Under the Dome (2013, I. série)


Český název: Pod kupolí
Režie: Niels Arden Oplev a Jack Bender
Rok výroby: 2013
Délka: 13×45 min
Země: USA

Hrají:
Mike Vogel … (Dale ‘Barbie’ Barbara)
Rachelle Lefevre … (Julia Shumway)
Alexander Koch … (James ‘Junior’ Rennie)
Mackenzie Lintz … (Norrie Calvert-Hill)
Dean Norris … (James ‘Big Jim’ Rennie)
Colin Ford … (Joe McAlister)
…a další

 

Stephen King v některých svých dílech rád těží atmosféru z psychologického rozpoložení lidí izolovaných od zbytku světa. Nejznámějšími příklady je rodina Torranceova v klasice Osvícení (The Shining) či David Drayton ustupující před Mlhou (The Mist). Pod kupolí, jak vidno už z názvu, tuhle myšlenku zhmotnil do velkolepějšího kabátu, jelikož nechává jakýmsi neprodyšným polem uzavřít celé městečko.

Chester’s Mill, kdysi průměrný americký zapadákov, se ze dne na den stane pastí pro své obyvatele, neboť z nebe na něj spadne záhadná kupole. Je potřeba zachovat chladnou hlavu a pošetřit zdroje. Jenže co nastane, až nedostatek vleze lidem na mozek? A co teprve až se začnou vynořovat tajemství některých vlivných obyvatel? Když už v počátečních dnech krize zmizí nebo zemře několik osob, je jasné, že tohle drama bude mít mnohé oběti.

Největší intriky se soustředí okolo postavy drsného radního s přezdívkou Velký Jim. Je to klasický politický manipulátor, který kráčí tak říkajíc přes mrtvoly, zdánlivě stojící na straně zákona. Skrz něj dostáváme i několik davových scén, jinak má ale seriál spíše intimní charakter. Dostatek prostoru kromě Jima mají i další dospělí (především šerifka Linda, zpravodajka Julia a tajemný cizinec ‘Barbie’) a samozřejmě dospívající děti, kteří s tajuplným objektem naváží kontakt.

Sluší se dodat, že pronikající morální úpadek plodící minimálně jednu mrtvolu na epizodu (podle zasvěceného komentáře), je tím jediným pojítkem s hororem jakožto žánrem, ale myslím, že většina lidí s tím automaticky počítá. Každopádně index napětí je tak jako tak po celou dobu na průměrné úrovni, a ačkoliv je vztahový propletenec relativně soudržný, nejde si získat sympatie snad k nikomu.

Naprostou katastrofou je pak samotný závěr. Na některé otázky se sice naťuknou odpovědi, ale tvůrci se jinak naprosto zdráhají uzavřít jakoukoliv dějovou linii a jaksi počítají s dalšími sériemi. (Kingův tisíci stránkový román je mimochodem záznamem z pouhého jednoho týdne, ale producenti ho hned zkraje rozšířili a dokonce se nyní spekuluje o několikaleté izolaci Chester’s Millu).

Hodnocení6
Život Pod kupolí sice nabízí dramatické okamžiky, občas okořeněné nějakou trikovou exhibicí (kupole dokáže vytvářet tornáda nebo se zcela "začernit"), ale plyne mechanicky a bez cíle. Nemá velké epizodní propady, rozhodně ale nemá ani výjimečné vrcholy.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář