It (To, Stephen King)


Autoř článku: Ondrej a Prasoid

Údaje o knize

Originální název: It
Rok vydání: 1986
Typ knihy: Román
Vydalo nakladatelství Melantrich, Praha (1993)
Přeložil Gabriel Gössel
Počet stran: 1049
Vydalo nakladatelství a Beta-Dobrovský, Praha (2000)
Přeložil Gabriel Gössel

 

I. Poznámky k ději

Hlavní postavy

Stanley Uris (Stan), Richard Tozier (Richie), Ben Hanscom (Slamník), Eddie Kaspbrak, Beverly Marshová/Roganová, William Denbrough (Velký Bill), Mike Hanlon, Henry Bowers, Krkavec Huggins, Victor Criss, Audra Denbroughová, Tom Rogan, Robert Gray- tančící klaun Pennywise

Oficiální upoutávka

Ve městě Derry se odehrávají podivné a nevysvětlitelné věci. A proti tomu stojí parta dětí, které spojuje jediný cíl. Po mnoha letech se hrůza vrací… a z dětí jsou dospělí. Dokáží se opět spojit a postavit se Zlu tak, jako když byli dětmi?

Nástin děje

V Derry dochází každých 27 let k záhadným a zrůdným vraždám dětí. Obyvatelé jsou vždy vyděšeni, ale zdá se, že s tím nikdy nikdo nic nedělal. Jako kdyby tato odvrácená stránka místního života patřila k Derry jako jeho neoddělitelná součást.

Jeden takový cyklus probíhá v letech 1957/8. Končí však dříve než obvykle, neboť je zastaven partou dětí, které přišly na to, kdo je vrahem. Je jím záhadné stvoření, jež se živí tím nejcennějším, co lidstvo má. K lákání svých obětí se mění do podoby fešáckého klauna.

„Smolaři“, jak se parta, jejímiž členy jsou Velký Bill, Stan, Richie, Slamník, Eddie, Bev a Mike, přísahají, že ať se v životě dostanou kamkoli, vrátí-li se To, vrátí se i oni, aby ho zastavili jednou provždy.

Ta chvíle přirozeně přichází. Nečekaně nastává v roce 1984. Zlo se budí a začíná roztáčet další kolotoč ohavností. Již dospělí a z nastalé situace zaskočení se bývalí kamarádi vrací do rodného města, aby si vzpomněli na to, na co již dávno zapomněli. Vrací se, aby zničili to, co kdysi zničit nedokázali. Musejí znovu překonávat úzkost svých někdejších nočních můr, jež jim hladový klaun postupně připomíná. Opět se musí postavit bezohlednosti celého města, opět čelí věci, již nelze z hlediska dospělého člověka racionálně vysvětlit. To je nyní jejich nevýhoda.

Věří vůbec ještě v To? Mají dost sil k boji? Jsou ještě schopni bojovat se zlem stejnou dávkou fantazie, jakou jej před lety zahnali?

Nejtěžší chvíle jejich životů se blíží. A s každou další minutou, kterou zde v novém Derry prožívají, se dostávají stále dál na cestě, z níž nelze vzít zpět ani ten nejmenší krůček…
II. O pozadí příběhu

Jak To vzniklo
„Fikce je pravda uvnitř lži. A pravda o té fikci je jednoduchá. Kouzla existují.“ Tak s věnováním pro své děti Stephen King začíná vyprávění jednoho z nejlepších knižních hororů, který se mi kdy dostal do ruky. Začíná příběh hororu TO.
Píše se rok 1986 a na pulty knihkupectví se dostává více jak tisícistránková hororová bible, která má v názvu pouhá dvě písmena. IT. TO. Sám autor ještě netuší, že za velmi krátký čas bude jeho dílu přisouzeno přízvisko, které zní: „Ve své kategorii hodnocené jako jeden z nejlepších hororů, jaký kdy byl napsán.“ Tato slova se vyskytnou na obalech téměř všech dalších vydání a překladů po celém světě.

Vraťme se však na úplný počátek této knihy. K jejímu zrodu, který započal (jak jinak) nápadem roku 1978. V tomto roce dostalo nové auto Stephena Kinga vážnou poruchu. Aby si zašel pro nové, musel absolvovat 3 míle dlouhou podvečerní procházku. Zastavil se u jednoho dřevěného můstku přes potok. Zde ho poprvé napadla myšlenka napsat příběh (román) o skřítkovi, kterému se nelíbí, že přes most, pod kterým sídlí, přechází hlasitě nějaký člověk. Byla to vlastně srážka dvou nápadů. Nadpřirozené stvoření žijící pod mostem a kovbojské, velmi hlučné boty. Nápad se mu uložil v hlavě a za nějaký čas v něm začal kvést trochu hlouběji.

„Napadlo mne, že by ten most mohl být jistým druhem symbolu – nějakým bodem přechodu. Začal jsem přemýšlet o Bangoru, kde jsem žil, kde byl podivný kanál půlící město, a napadlo mě, že most by mohl být městem, pokud by pod ním něco bylo. Co je pod městem? Tunely. Kanály. AH! Jaké skvělé místo pro trolla! Mohl by žít v kanálech!“

Most jako symbol přechodu se mu nakonec spojil s další vzpomínkou. Byla jí ta na knihovnu ve Stratfordu, kterou znal z dětství.. Krátká chodba, která zde spojovala oddělení pro děti a pro dospělé, pro něj symbolizovala most, přes který musí každé dítě projít na cestě k dospělosti. Tak se v podstatě zrodila myšlenka prolínání životů dospělých se vzpomínkami na dětství.

O několik měsíců později začalo přemýšlení o samotném příběhu. King chtěl psát tento horor pro něj doposud nevyzkoušeným stylem. Jeho cílem bylo vytvořit obraz, v němž se mísí příběhy dětí a jejich dospělosti, ovšem tak, aby čtenáři při četbě knihy do jejího konce nebylo prozrazeno nic důležitého a příběh si tak uchoval až ke svému závěru nádech tajemnosti.

9.září 1981, tři roky po zastávce na můstku, kde ho přepadl nápad napsat příběh o skřítkovi, začal konečně spisovatel Stehen King pracovat na díle, které se mělo co do počtu stran vyšplhat až k číslu 1049. Započala práce trvající čtyři roky. Rodilo se To. Ze skřítka se však stal klaun Pennywise a z města, které se tolik podobalo Bangoru, se stalo jedno z nejslavnějších imaginárních měst, které tento spisovatel spolu s Castle Rockem vytvořil. Spolu s Pennywisem (TO) se zrodilo prokleté město Derry.

Překlad

Práce na knize byly ukončeny tam, kde začaly. V Bangoru, v Maine, 28. prosince 1985. Nakladatelství Viking Penguins ji vydalo už příští rok (1986). Český čtenář si ovšem musel kvůli tehdejší politické situaci počkat dobrých sedm let, než mu Pražské nakladatelství Melantrich nabídlo český překlad knihy od Gabriela Gössela. Znovu byla k dostání po dalších sedmi letech, ve stejném překladu, tentokrát již v knižním nakladatelstvím BETA-Dobrovský. Je tomu sice už několik let, ale stále je o ní velký zájem, což dosvědčují i stálé dotisky.

 

III. Hodnocení

Recenze jsou drtivou většinou kladné a málokdo dá knize méně než sto procent. Rozporuplné reakce však nejméně v jednom bodě stačila vyvolat. Šlo o dětskou soulož v kanálech, popsanou pod kapitolou „Láska a touha“ na samotném konci knihy. Někteří čtenáři nerozdýchali to, že dětská čistota v tomto příběhu, tolik opěvovaná, dostává na frak během milostného aktu, kterého jsou zúčastněny všechny hlavní kladné postavy příběhu. Nám osobně tato část nijak nevadí a jsme rádi, že je kniha ke čtenáři až tak dokonale otevřená.

Roku 1990 byla podle příběhu natočena tříhodinová televizní minisérie, která ovšem oproti knize u čtenářů naprosto propadla. Ti, co nečetli knihu, mají tento snímek převážně rádi. Ti, co už mají knihu za sebou, vědí, proč se k televiznímu zpracování tolik lidí otáčí zády.

+ časově skloubené období 1958 a 1985
+ propracované postavy
+ propracované zlo
+ styl vyprávění
+ do hloubky jdoucí příběh
+ délka knihy

– komplikovaný začátek

 

IV. Verdikt

Ondrej

Jedna z nejlepších knih, která se mi kdy zatím dostala do ruky. Skvěle rozložené časové období 1985 a 1958, umně do sebe propletené. Bravurně podrobně popsané postavy, události, prostě vše, a zakončené Kingovským stylem. Naprostou destrukcí. U mě 100%.

Prasoid

Velkolepý a fascinující román, jehož kvalita je přímo úměrná jeho neobyčejné délce. Nepříliš složitý příběh je pomocí prolínání dvou časových rovin, podrobnou psychologií postav a střídáním atmosféry rozveden do grandiózního cirkusu, jehož kočírování může zvládnout jen klaun Pennywise. U mě rovněž 100%.

 

V článku byly použity úryvky z knihy To Stephena Kinga, přeložené Gabrielem Gösselem a úryvek z www.stephenking.com, který do češtiny přeložil Miroslav Pavliš (Prasoid).

Hodnocení10
100%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

35 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Reaper666 1 února 2013 v 02:04

  Psychológia postáv, fascinujúci príbeh, naturalizmus až vulgarizmus, komplexnosť a dokonalosť v podobe ,ako napísala Hannah, vyše 1000 stranovej obludy, je povinnosťou pre fanúšikov hororu… Nedá sa dať menej ako 100%, je to klasika a myslím, že Kinga radí k najväčším velikánom literárneho hororu práve tento kúsok… Toť skláňam sa ti maestro. HAPPY HAPPY

 2. Hannah 19 února 2012 v 22:58

  Knihu TO jsem četla, když jsem ležela na nemocničním lůžku. Byla jsem tam 14 dní a do rukou se mi dostala až 5 dní před odchodem a musím říct, že jsem z Kingové knihy nebyla nikdy tak nadšená, jako z tohoto díla. Je to dlouhá kniha, která má přes 1000 stránek, ale já nedělala v podstatě nic jiného než četla. Byla jsem naprosto uchvácená, nebyla tam pasáž, která by mě nudila či zklamala. Hltala jsem to jedním dechem. Stephen King se umí dokonale vcítit do dětské role a dokáže jednoduše a s grácií popsat pocity nám všem známé. V podstatě si myslím, že pro nikoho příběh malých dětí není vůbec cizí. Knize jsem dala bez přemýšlení 100%, plus další plusové body, nicméně se dostáváme k filmu, který mě nehorázně zklamal. Biděla jsem ho poprvé, když jsem měla asi 10 let a líbilo se mi to. Pak jsem se na to dívala v patnácti, a už to pro mě byl spíše průměrný horor, ale potom, co jsem si přečetla tohle dokonalé dílo mi příjde film, jako velmi nepovedená komedie, u které se člověk bohužél ani nebojí, ani nesměje. Minimálně to celé probrečí. Bylo to velké zklamání a třeba se jednou dočkáme, že se najde režisér, který to podá mnohem více sirověji a také podle knižní předlohy!

 3. ondrej 20 srpna 2011 v 11:25

   1) Nechtěl bych číst pokračování o To od nikoho jiného, než od Stephena Kinga. 2) Jen Stephen King může napsat pokračování, protože jemu patří autorská práva. 3) Sepsat a zveřejnit pokračování příběhu o To (třeba jen ve volném pokračování) se jedná o autorskou sebevraždu (pokud nejseš tedy Stephen King).

 4. jamno 15 dubna 2011 v 23:08

  Prave teraz to mam rozcitane po treti krat. a som si isty ze to docitam aj tentokrat. obdivujem toto dielo, ktore spaja detske myslienky s totalitou horrou. Suhlasim s tymi, ktory hovoria ze film je iba slaby odvar. Naozaj – videl som najprv film – povedal som ze OK, ale kniha je k nezaplateniu. Podobne ako Schindlerov zoznam…ale to uz je iny pribeh  S.K., si majster a aj ked som cital aj ine diela od teba, toto je bozske. Doteraz travim mysleinku, ze maly chlapec utiekol od otcima co mu zabil brata….aby bol sam zabyty…ako chudak mokol pod dazdovymi lianami aby mal konecne trosku kludu a slobody v parku ked v tom….no kazdopadne citajte kto ma zaujem.
  Mimochodom – kto ma tuto knihu rad a nahodou ma aj rad google earth nech si pozrie mestecko Bangor v Maine, U.S.A. – najde tam mnoho zaujimaveho

 5. JasonVoorhes 14 dubna 2011 v 20:37

  Takže já opět přidávám koment (ten první jsem totiž nepsal já ale můj brácha všiml jsem si toho až teď).

  SPOLER!!!… Víš přece jak jsem tě když si byla malá Bevy, bil. To protože jsem tě chtěl šu*at. Chtěl jsem… Atd. dál už to nenapíšu protože to je takový odstavec že bude lepší když si ho přečte každý sám. Nebo: Za čtvrťák tě vykouřim. xD nějaký odstavce jsou fakt komické, někdy vás doženou až k záchvatu smíchu. Konec SPOILERU!!!

  I přeze přehnaný počet stran je to opravdu dobrá kniha. Někdy jsem se sice nudil, to je pravda, ale když už to dostalo tu atmosféru (ať už jakoukoli, tahle kniha jich má hodně). Ale jinak opravdu dobrá kniha. Obyčejně se ve svých komentářech hodně rozepisuj, ale tady opravdu už nevím co napsat. Snad jen: 90%.

   

 6. JasonVoorhes 4 července 2010 v 09:11

  Eraserhead: Díky už jí mám

  Odnrej: Fakticky výborná recenze. Hned po Prasoidovi si tu asi nejlepší písař (i co se týče povídek).

  Kniha: Tak už konečně mohu říct, že jsem ji též četl. Je to pro mě ale takové mírné zklamání. Než jsem se překousal přez velmi nudný začátek, to taky trvalo nějakou tu hoďku. Myslím také že tady King psal až moc dopodrobna. Na to jsem u něj zvyklej ale tohle bylo fakt moc, takže to také pak člověka nudí že jo? Ale jinak je to fakticky výborná kniha, která je lepší než film (ten film jsem chtěl hodnotit na CSFD jenže mi došlo, že jsem ještě nečetl knihu, a tak než ji nepřečtu, film hodnotit nebudu, ale teď když už mám knihu přečtenou, tak dám na CSFD odpad za naprosté degenerování knihy, protože kdybych tu knihu nečetl, dal bych možná až 4*). To je asi tak vše.

 7. Morton Eucrow 27 února 2010 v 06:30

   Úžasná kniha, ostáva mi posledných 40 strán z môjho 1061 stranového výtlačku, ale už nevydržím a musím napísať tento chválospev na tak úžasné dielo… Všetko zapadá do všetkého, retrospektíva je super a začiatok ma nenudil, práve naopak. Snáď jediné pasáže pri ktorých som “strácal koncentráciu” boli záznami Mika o jeho pátraní – ak v nich náhodou nebola sekera v rukách naštvaného drevorubača-odborára 100%

 8. Mania Dardeville 2 července 2008 v 22:53

   tuhle knihu miluji. První knížka, co jsem od Kinga četla a stále se k ní vracím. V době, kdy se mi dostala prvně do rukou jsem bla mladší, než hlavní dětstí hrdinové a mnoho jsem s knihy tedy nepochopila. Teď jí znám nazpameť a stejně pokaždé objevím něco, čeho jsem si předtím nevšimla, nebo si to neuvědomila. Krásná kniha.

  He, taky máte ten děsivý výtisk, kde je obla knihy bílý a je tam oko To..?

 9. Zevluska 4 března 2008 v 21:33

  Je pravda že prokousat se začátkem neni zas tak jednoduchá věc,ale trpělivost přináší růže, a u týhle knížky to platí stonásobně- patří k nejlepším od Kinga- a že sem jich četla už asi 20. Pan King je hold mistr – vždycky se třesu jak malá když mi má nějaká lahůdka od něj přijít do sbírky :)) jinak souhlasim 100% si zaslouží- neli víc 🙂

Nový komentář