Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu (Joe Hill a Gabriel Rodriguez)


Autor: Joe Hill a Gabriel Rodriguez
Originální název:
Locke & key: Welcome to Lovecraft
Překlad:
Jan Kantůrek
Vydalo české nakladatelství:
COMICS CENTRUM
Vydání:
První (v roce 2011)
Hlavní postavy:
Tyler, Kinsey, Bode

 

Musím přiznat, že dlouhou dobu jsem se ke knižním comicsům stavěl s velkou skepsí. Bral jsem je jako knihy pro ty, kteří nemají buď dost velkou představivost nebo je prostě nebaví číst sáhodlouhé texty bez obrázků. Tohle vše, ale začalo brát za své, když jsem se setkal s dílem Zámek a klíč.

Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu je příběhem o trojici sourozenců, jejichž normální život byl přeseknut ve chvíli, kdy byl zabit jejich otec. S touto tragédií se nejhůře vyrovnává nejstarší syn Tyler, který se za tuto událost cítí být přímo zodpovědný. Ale i ostatní sourozence (prostřední Kinsey a nejmladšího Bóďu) sužuje veliký žal. Nechávají minulost za sebou a společně s matkou Ninou se stěhují do nového domu Klíčov v Lovecraftu. Zde Tyler nachází své nové já v podobě zakřiknutého a do sebe uzavřeného kluka. Kinsey zase umírněnější verzi sebe sama, která se snaží splynout s okolím. A Bóďa? Ten v domě nalézá dlouho ukrytá tajemství, díky nimž zjišťuje, že s domem i otcovou vraždou to není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.

Scénář

Za scénář tohoto comicsu je zodpovědný hororový spisovatel Joe Hill (Rohy, Černá krabice). Znalci hororového žánru určitě hned zbystřili, protože se jedná o syna slavného Stephena Kinga. A jméno není to jediné, co po svém otci zdědil.

Příběh prvního Zámku a klíče se vykazuje (a zřejmě ne náhodou) atmosférou jako vystřiženou z děl H. P. Lovecrafta. Jde o velice chytrý tah, který se od začátku vyplácí.

Děj je koncipovaný do dvou časových pásem (přítomnost a minulost), které se mezi sebou umě prolínají. Stejně tak je každá kapitola “vyprávěna” jednou z hlavních postav, z toho každá vidí svět úplně jinýma očima. Hrdiny si tedy už od samotného počátku velice oblíbíte a přijmete je za své.

Velký důraz je zde kladen na psychologickou rovinu. Intelektem se autor strefil přesně do vytyčeného věku i zájmů postav. Ty se chovají tak, jak je od nich očekáváno a vyloženého superhrdinu zde nenajdete. Všichni mají nějaké klady i zápory.

Kresba

Chilský kreslíř Gabriel Rodriguez ze sebe dostal to nejlepší. Každé políčko je doslova pastvou pro oči a vzhled hlavních hrdinů, přesně odpovídá jejich charakterům. Stejně zvládnuté jsou i emoce. Bublina u nich kolikrát ani není třeba. Okamžitě poznáte, kdy je dotyčná postava naštvaná, veselá, smutná nebo má v očích strach. Všechno je dovedeno k dokonalé preciznosti i v těch nejmenších detailech.

Brutalitou se zde nešetří. Pokud nejste fandou krvavých obrázků, raději si kupte Čtyřlístek. Ke krvavým scénám zde sice nedochází na každé stránce, ale minimálně v každé kapitole (krom snad jedné) se s ní setkáte.

Pokud jsem tvrdil, že příběh má lovecraftovskou atmosféru, potom tato slova musí platit i u obrázků. Celý Klíčov připomíná hrad jako vystřižený z děl Edgara Alana Poea. Vše je vedeno v temných barvách i odstínech. Vzpomínky na minulost navíc skoro žádnou barvu nemají. Dominuje jim jasně temná šeď, což navíc přidává na filmovém dojmu.

Celkové hodnocení

První díl Zámku a klíče působí jako celek velice kvalitně. Je vidět snaha, se kterou to bylo vytvořeno. Krom jisté předvídavosti mě nenapadá jediná záporná věc, kterou bych mohl vytknout. Scénář má jasně vytyčený cíl, za kterým jde a kresby to vše velice poutavě doplňují.

Hlavní hrdiny si zamilujete, záporné postavy budete nenávidět. A na konci ve vás zůstane pocit, že chcete víc. Že ještě nejste schopni opustit své imaginární (a přesto tak skutečné) kamarády. Klíčov a jeho okolí vás už jen tak nepustí.

+ atmosféra
+ příběh
+ kresby
+ psychologické vykreslení postav
+ srozumitelnost

– předvídavost

Hodnocení9
Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu je po všech stránkách originálním hororem, který fanouška tohoto žánru určitě chytne. Příběh je srozumitelný a kresby ve všech směrech dokonalé. Mohu doporučit nejen fanouškům comicsu, ale i ostatním milovníkům jakéhokoli tajemna.
90%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář