Wizard of Gore, The (1970)


Festivalový název: Čaroděj ze země Krev
Režie: Herschell Gordon Lewis
Rok výroby: 1970
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Ray Sager… (Montag)
Judy Cler … (Sherry Carson)
Wayne Ratay … (Jack)
Don Alexander … (detektiv Kramer)
John Elliot … (detektiv Harlan)
… a další

 

Iluzionista Montag právě rozjíždí svou velkolepou show, ve které si volá k sobě na pódium ženské dobrovolnice a provádí na nich svá drastická kouzla. Diváci v hledišti se tak mohou dočkat přeříznutí motorovou pilou, zatloukání klínu do hlavy či polykaní mečů. Na první pohled dech beroucí podívaná má však jeden háček. Přestože dívky odchází vždy po představení v pořádku, jsou zanedlouho nalezeny mrtvé. Jejich těla vykazují stejné zranění, jakým byly podrobeny při kouzelnickém vystoupení. Policie nemá žádné stopy, které by je dovedly k brutálnímu vrahovi a tak se do vyšetřování zapojí reportér Jack a jeho přítelkyně Sherry. Oba dva se účastní jako diváci každé další show, ale nedaří se jim nalézt žádné důkazy proti kouzelníkovi, který je hlavním podezřelým. Napodobuje snad někdo jeho triky, nebo jde při představení o něco víc než jen mistrnou iluzi?

Zapomeňte na Davida Copperfielda! Montag jeho kvalit nedosahuje ani omylem a to po všech stránkách. Kontroverzní režisér H.G. Lewis má na svém kontě několik velice zajímavých filmů, které se ne vždy dočkali příliš velkého pochopení jak u diváků, tak i samotných kritiků. Tentokrát však opravdu stoupl vedle a tento film patří mezi jeho nejméně oblíbené díky své lacinosti a viditelným nedostatkům. Jedno se mu však musí nechat, protože on se ve svých filmech snažil diváky spíše šokovat, než aby jim mazal med kolem huby a to se mu za jeho kariéry opravdu dařilo. Stal se “průkopníkem” filmového gore a nebál se jej používat opravdu ve velkém. Čímž se vlastně nesmazatelně zapsal do historie hororového žánru.

Bohužel hlavní příčinou neúspěchu The Wizard of Gore je potřeba hledat ve velice špatném výběru herců, kteří předváděli opravdu tragikomické výkony. Nevěděl jsem jestli se mám u toho smát, nebo to samou zlostí raději vypnout. Herec Ray Sager nikdy nepatřil mezi moje velké oblíbence a ani zde v jeho začátcích tomu nebylo jinak. Osobně moc nechápu jeho výběr. Možná to bylo díky jeho uhrančivým očím, protože kamera si nejčastěji vybírala právě je. Dalším kamenem úrazu je i zbytečně zdlouhavá stopáž, která je plná nudných pasáží, stupidních dialogů a bez nutné dávky napětí.

Pouze při trýznění dívek jsem pocítil malou změnu atmosféry, kdy se tvůrcům přece jenom podařilo zaujmout mou pozornost. Bohužel i samotné triky (či gore efekty) chcete-li patří do kategorie těch podprůměrných. Sterilní střih a lehce zmatená kamera rovněž ději moc nepomohli, ale musím ocenit samotný tvůrčí nápad. Šílenec Lewis se totiž později snažil vyvarovat většiny svých chyb a na sklonku své kariéry natočil ještě dva mnohem zajímavější snímky.

Hodnocení4
The Wizard of Gore se v roce 2007 dokonce dočkal remaku, který si už vedl o něco lépe. Ani tentokrát nešlo o žádnou pecku, ale nový režisér Kasten vsadil na pravidlo, že méně gore je někdy lépe. Navíc se obklopil mnohem lepšími herci a tak vám nelze než raději doporučit novější verzi.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář