They (2002)


Český název: Oni přicházejí
Režie: Rick Bota, Robert Harmon
Rok výroby: 2002
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Laura Regan … (Julia)
Marc Blucas … (Paul)
Ethan Embry … (Sam)
Dagmara Dominczyk … (Terry)
Jon Abrahams … (Billy)
Alexander Gould … (malý Billy)
Desiree Zurowski … (Mary Parks)
… a další

 

Existují filmy, které jsou tak nějak zbytečné. Člověk se podívá, dodívá, vypne a zasune disk někam hluboko do bince zvaného filmotéka s tím, že třeba zas někdy, ale spíš ne. Přesně takový pocit ve mně vyvolal They. Recenze tedy bude krátká, milé děti.

Tak předně – They je, jako většina hororů, nepříjemně nepůvodní. V podstatě se jedná o kopii Darkness Falls (nebo naopak?). Filmy vznikly chvíli po sobě, tak těžko říct, zda se opisovalo, vynášelo nebo se stejný scénář dal omylem dvěma štábům. Hlavní hrdiny něco ohrožuje a proto nesmějí zůstávat ve tmě. Vše má pochopitelně původ někde v jejich dětství. Toť vše – bohužel.

Mladá Julia v podání exprezidentského dítka Laury Regan se snaží o magisterský titul v oboru psychologie (to aby bubáky zpočátku pokládala za přeludy způsobené stresem). Zlom přichází ve chvíli, kdy se v její přítomnosti zastřelí kamarád, který se jí snažil vysvětlit, že ho pronásledují nestvůry z hlubin pekelných. Zpočátku racionální Julia musí dát brzy jeho slovům za pravdu, protože i ji něco děsí ve tmě. Co když si ji příšerky v dětství označkovaly a teď už není záchrany? Hlavně nezůstat potmě… Jak už to tak ale bývá, potenciální oběti rády vyhledávají místa, kde se mohou dostat do kritických situací (sklep, metro), takže nač je litovat.

Herecké obsazení, z nichž většina aktérů je průměrnému divákovi neznámá leč povědomá, odvedlo standardní výkony bez větších úletů směrem nahoru či dolů. Hlavní hrdinka působí v emociálně vypjatějších scénách trochu bezradně, což se snaží zachránit série krkolomných střihů.

Režiséři Rick Bota (Hellraiser 8) a Robert Harmon (Stopař) dali vzniknout překvapivě neambicióznímu snímku s množstvím menších nedostatků. Zvlášť skriptka zřejmě film sabotovala – o čemž svědčí několik nenavazujících scén. Na druhou stranu dílu nelze upřít určité základní kvality – zejména solidní kameru – díky nimž zůstávají They v kategorii stravitelného.

 

Hodnocení4
They je možné doporučit lidem, kteří sáhnou po hororu jen občas a shánějí na nudný večer něco "trochu strašidelného". Zlatými písmy se film do dějin hororového žánru nezapíše.
40%

Sdílejte článek

 1. Solo 16 května 2010 v 11:37

  Hodně slabá duchařina, která má sice zajímavý neoriginální námět, ale
  jeho zpracování už hodně pokulhává. Začátek mě příjemně navnadil jenže
  postupem času se z toho stala nuda. Tvůrci se divákovi snažili
  nabulíkovat něco co stejně nedokázali dotáhnout do konce. Nemůžu upřít,
  že by snad byla atmosféra jedna z nejhorších, ale když pořád očekávate,
  kdy se film konečně rozjede a ono pořád nic- nastane konec. Mno a u toho
  konce jsem se musel už jenom zasmát…40%

Nový komentář