé také je, že patřil k prvním, kdo označení horor užili. […]

  2. Prasoid 13 listopadu 2007 v 14:22

    Marianne: Teď jde o to, jak by tě to porazilo. Jestli by filmaři padli do noty tvým představám při četbě a pak by tě měli na svědomí, nebo by tě to porazilo v tom smyslu, že bys jen kroutila hlavou nad tím, jak se dá původně dobrý nápad zpackat. Většinou jde u literárních předloh o porážku ve smyslu druhé možnosti . Pak se nabízí otázka, jestli to risknout a na film se podívat, nebo si uchovat své vnitřní obrazy a nekazit si je pojetím někoho jiného.

Nový komentář