Český název: True Blood: Pravá krev / Pravá krev
Režie: Alan Ball, Scott Winant, John Dahl, Michael Lehman a další
Rok výroby: 2008 – ?
Délka epizody: 60 min
Země: USA
Hrají:
Anna Paquin … (Sookie Stackhouse)
Stephen Moyer … (Bill Compton)
Sam Trammell … (Sam Merlotte)
Ryan Kwanten … (Jason Stackhouse)
Rutina Wesley … (Tara)
Nelsan Ellis … (Lafayette)
Chris Bauer … (Andy)
Carrie Preston … (Arlene)
Alexander Skarsgard … (Eric)
…a další
Už je znáte celkem dobře. První série všechny důležité charaktery obyvatel Bon Temps prokreslila solidně a nyní čekáte, co bude dál. A ze začátku se to nezdá být vůbec špatné – neklidné městečko kdesi v Louisianě se stane útočištěm tajemné Maryann, která má nevyřešené účty ze Samem a ze které se postupem času vyprofiluje záporák proti kterému je i upírstvo malé. A když už jsme u těch krvesajů – ti musí řešit tzv. Společenství slunce, což je protiupírský odboj, v jehož centru povstává i Sookin bratr Jason. Takže zatímco Bon Temps se každou noc oddává tajemným silám, z nichž se později vyklube vážná situace téměř apokalyptických parametrů, druhá půlka děje je situována do Dallasu, kde ovšem nepanuje o moc větší klid.
Z takhle hrubě načrtlého příběhu lze vyčíst, že tvůrci Pravé krve se rozhodně ani v druhé sezóně nehodlají držet při zemi. Je to chvályhodný tah, který opět posiluje divákovu zvědavost, ale celkové rozpoložení seriálu mě tentokrát malinko nudilo – zvláště když se některé linky opakovaly a další neúměrně natahovaly. To však naštěstí nemění nic na tom, že i tak se opět jedná o skvělý říz spektrem žánrů, který se bere s nadhledem, ale dokáže být i brutálně dramatický.
Samozřejmě vás čekají nové postavy. O Maryann už pár slov padlo, ke slovu se dostanou i zakladatelé Společenství slunce, mocný upír Godric (Ericův stvořitel) nebo dokonce sama královna nočních tvorů. V tomto světě však – jak víme již z první série – nežijí jen upíří monstra. Sam Merlotte je zoomorf, dokáže se tedy proměnit na jakékoliv zvíře, síla Maryann vám bude poodhalována skrze celou druhou řadu. A o vlkodlacích už taky nějaké to slovo padlo, takže se možná v budoucnu dočkáme. Pak je tu samozřejmě ještě Sookie, která umí číst myšlenky a jak seriál plyne, tvůrci její schopnosti ještě zdokonalují…
Vraťme se však k dějovým linkám. Jsou stejně dobré jako v jedničce? Těžko říct. Lépe řečeno „jak která.“ Problémy Billa a Sookie jsou někdy mírně otravné, což se dá povědět i o dalším vztahu mezi člověkem a upírem, který je akorát obrácený – ona je upírka, on člověk. Linie s Maryann, jež se zdá být zprvu tak zajímavá se posléze mění na každodenní (lépe snad každovečerní) obřady, které se mění v orgie, ale krom toho, že si po ní nikdo nic nepamatuje nenabízí mnoho zajímavého.
Skóre – podobně jako v první řadě – zachrańuje především lehkomyslný Jason, kteý ve společenstvu roste každým dnem a opět nabízí několik nezapomenutelných scén. A na konci řady druhé se dokonce dostane do popředí zájmu úplně, poté co s nesympatickým detektivem Andym vytvoří hláškující duo, které touží zachránit celé městečko. Jiný seriálový hláškař – Lafayette – byl totiž naneštěstí odsunut na druhou kolej.
Dá se říct, že kvalita šla o malý stupínek dolů, protože ne všechno tentokrát dopadlo na úrodnou púdu. Výhradu bych vznesl i k nevysvětleným úkazům jako je například Ericova schopnost levitace. V jednom díle prostě spěchá a tak natáhne ruku k obloze a zmizí po supermanovsku. Boření zajetých mantinelů je fajn, ale někde musí být hranice.
[…] si recenze na seriál True Blood 1. série, 2. série, 3. série, 4. série, 5. série, […]
Druhá série mi přišla lepší než první.