Vampire: The Masquerade Bloodlines (PC hra)


Bloodlines je vlastně dalším z pokusů přivézt populární stolní hru na obrazovky monitorů PC v podobě interaktivní zábavy. Předchůdce Bloodlines – stejnojmenná hra s přízvyskem Redemption – byla mnohými odvážlivci stavěna do úrovně dosud populárního legendárního RPG Diablo 2. Nástup Bloodlines byl o to horlivěji očekáván, že otěží se chopila společnost Troika Games, tedy spolutvůrci další legendy ve světě RPG – Fallout.

Světlo světa tak spatřilo originální akční RPG s výraznými prvky adventury. Oproti předchůdci bylo ubráno na akci a větší důraz byl kladen zejména na dialogy a příběh, který je tradičně hlavním tahákem Vampire TM.

O co jde?

Jako v každém správném RPG budete muset nejprve zvolit postavu, za kterou budete hrát, a do začátku ji vybavit základními atributy. Na výběr budete mít mezi sedmi upíry pocházejících z různých vampířích klanů (o klanech si povíme malinko později). Připraveny jsou hned dvě možnosti výběru. Nerozhodní začátečníci mohou zvolit „dotazník“, kdy je vám položeno několik kontrolních otázek. Na základě zvolených odpovědí vám posléze herní systém vygeneruje „nejvhodnější postavu“. Další možností je vybrat si postavu klasicky dle jejího vzhledu a krátkého popisu.

Vzápětí jste teleportováni do tabulky schopností a dovedností své nově vytvořené postavy. Do začátku máte k dispozici několik zkušenostních bodů, které můžete rozdělit dle libosti a nebo použít funkci „autolevel“ – zde to systém provede za vás. Základní formality máme za sebou a hra může konečně začít.

Počátkem je stvoření – řečeno slovníkem Bloodlinesuchvácení nového vampíra. Tím jste samozřejmě vy. Po krátkém intru, kdy je souzen a zlikvidován váš stvořitel/stvořitelka, se setkáte s černošským upírem Jackem. Ten vám nabízí pomoc. V překladu se Vás ptá, zda si hodláte zahrát nebo nezahrát tutorial, kde se naučíte svého vampíra ovládat. Nováčkům samozřejmě doporučuji se tutorialu nevyhýbat. Sám jsem si ho zahrál rovněž a musím podotknout, že to nebyla ztráta času.

Po úspěšném ukončení tutorialu se ocitáte v Santa Monice. Máte k dispozici vlastní byt, vlastní počítač, na který vám budou chodit tolik důležité maily, první kontakt a několik indicií do začátku. Pak už je jen na vás, jak budete postupovat. Jisté je, že se stáváte součástí velmi tajuplného poutavého příběhu. Jeho hlavním jmenovatelem budou upíři, upíří intriky, složité vztahy mezi jednotlivými sektami a klany. Najednou se objeví tolik zdánlivě nerozluštitelných hádanek, z nichž některé vám budou vrtat hlavou od začátku až dokonce a možná je nerozluštíte vůbec! A k tomu všemu všudypřítomné všeljaké příšery a příšerky, které by rády předčasně ukončily vaše nemrtvé bytí na tomto světě. Nezbývá než popřát: Good luck!

Hra se odehrává samozřejmě v noci. Den je ve světě Bloodlines tabu. Jste vampír, takže vaší manou i životem bude krev. Tu budete muset neustále shánět. Způsobů se vám naskytne mnoho. Největší pozornost ale věnujte všudypřítomným složitým dialogům. Ty jsou jedním z nejzajímavějších prvků hry, ale zároveň nejzrádnější.

Klany

Chápejme je spíše jako upíří rasy. Každý klan má svá specifika, jako jsou vzhled, jednání a samozřejmě schopnosti. Protože vybrat si mezi jednotlivými klany bude to první (a zároveň nejdůležitější), co v této hře uděláte, je na místě si je trochu podrobněji přiblížit.

Brujah

Brujahové jsou horké hlavy a neúnavní revolucionáři. Poznáte je podle přímého, mnohdy neomaleného jednání. Pokud čistě náhodou vejdete do putyky plné Brujahů, budete si připadat jako v centru Prahy či Brna na 1. máje. Tito upíři se totiž často sdružují v sektě Anarchů. Připomíná Vám tento název něco? Ano, je to přesně tak.

Gangrel

Další z řady bojovníků. Gangrelové jsou často ostatními vampíry považovány za podivíny. Je to především proto, že jejich zájem o upíři politiku a společentsví je téměř minimální, ne-li žádný. Ze všech vampírů mají nejblíže ke zvířatům a proto tráví raději svůj čas v jejich společnosti. Díky tomu mají jedinečné schopnosti. Jako jediní vládnou uměním morfismu, při jehož aktivaci se změní na krvežíznivou bestii.

Malkavian

Šílenci. A zároveň jedna z nejzábavnějších postav ze hry. I když bych tuto postavu nedoporučoval úplným začátečníkům. Malkaviani dokáží přenášet své šílenství na druhé. Ovšem jejich chorá mysl je patrná i při jejich verbálním projevu. Hráč tak mnohdy netuší, co se vlastně jeho postava chystá říci.

Nosferatu

Hororovému fanouškovi netřeba dlouze vysvětlovat, kde vzali tvůrci inspiraci pro pojmenování a vzhled tohoto klanu. Ve hře jsou to prokleté zrůdy. Ostatními vampíry jsou často označováni jako podřadné krysy či hnusáci. Těžko by se však obešli bez jejich dovedností. Nosferatu představují vlastní spolek – vládnou počítačovým sítím a tím pádem všem informacím. Navíc jsou mistři neviditelnosti. Většinu času ale budete muset trávit v kanále, protože Nosferatu nikdy nevylepší svůj hrůzný zjev.

Toreador

Toreadoři si nejvíce užívají soužití s lidmi. Jsou milí a nadpřirozeně krásní. Zatímco ostatní upíři vidí většinou ve smrtelnících jen potravu, Toreadoři si s lidmi užívají. Oproti jiným klanům jsou v boji poněkud křehčí.

Tremere

Tajemní mágové. Tremeři jako jediní znají tajemství magie krve, které úpěnlivě střeží. Ostatní upíři za to jimi opovrhují ale zároveň je respektují. Tremer je díky svým jedinečným schopnostem velmi zábavnou postavou. Pokud se za ní rozhodnete hrát, připravte se na věčný nedostatek krve.

Ventrue

Upíří elita. Ventrue jsou předurčeni k vysokým postům. V lidském světě jsou to často aristokraté, byznysmeni či jinak vysoce postavení „lidé“. Jejich místo na vysokých postech sekty mocné sekty Camarilla, kterou též sami založili. Ventrue jako jediní dokáží naplno ovládat schopnost dominance. V potravě jsou však poněkud vybíraví. Pokud se pokusíte vysát krysu nebo bezdomovce, váš Ventrue jejich krev pravděpodobně vazvrací.

Sekty

Vampíři se rodí sice v určitých klanech, to ovšem dále nespecifikuje jejich další politickou orientaci. Některé klany jsou sice předurčeny ke členství v určité sektě, to ovšem nemusí být vždy pravidlem. Zde jsou tři základní sekty:

Camarilla

Jejím členem se stává automaticky každý nově uchvácený vampír. Jde o prastarou sektu združující pod sebe většinu existujících vampírů. V jejím vedení naleznete především upíry klanu Ventrue. Camarilla je zároveň autorem vampírského kodexu „Masquerade“ (maškaráda). Maškarádou se budete muset řídit i vy. Pro dodržení těchto zákonů budete muset pečlivě střežit svoji upíří identitu. Její odhalení se nemilosrdně trestá.

Anarchové

Představují „zdravou opozici“ Camarilly. Ctí sice zákony maškarády, ale považují je za přirozené. Proto není třeba autority, která by maškarádu vynucovala. Anarchy hledejte v barech a putikách. Členové této sekty bývají upíři klanu Brujah.

Sabat

Tahle sekta má oproti ostatním jednu velkou výhodu. Zatímo u ostatních netušíte, kdo se Vám snaží pomoci a kdo Vás chce jen zneužít, u Sabatu máte jasno – jsou to vaši nepřátelé od začátku až dokonce. Sabati jsou upíři, kteří pozbyli posledních známek lidskosti. Jsou to krvelačné agresivní bestie mající za cíl postupně si podrobit lidskou rasu a chovat ji jako dobytek, na potravu. Ostatní upíři s tím ovšem mají problém a tak se Sabaty od nepaměti vedou válku.

Hororovost

Zde je na místě vymezit, proč hra patří na hororový server. V první řadě za to může všudypřítomná tajemnost a napětí, které s vaším postupem ve hře nabývá intenzity. Rozhodně si taky užijete mnoha lekavých scén. Budete prozkoumávat kriptu nebo strašidelný dům. Tušíte, že na Vás někde něco vyskočí, ale nevíte kde, kdy a co… výsledky mnohdy překvapí.

Hra se netají inspirací mnoha hororovými i nehororovými filmy. Vzhledem k průvodní zápletce je tu přímo cítit Blade a Underworld. Ale naleznete tu i Potergeist, Hellraiser, Shinning či 8 mm…. atd.

Nemine vás rovněž setkání s velkou řadou hororových příšer. Kromě všudypřítomných upírů, nebude nouze o zombie, či příšery ne nepodobné zmíněné sáze Hellraiser. Zvěsti o vlkodlacích budou vaší nověpečenou noční můrou…

Ovládání

Je nastaveno tak, jak jsme zvyklí z většiny podobných her. Pohybujete se myší za pomoci klávesnice. Akčními tlačítky jsou levé a pravé tlačítko myši. Tedy nic neobvyklého. Nejsložitější bude ovládání postavy Tremera, kdy budete muset přepínat mezi jednotlivými kouzly.

Hratelnost

Hra vás s nejvěší pravděpodobností plně pohltí. Na nějaký čas se stanete součástí upířího světa, což pro hororového fanouška není vůbec nelákavá pozice. Navíc je tu mnoho způsobů, jak vést svou postavu a tím pádem i průběh hry. I když se zdá, že hra má předem nastavený pevný scénář, není to tak jednoduché! Každé vaše rozhodnutí, každý výrok může ovlivnit další průběh, aniž by jste to předem předpokládali.

Z toho vyplývá velká možnost znovuhratelnosti. Za každou postavu to bude malinko jiné. Můj tip: rozhodně nevynechte Malkaviana. Ale nevybírejte ho jako vaší první postavu. Jako první pro vás bude nejspíš lepší méně komplikovaná postava. Sám jsem volil Gangrela, jako druhý byl Ventrue a Malkavian až jako třetí. Když už jsem si myslel, že mě hra nemůže ničím překvapit, mílil jsem se. Malkvian to díky svému osobitému projevu dokázal.

Tipy a triky do začátku

Především věnujte velkou pozornost výběru vaší postavy.

Zahrajte si tutorial.

Rozhodněte se nejlépe hned na začátku, jak chcete svou postavu vést – vaše postava nemůže být práce všeho druhu. Proto myslete například na to, zda bude vaše postava přeborníkem s chladnými nebo střelnými zbraněmi – obojí nelze.

Bojové schopnosti nejsou to jediné – nikdy neopomínejte zlepšovat dovednosti páčení a hackování bez kterých se zkrátka neobejdete

Věnujte velkou pozornost dialogům – jsou ukazatelem dalšího vývoje hry. Vaše odpovědi se mohou stát vaší zkázou.

Dbejte na dodržování Maškarády a na svou lidskost – pokud budete zbytečně krutí, budete přicházet o body lidskosti, což se projeví i na vašem vystupování a jednání! Lidskost se dá stejně jako jakýkoliv jiný atribut vylepšit zkušenostními body, ale proč je zbytečně plýtvat kvůli vaší marnivosti?
+ velmi poutavá tajmená atmosféra
+ všudypřítomné napětí
+ bravurní dialogy
+ dobře vytvořené hororové příšery
+ spousta lekavých momentů, při který nadskočíte na židli

Zápory

Tady se musím bohužel trochu rozepsat. Tak tedy prvním problémem jsou časté velmi dlouhé loadingy, jejichž délce se neubráníte ani vlastnictvím silnějšího PC. Jsou všude. Kdykoliv přecházíte z místnoti do místnosti, z dveří do dveří… Ovšem jakmile vás tato hra pohltí, stanou se loadingy pouhou kosmetickou vadou, kterou ji velkoryse odpustíte. Ovšem je tu problém mnohem větší…

Je zákonem schválnosti, že pokud spatří světlo světa dle mého názoru dokonalá hra, musí prostě obsahovat velké množství bugů – chyb. Kromě jiného se hra najednou tu a tam sekne a vy jste bez udání důvodu teleportováni zpět do wondows(?)! Zpravidla hru potom rozjedete z nějaké uložené pozice. Bohužel však existuje šance 1:100, že se vám to nepodaří. Jeden můj dobrý známý měl hru rozjetou za Tremera a téměř u konce hra prostě spadla… nepomohl starší save, ani reinstalace hry s následným importem uložených pozic. Musel začít od začátku. Něco podobného čekalo i mě. Když jsem hrál hru potřetí za Malkaviana, v druhé části mapy se mi hra sekla, když jsem přecházel z jedné části mapy do druhé. Nepomohlo nic. Jen připomínám, že oba jsme vlastníci originální hry zakoupené v různých eschopech. Možnost, že se něco podobného stane, je o to bolestnější, že hra je tak poutavá.

Závěrem

Hra Vampire: The Masquerade Bloodlines neměla šťastný osud. Společnost Troika games se brzy po jejím uvedení rozpadla a tím z ní učinila sirotka. Byl vydán jen jeden oficialní patch, který vás jen stěží zbaví všech bugů. V důsledku toho vzniklo mnoho neoficiálních patchů pod heslem „hráči hráčům“. Jejich instalace se ovšem nedoporučuje. Sám jsem je nezkoušel, tudíž nemohu soudit. Otázkou je, zda takové problémy lze vůbec vyřešit nepřeberným množstvím pathců. Vzhledem k výše uvedené situaci se však jen velmi těžko setkáme s nějakým novým vydáním či dokonce s pokračováním, od Troika Games určitě ne. Hra má naštěstí velmi silnou fanouškovskou základnu. Pokud se tedy vyskytne nějaký problém, neváhejte a googlujte. Vězte, že i zde platí pravidlo, že váš problém již někdo řešil a napsal o tom na nějakém foru.

Hodnocení8
Hra Vampire: The Masquerade Bloodlines představuje velmi originální a poutavý herní prožitek. Pokud doposud unikala vaší pozornosti, měli by jste to napravit. Bohužel ale obsahuje hromadu bagů, pro které jsem nucen srážet z hodnocení nejvyššího. Pohlédnete-li na mé hodnocení, musíte uznat, že jsem byl s ohledem na skutečnosti výše uvedené poměrně velkorysý.
80%

Sdílejte článek

  1. zbynek smejkal 30 dubna 2008 v 14:37

    Za tuto vyčerpávající recenzi . Jinak mě hra chytla a hrál jsem jí až do konce sice jsem neměl nic z příběhu ale hra samotná mě bavila má sice pár much(teď si vzpomenu asi jen na bčasné škobrtnutí kamery a nijak extra ovládání) ale to jsou vady které se dají přehlednout. Škoda že Troika games skončila.

Nový komentář