Texas Chainsaw Massacre: The Next Generatinon (1994)


Český název: Masakr v Texasu
Režie: Kim Henkel
Rok výroby: 1994
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Renée Zellweger … (Jenny)
Matthew McConaughey … (Vilmer Slaughter)
Robert Jacks … (Leatherface)
Lisa Newmyer … (Heather)
Tonie Perenski … (Darla)
…a další

 

Lidský mozek je obdivuhodný orgán. Při správném fungování řídí tisíce procesů v našem těle, umožňuje nám myslet, tvořit (a ničit), vnímat, zkrátka dělá z nás ty nejinteligentnější bytosti na této planetě (no jak se to vezme) a při tom všem si ještě stále zachovává pořádnou dávku tajemna. Proto mi zcela uniká, proč by někdo tento úžasný nástroj vystavoval takovým mukám, jakými je sledování tohoto filmu. Já to udělal a stále ještě nepřestávám litovat.

Jistě, je tu ještě naše právo volby, a tak všem odvážlivcům a milovníkům extrémních sportů vřele doporučuji vyhnout se Masakru v Texasu co nejširším obloukem. V opačném případě totiž může dojít k vážnému a trvalému poškození, při němž váš mozek nejdříve udělá v lebce vývrtku (je tam dost těsno, takže to bude nejspíš bolet) načež si v podobě efektního gejzíru najde cestu ven vašima ušima. A když už nic jiného, minimálně vám tím pořádně zasviní celý obývák. A zkoušeli jste už někdy odstranit zbytky mozku ze stěn či čalounění sedačka? Já sice ne, ale jednoduché a natož zábavné to zcela jistě nebude (i když to už vám bude asi jedno), ať si ty napudrované slepice v reklamách na zázračné prostředky říkají, co chtějí.

Nepatřím ke skalním fanouškům žádného texaského masakru a ani motorová pila nevystoupala do mého panteonu oblíbených zbraní na snižování počtu populace. Nicméně původní snímek z roku 1974 měl jisté zvrácené kouzlo, kterým i po letech ještě dokáže vyděsit, a zcela po právu patří do zlatého fondu hororových filmů. O následných pokračováních a klipově střižených remakech už se to rozhodně říci nedá a jejich děj se mi z hlavy vypařil dříve, než doběhly závěrečné titulky.

To ovšem v žádném případě neplatí o Masakru v Texasu, který můžete brát buďto jako čtvrtý díl nebo jako remake originálu či jakousi vlastní vizi událostí scénáristy a teď i režiséra Kima Henkela (má na svědomí i scénář Hooperova filmu). Protože tento snímek je zkrátka nezapomenutelný a jeho trapnost budete z hlavy (tedy pokud se její obsah v panice nekatapultuje ven) dostávat ještě dlouho.

Zuby nehty se drží zaběhnutých klišé žánru takovým způsoben, až dává vzniknout absolutní parodii (nožná proto všude píšou, že se jedná i o komedii), ale ani v nejmenším se mu to nedaří tak, jak se to povedlo třeba Vřískotu. Dialogy mezi jednotlivými postavami působí až iracionálně, jednotlivé situace jako z úplně jiné sféry, kde pojmy jako logika či smysluplnost jsou zcela neznámé. Napětí a atmosféra jsou zadupány a následně zahrabány do pořádně hlubokého hrobu, odkud už se ani s tréninkem Nevěsty z Tarantinova opusu Kill Bill nedokáží vyhrabat. A jako úplná třešnička na dortu je nechutná degradace jedné z ikon mezi hororovými zabijáky. Leatherface je vykreslen jako debilní a ukvičený kretén bez špetky svého původního hrůzného charisma a obdobně je na tom i zbytek jeho vadné rodiny.

Hodnocení0
Blaf! Ruce pryč.
0%

Sdílejte článek

  1. Solo 9 prosince 2017 v 16:15

    No ty vole! Při sledování čtvrtého dílu této série jsem si připadal, jako bych navštívil „jinou dimenzi“. Našel jsem vážného kandidáta na nejhorší díl a myslím si, že tohle už nic nedokáže překonat. Mám rád nejrůznější bizarní kousky, ale tohle už bylo moc i na mně. Považuji to za absolutní zostuzení téměř kultovního Texaského masakru a to přitom na obou filmech dělal sám Kim Henkel, který měl v obou případech na starosti scénář – no a tentokrát k tomu usedl i do režisérského křesla. Tenhle chlapík musel být nejspíš celou dobu pořádně zfetovaný, jinak si nedokážu představit tu diametrálně odlišnou kvalitu nejen scénářů, ale i filmů jako celku. Přitom začátek nevypadal vůbec marně a já se těšil na další masakr. Jenže Leatherface vyfasoval už čtvrtou odlišnou rodinku – kurva kolik těch buranů tam v tom Texasu žije a všichni jsou z jednoho vrhu a tentokrát se sám transformoval do transsexuála. Navíc jak vidno tahle partička totálně vylízaných magorů ani nejedla lidské maso, ale jen s oblibou zabíjela nebohé lidi – i když ani v tomto případě si tentokrát zrovna moc skvostně nevedli. Doslova s otevřenou hubou jsem sledoval ten humus, který se mi Henkel snažil naservírovat a já nevěřil svým očím. Jeho jediným štěstím bylo, že se mu několikrát alespoň na malou chvíli podařilo navodit jakžtakž stravitelnou atmosféru, ale vždy šlo jen o záchvěvy, které měli doslova jepičí život. 30%

Nový komentář