Clive Barker


Spisovatel, režisér, producent, herec, scénárista, malíř … prostě umělec.

Narodil se 5. října 1952 v Penny Line u Liverpoolu. Na místní univerzitě vystudoval anglickou literaturu a filosofii. Záhy se přesunul do Londýna, kde založil divadelní spolek The Dog Company. Zde rozvíjel své nápady s rysy, jež jsou charakteristické i pro jeho další tvorbu. Napsal a režíroval např. The History of the Devil.

Jeho prvním literárním dílem byly „Books of Blood“ (Knihy krve), vycházející od roku 1984. Doma moc úspěchu neměly, zato v USA se chytly a ocenil je i Stephen King, pro kterého se Barker stal budoucností světového hororu.

Už v roce 1985 vychází Barkerovi první román „Damnation Game“ a postupně i „Books of Blood 4, 5, 6“ (v USA pod názvy „The Inhuman Condition“, „In the Flesh“, „Cabal“). O rok později píše povídku „The Hellbound Heart“. Z dalších knih: Weaveworld (1987), Imajica (1991), Everville (1994), Abarat (2002), Mister B. Gone (2007).

V jeho knihách dochází k dokonalé směsi hororové hrůzy, erotiky a prolínání zcela odlišných a fantastických světů. Fantazie je ostatně výbava, která by neměla čtenářům jeho děl chybět. Hraje si současně s realitou i sny, nadpřirozeno je mu vlastní. Nahlíží do zákoutí lidských osobností a myšlenek. Jeho příběhy mají často hlubší filosofický podtext a tvoří komplexní obraz jeho představ o kosmu.

Barker nezůstal pouze u psaní, nýbrž začal i filmovat. Podpořen nelibostí k dosavadním ztvárnění svých několika povídek vypustil do světa v roce 1987 film Hellraiser, podle svého námětu „The hellbound heart“. Film se stal kultem a jedním z milníků žánru. Později se podílel i na jeho pokračováních. Roku 1990 natočil podle své povídky „Cabal“ film Nightbreed (Noční rasa). V roce 1996 dle povídky „The Last Illusions“ film The Lord of Illusions. Na rok 2009 chystá snímek Tortured Souls: Animae Damnatae.

Sem tam se mihl před kamerou jako herec. Mohli jsme ho vidět ve filmech Sleepwalkers (1992), Quicksilver Highway (1997), Undying (2001), nebo třeba Teddy Scares (2006).

Velmi plodný je Barker i jako scénárista. Například Hellraiser (1987), Hellbound: Hellraiser II (1988), Nightbreed (1990), Candyman (1992), Quicksilver Highway (1997), Demonik (2006), Hellraiser (2008)…

Kvůli své filmové práci se Barker přestěhoval do Ameriky. Založil v New Yorku vlastní galerii. Momentálně údajně žije v Los Angeles se svým partnerem, fotografem Davidem Armstrongem.

 

Zdroj: www.wikipedia.org, www.imdb.com

Sdílejte článek

Nový komentář