Van Helsing (2004)


Český název: Van Helsing
Režie: Stephen Sommers
Rok výroby: 2004
Délka: 132 min
Země: USA / Česká republika

Hrají:
Hugh Jackman … (Van Helsing)
Kate Beckinsale … (Anna Valerious)
Richard Roxburgh … (Count Vladislaus Dracula)
David Wenham … (Carl)
Shuler Hensley … (Frankenstein’s Monster)
Elena Anaya … (Aleera)
Will Kemp … (Velkan)
Kevin J. O’Connor … (Igor)
Samuel West … (Dr. Victor Frankenstein)
Robbie Coltrane … (Mr. Hyde)
…a další

 

Van Helsing, pronásledovaný hrdina, bojující se všemi druhy příšer, kterým bylo peklo malé. Hrdina, který spolupracuje s římským klášternictvem, které ho poslalo na další misi. Musí se dostat do obávané země Transylvánie, kde má ochránit krásnou dívku Annu před nebezpečným Drákulou. Ten před svou smrtí uzavřel dohodu s Luciferem, což mu zajistilo nesmrtelnost, ale ke štěstí potřebuje mít ještě Frankensteinovo monstrum, které oživí jeho děti (upírátka) a pak ovládne celou naši zem. V tom mu ale budou bránit jeden běloch s černým kloboukem a s kuší, která střílí stejně rychle jako Terminátorův kulomet a jeden mnich, který přemýšlí, jak se co nejrychleji dostat do drákulova sídla.

Ale dost ironie. Van Helsing je především o zábavě a té si užijete během poměrně dlouhé stopáže (2 hodiny) vrchovatě. Lvím podílem se na tom podílí skvělá akce, která je sice místy hodně přehnaná, ale taky hodně efektivní a je jedno, jestli se bojuje ve věžích obřích hradů nebo v rozjetém kočáře. Triky jsou vidět na každém záběru a tak mi třeba vlkodlaci připadali lépe zpracovaní než například v Underworldu (rozpočet přesáhl úctyhodných 150 mil. dolarů!). Místem natáčení se ukázalo být nejvhodnější Česko a je to vidět i v hereckém osazenstvu, protože jednoho vesničana hraje Marek Vašut a poměrně velkou roli dostala i Dana Morávková.

Hlavními hrdiny jsou ale samozřekmě hollywoodské hvězdy: Hugh Jackman (Wolverin z X-menů) a Kate Beckinsale (Pearl Harbor nebo Underworld). Na post reřiséra usedl S. Sommers, který má na svědomí obě Mumie. A tady je zřejmě největší problém. Jestli si vzpomínáte, byla Mumie všehomixem žánrů: komedie, akce, historie, fantasy…a právě podobně je laděn i Van Helsing. Dočkáte se například toho, že ve vypjaté situaci jedna upírka chytí místo Anny do svých pařátů krávu, která následně proletí dřevěným domkem. Po boji pak nezapomene zabučet. Je to Sommersův styl a někomu by mohl vadit, mně osobně příliš zážitek z filmu nezkazil. Van Helsing má totiž asi nejblíž k dobrodružnému hororu a párkrát se i leknete. Hlavními hororovými prvky ale zůstali proměny lidí v bestie nebo Drákulova přeměna na okřídleného démona jako vystřiženého z počítačových her.

Hodnocení7
Van Helsing je skvělá dobrodružná a historická fantasy s velkým počtem nestvůr. Určitě stojí za podívání. Jestli ale čekáte, že se budete bát, tak raději sáhněte po jiném titulu. Tenoto film je hlavně super zábava.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

57 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. JHfr3ak 30 května 2010 v 14:06

   No příběh je právě největší slabina tohoto filmu, který není horor ani kdyby se na hlavu stavěl.

  A pokud ho někdo hodnotí 80%, tak by měl začít uvažovat s tím, že by se měl na recenzování vykašlat (bez urážky).

  Recenze by měla být alespoň minimálně objektivní a v tomto případě ten film nemá na víc jak na 5/10

 2. Solo 27 října 2009 v 07:35

  Akční podívaná, na které je nejlepší samotná hudba. Soundtrack by si
  zasloužil nějaké to oceněnění, stejně jako vizuální efekty. Protože
  kromě dvou malinkých cen na filmových festivalech se hudbě nevěnovala
  moc pozornost. Tyto dva prvky mně obrovsky překvapili a jsou na
  jedničku. Horší je to však už s hereckými výkony a kvalitou scénáře.
  Režisér a producenti se pokusili zmixovat čtyři filmy na jednou a vyšel
  z toho teda pěkný guláš. Tato verze Van Helsinga a Draculy mě zrovna
  dvakrát nepotěšila.

 3. Frenk 6 června 2008 v 16:38

  Pakatel to určitě není. Kdybych měl rozdělit snímky podle rozpočtů, pak do 50 M jsou to ty nejlevnější filmy, 50 až takových 120 M je to průměr a nad 120 M by to měl být prvotřídní velkofilm. O nejdražší filmy historie se perou Titanic, nejnovější King Kong, třetí Spiderman a další, jejichž rozpočty se pohybovali nebo dokonce překročili 200 M dolarů…

 4. Dextra 6 června 2008 v 14:36

  Beonica: Budeš se divit, ale Van Helsing je “nízkorozpočtový film”, alespoň tak o něm mluví jeho tvůrci, pokud jsi na něj koukala na DVD, tak si pusť bonusy – scény z natáčení, za á je to nehorázná sranda a za bé tam jak Sommers, tak Jackman nadávají nad nefungujícími rekvizitami, že už nikdy nechtějí točit nízkorozpočtový film.

 5. Zbynek 28 listopadu 2007 v 14:40

  Sakra oni ty recenze asi ani nectou stezujou si ze to není horror kdyby si precetli recenzi pochopily by to a nemely tak blbý kecy. Doplnuju aby si uz nestezovaly je to DOBRODRUZNÁ FANTASY NE HORROR, ok? A ponevadz tam vystupojou stará monstra(vlkodlaci, upíri, frankeinstain) tak si myslím ze Frenk má právo to sem “nacpat”.

Nový komentář