Dyatlov Pass Incident, The (2013)


Český název: Záhada hory mrtvých
Režie: Renny Harlin
Rok výroby: 2013
Délka: 100 min
Země: USA / Rusko / UK
Alternativní název: Devil’s Pass

Hrají:
Holly Goss … (Holly King)
Matt Stokoe … (Jensen Day)
Luke Albright … (John “JP” Patrick)
Ryan Hawley … (Andy Thatcher)
Gemma Atkinson … (Denise Evers)
Nikolay Butenin … (Sergei)
…a další

 

Rennyho Harlina jsme donedávna obhajovali jako béčkaře, který by mohl občas překvapit. Pravdou ovšem také je, že od dob Útoku z hlubin (1999) utekla již řada let a za tu dobu jeho portfolio zakalil příliv podprůměrných filmů. A do téhle škatulky rozhodně vhodím i Záhadu hory mrtvých.

Takže za prvé – tvůrci vychází ze skutečných událostí, z února 1959, kdy na uralském pohoří našlo za podivných okolností smrt devět Rusů. Náš film prezentuje výpravu do těchto míst, kterou o mnoho let později podnikla skupina amerických studentů (ve stylu Záhady Blair Witch, takže kdo se štítí rozklepaných kamer, ruce pryč). Poměrně legračních obrysů nabude snímek ve chvíli, kdy před stanem objeví stopy sněžného muže (!), ale ve finále přijde ještě daleko směšnější a doslova šokující kauzální paradox (!!).

Hromadu minut zabere samostatný příjezd do hor, promluvy s místními a první klidné dny, takže napětí je na nule. Když se naopak začne něco dít, nedává nic smysl a to až do závěru, který je tak příšerně “scifi” (a navíc se tváří sofistikovaně!), že celý koncept nadobro zabije.

Hodnocení2
O bujné scénáristově fantasii plné konspiračních teorií hovoří i fakt, že studenti v tajném bunkru objeví záznamy o tzv. Filadelfském experimentu (teleportující se loď) z roku 1943.
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. defender110 6 srpna 2015 v 12:26

    No. Tak zmršený skvělý podklad , jakým je skutečná tragédie Djatlovovy výpravy, to už se tu dlouho neukázalo. Přirovnal bych to k Tunelu smrti. Boží potenciál, a z něj?… sra..ka. S prominutím. Případ Djatlovovy výpravy je sám o sobě tak zajímavý , nejasný a hrůzu nahánějící, že i kdyby z toho udělal strohý dokument bez děje, bude to lepší než toto. Ten případ nepotřebuje žádná dokreslování ani moc omáčky, jen vhodně pojmout. Kdo někdy četl detailnější zprávy a  zápisy o této expedici, dá mi za pravdu. Je to velká neznámá od samotného večera až po nález těl. Ovšem než tento film, doporučím spíš protokoly z pitev, zápisy o nálezu těl a  ruská videa na youtube. Bude to větší a hrůznější zážitek než tento "pseudo" horror. Pomíjím zcela herecké výkony, šílené blbiny, jako , že pomalu každý rus umí anglicky a , že trefí náhodou zrovna na bar kde seděl i Djatlov. Jeee. To fakt ne. :-! za mě 10%, a to jen za ty skutečné fotky a  zmínky o  tomto případu. Pak už jen :-! :-! :-!

Nový komentář