Debra Hill


Debra Hill. Že vám toto jméno nebo její fotografie nic neříká? Pak vězte, že by díla jako Halloween nebo Mlha bez její pomoci možná ani nevznikla.

Biografie

Když se řekne “Halloween”, drtivé většině fandů hororového žánru kromě postavy Michaela Myerse naskočí jméno John Carpenter. Režisér, scénárista, producent a skladatel sice stojí v popředí a nemůžeme mu upřít zásluhy na tomto zásadním skvostu hororové kinematografie, na druhou stranu nesmíme zapomenout zmínit, že na scénáři spolupracovala i Debra Hill. Ve svých osmadvaceti letech se navíc stala i producentkou filmu.

Debra Gaye Hill byla filmová producentka a scenáristka, která se narodila 10. listopadu 1950 v americkém městě Haddonfield, stát New Jersey. Spolu s mladším bratrem vyrostla v rodině zdravotní sestry a obchodního zástupce. Po střední nastoupila na státní veřejnou vysokou školu Temple University ve Filadelfii v Pensylvánii, kde vystudovala sociologii a získala bakalářský titul. Oboru se ale nevěnovala, stala se letuškou a po krátké době se usadila Jamajce, tam ji držela láska s jazzovým muzikantem. Tento vztah byl pro ni zcela zásadní, udal totiž směr jejího profesního života. Začala psát linerové poznámky k deskám a psaní textů doslova propadla.

Vztah nevydržel, a tak frnkla z Jamajky do Kalifornie, kde využila otcových konexů. Předtím, než se stal obchodníkem, pracoval jako vedoucí výpravy v Hollywoodu. Debra se tak dostala do filmové branže, kde začala od píky. Během pár let se ale dokázala vypracovat na jednu z nejznámějších a nejrespektovanějších amerických filmových producentek.

V únoru 2004 jí byla diagnostikována rakovina tlustého střeva a konečníku. Kruté nemoci bohužel podlehla o rok později ve věku pouhých 54 let.

Profesní život

V roce 1975 působila jako asistentka produkce na nejrůznějších dobrodružných dokumentech a postupně si vyzkoušela další pozice při výrobě filmu. Mimo jiné dohlížela na správné nastavení scén podle scénáře, pracovala jako asistentka režiséra nebo jako druhý režisér. Ještě v tom samém roce potkala Johna Carpentera (s nímž mimo jiné chvíli randila), ten jí dal příležitost pracovat na filmu Přepadení 13. okrsku (Assault on Precinct 13, 1976). Spolupráce jim šla natolik dobře, že vytvořili úspěšný tandem.

John Carpenter a Debra Hill v době natáčení prvního Halloweenu. Zdroj: pinterest.com

Spolupráce s Johnem Carpenterem

Během pouhých tří týdnů tato dvojka sepsala scénář ke kultovce Halloween (1978). Snímek se směšným rozpočtem (cca 320 tisíc dolarů) vydělal balík (70 milionů dolarů, v dnešním kurzu by to dělalo kolem dvou set milionů). Na nezávislý film šlo o naprostý rekord.

S Carpenterem se dále spolupodílela na scénářích k filmům Mlha (The Fog, 1980) a Útěk z L.A. (Escape from L. A., 1996). Spolu dali dohromady i scénář k filmu Halloween II (1981), který zrežíroval Rick Rosenthal, Debra je pod filmem podepsaná i jako producentka.

Producentsky se podílela na Carpenterově Halloweenu, Mlze, Útěku z New Yorku (Escape from New York, 1981) a Útěku z L.A.

V Mlze a Útěku z New Yorku si střihla malé roličky.

Filmová producentka

Krom zmíněného Halloweenu II produkovala i Halloween III (r. Tommy Lee Wallace, 1982), Mrtvou zónu (The Dead Zone, r. David Cronenberg, 1983) a film Pozor, obří žena! (Attack of the 50 Ft. Woman, r. Christopher Guest, 1993).

Jako producentka se podílela i na žánrově odlišných snímcích, nejčastěji dramatech, ale její jméno se pojí například i s komediemi. Za všechny jmenujme následující Anatomie pana člověka (Gross Anatomy, r. Thom Eberhardt, 1989), Král rybář (The Fisher King, r. Terry Gilliam, 1991), Rychlá rota (Roadracers, r. Robert Rodriguez, 1994) a World Trade Center (r. Oliver Stone, 2006).

Scenáristka

Debřina scenáristická kariéra není tak bohatá jako producentská. Krom počinů, na kterých pracovala s Carpenterem, napsala scénáře k televizním filmům, žánrově dramat, Útěk z vězení (Jailbreakers, r. William Friedkin, 1994) a Intrikánka (Confessions of a Sorority Girl, r. Uli Edel, 1994). Na obou spolupracovala s Gigi Vorganovou. Není bez zajímavosti, že dvojici  snímků produkovala.

Zdroj: Getty Images

 

Debra Hill plánovala režisérský debut, rakovina ji však připravila o další filmovou metu. Zemřela 7. března 2005.

 

Zdroje:

https://www.nytimes.com/2019/05/22/obituaries/debra-hill-overlooked.html https://www.dreadcentral.com/news/356441/this-day-in-horror-history-happy-birthday-debra-hill/
https://en.wikipedia.org/wiki/Debra_Hill
https://www.csfd.cz/tvurce/223154-debra-hill
https://www.imdb.com/name/nm0384185/

Zdroje fotek:

Náhledová fotka: Facebook
Fotky v článku: viz popisky

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář