Fear Itself: Community (2008)


Český název: Podstata strachu 07: Otčina
Režie: Mary Harron
Rok výroby: 2008
Délka: 42 min
Země: USA/Kanada

Hrají:
Brandon Routh … (Bobby)
Shiri Appleby … (Tracy)
Barbara Tyson … (Candace)
Brooklyn Sudano … (Arlene)
John Billingsley … (Phil)
… a další

 

Mladý manželský pár touží založit rodinu, ale problémem je, že především Tracy nechce žít a vychovávat své děti ve velkoměstě. I proto nakonec Bobby souhlasí, že se zajednou podívat do předměstské komunity zvané Otčina, o které jim pověděli jejich přátelé. Zatímco jeho manželku místo i nový dům naprosto nadchne, Bobby je trochu zdrženlivý, a to i přesto, že jim nabídnou výhodnou půjčku. Candace, která je v Otčině přivítala, ho však nakonec přesvědčí, sepíší smlouvu a zanedlouho se nastěhují do nového domova. Jenže velmi záhy Bobby zjišťuje, že se zde musí všichni řídit jistými pravidly a všechno je vlastně jen taková společenská bublina, která má vlastní nařízení, a dokonce i tresty. Chybou bylo, že si pořádně nepročetli celou smlouvu, protože odejít dobrovolně z tohoto místa je téměř nemožné. Jsou sledováni doslova na každém kroku a běda, jestli poruší některé z pravidel…

Bezesporu jde o první díl z celé Podstaty strachu, o kterém se dá dost pochybovat, zda jde skutečně o hororovou povídku. Spíše bych se přiklonil k dramatu s psychologickým podtextem. Přestože ho spousta lidí hodnotí celkem kladně, mě moc nebavil. Nejde však o nejhorší kousek, který mi tento seriál nabídl. Zápletka jako taková asi není zrovna nejoriginálnější, protože filmů s nejrůznějšími komunitami, ze kterých je téměř nemožné se dostat, jsem už viděl opravdu hodně, ale režisérce Mary Harron se podařilo vytvořit vcelku snesitelnou atmosféru a hlavně ve druhé polovině se dočkáme i několika dramatických momentů, jež nejednoho probudí z lehké letargie.

Lidská blbost a zaslepenost nezná mezí, zvláště jsou-li ve finanční tísni, ale nepročíst si pořádně smlouvu může jen opravdový hlupák. Jasně, když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají – ale já neuznávám žádné půjčky ani už vůbec se nehodlám připojit k nějaké komunitě. Možná proto budu asi bydlet v takzvané „králíkárně“, ale to je jen můj problém. On taky náš pár neměl ani páru, do jakých malérů se dostal, ale již v prvních náznacích, že mi bude někdo určovat, co mám a nemám dělat, kdy můžu a nemůžu mít děti, bych vzal nohy na ramena. Jenže i v tomto je obrovský problém. Lidé v pozadí Otčiny mají dlouhé prsty a nikde před nimi nejste v bezpečí.

No a právě druhá polovina se rozjede ve vcelku slibné drama, během kterého Bobby zjišťuje, že jeho sousedé nejsou žádná neviňátka a pokud se nenecháte šmírovat a porušíte nějaká ta pravidla, může to s vámi nebo s vašimi blízkými dopadnout hodně špatně. Ani v těchto chvílích jsem však nezaregistroval nic „hororového“. Malinko se přitvrdilo, to ano, ale jestli nůžky v krku a finální záběr měly být vrcholem tohoto dílu, tak to pardon. V mém případě tohle moc nezabralo.

Hodnocení4
Otčina mi tak z hororového hlediska nenabídla zhola nic. Pokud bych se však od toho dokázal oprostit, jako drama se to přiblížilo k průměrné podívané. Jenže tohle je hororový seriál, a tak musím jít prostě s hodnocením dolů.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář