Fear Itself: The Circle (2009)


Český název: Podstata strachu 13: Kruh
Režie: Eduardo Rodriguez
Rok výroby: 2009
Délka: 41 min
Země: USA/Kanada

Hrají:
Johnathon Schaech … (Brian)
Ashley Scott … (Lisa)
Melanie Nicholls-King … (Anita)
Sarah Deakins … (Kate)
Victoria Pratt … (Robbie Collins)
… a další

 

Spisovatel Brian již delší dobu trpí ztrátou inspirace, a tak se společně se svou ženou Lisou vydává do chaty na samotě, aby načerpal novou sílu a pročistil si myšlenky. Jenže netuší, že od Lisy jde o léčku. Lisa bez jeho vědomí pozvala na chatu nejen jeho agentku a editora, ale i vydavatele. Ti si totiž zase myslí, že Robert Collins (což je Brianův pseudonym) konečně po roce napsal novou knihu, která se stane dalším hororovým bestsellerem stejně jako jeho předchozí dílo Blood Thirsty.

Když však spisovatel vyjde s pravdou ven, strhne se mezi nimi hádka a výčitky, které jsou přerušeny klepáním na dveře. Na prahu se zjeví dvě malé dívky v halloweenských kostýmech, které jim předají objemnou knihu s názvem Kruh. A to už je překvapení pro všechny. Zatímco ostatní si myslí, že jde o skvělý Brianův trik jak uvést novou knihu, zmatený spisovatel v tom vidí iniciativu z jejich strany. Kdyby jen tušili, jak se všichni mýlí. Na stránkách podivné knihy je totiž krví pomstychtivé čarodějnice napsán hrůzný příběh, ve kterém figurují oni sami a temnota pomalu obklopující chatu má být jejich zkázou…

Podstata strachu se pomalu ale jistě dostala ke svému konci. Tento povídkový seriál potažmo jeho samotné epizody měly různorodou kvalitu i příběhy, ale většina z nich se pohybovala okolo průměru a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Třináctý díl však rozhodně patří k tomu lepšímu, co nám zde bylo naservírováno. Což bylo samozřejmě jen a jen dobře a myslím si, že šlo o důstojné rozloučení s Fear Itself. Přesto všechno si myslím, že Eduardo Rodriguez nedokázal vyždímat všechen potenciál, který se tu nabízel a jeho dílo mělo v některých ohledech značné rezervy.

Což byla docela škoda, protože začátek měl slušně našlápnuto k opravdu dobré podívané. Po čarodějnickém úvodu se totiž přesuneme do chaty, kterou po příjezdu všech důležitých postav začne obklopovat hustá temnota. Jistě všechny napadne srovnání s Mlhou, ale tady jde spíše o kombinaci více filmů najednou. Což nám mimochodem potvrdí i ukázka toho, jak se někteří jedinci nakazí. Nejde však o zombie nákazu, ale spíše o něco podobného jako bylo k vidění v REC. Právě v těchto chvílích atmosféra gradovala, napětí bylo rovněž na velice slušné úrovni a vše směřovalo k velkolepému finále.

Jenže to se nestalo. Na scéně se sice objeví Victoria Pratt, poodhalí nám skutečné tajemství našeho pána spisovatele – jenže ten závěrečný až ochotnický ženský souboj mi lehce pokazil jinak dobrou náladu. Následně svému dostojí i název této epizody (Kruh), ale to už tolik překvapující nebylo. Musím však ocenit herecké výkony většiny zúčastněných, které byly v rámci možností na velmi slušné úrovni. To samé se dá říci i o speciálních efektech a kameře.

Hodnocení6
Takže nebýt toho konce, bylo by mé závěrečné hodnocení asi o něco lepší, ale i tak se přikloním k lepšímu průměru. Jako celek si Podstata strachu nevedla vůbec špatně a rozhodně by si zasloužil tento seriál větší diváckou pozornost.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář