Terrifier (2017)


Režie: Damien Leone
Rok výroby: 2017
Délka: 84 min
Země: USA
Hudba: Paul Wiley

Hrají:
Samantha Scaffidi … (Victoria)
Jenna Kanell … (Tara)
Catherine Corcoran … (Dawn)
Gino Cafarelli … (Steven)
Katie Maguire … (Monica Brown)
Michael Leavy … (Will)

 

V roce 2011 se na internetu objevil dvacetiminutový kraťas s názvem Terrifier od režiséra Damiena Leoneho, jehož hlavním protagonistou je bizarní a hrůzu nahánějící klaun, se kterým si člověk žádnou legraci neužije, pokud se tedy dotyčný nevyžívá v řeznictví. V roce 2013 byl tento koncept použit i ve filmu All Hallows’ Eve, taktéž od toho samého tvůrce. No a v roce 2017 nám vraždícího creepy klauna Damien Leone naservíroval znovu, a tentokrát k tomu přidal i pořádnou krvavou, syrovou porci mletého masa.

Příběh není nijak složitý. Dvě dívky se vrací z halloweenské oslavy, když v tom jim cestu zkříží muž v děsivém klaunském obleku s černým pytlem přes rameno. Pro obě se obyčejná halloweenská noc brzy promění v krvavá jatka plná hrůzy.

Režisér se s tím jednoduše vůbec nemaže. Žádný zdlouhavý začátek plný zbytečných dialogů opravdu nečekejte. Rychlý rozjezd a následné mordování různých postav, které se náhodou šílenému klaunovi dostanou do mrtvolných spárů, udrží divákovu pozornost od začátku až do konce. Není divu, že takovým tempem něco málo přes osmdesát minut stopáže uběhne jako voda.

U těchto typů filmů inteligence postav, které bojují o vlastní přežití, většinou bývá velmi omezená, a bohužel je to případ i tohoto snímku. Takže pokud si budete klepat na čelo, co to zase ta nebo ta postava vyvádí, že je to proti veškerému lidskému rozumu, nebude to zřejmě nic překvapivého. Jelikož má film rychlý spád, moc vám některé hlavní postavy (pokud je vzhledem k jejich životnosti opravdu tak mohu nazývat) nepřirostou k srdci, spíše vám naopak začnou lézt na nervy. Jeden děsivý stroj na zabíjení a spousta tupého masa do mlýnku, co více si přát.

Když ovšem opominu klišé, se kterými se ve slasherech prostě zákonitě potkáváme, zanechal ve mě tento film opravdu dobrý dojem. Podoba klauna je opravdu bizarně děsivá a jeho scény jsou ozdobeny perfektním hereckým výkonem. Krvavé scény jsou opravdu vypilovány až k dokonalosti a fanoušci gore a Roba Zombieho zaplesají blahem, protože je zde opravdu většina nechutných věcí vidět (ano, skoro úplně všechno). Atmosféra filmu je znepokojivě mrazivá a doprovázená vynikající hudbou Paul Wileyho.

Hodnocení7
Sečteno a podtrženo, Terrifier je velmi svěží hororovou lahůdkou, která sice nenadchne originalitou, ale rozhodně ničím neurazí a divákovi poskytne ničím nerušenou krvavou zábavu. Případnému pokračování, pro které si Leone nechává otevřená dvířka, bych se osobně vůbec nebránil.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 1 května 2018 v 20:04

    Když jsem zhruba před pěti roky viděl stejnojmenný krátkometrážní kousek od stejného režiséra, byl jsem jeho tvorbou docela mile potěšen. Příběh o vraždícím maniakovi v kostýmu klauna, který pronásledoval mladou ženu, měl celkem slušnou atmosféru i ucházející gore. Což jsem samozřejmě musel ocenit nadprůměrným ohodnocením a již tehdy jsem ve svém komentáři „prohlásil“, že bych to chtělo celovečerní podobu. Samozřejmě jsem nebyl sám a Damien Leone přání diváků vyslyšel a tohle je po All Hallows’ Eve další film, ve kterém se vraždící klaun Art objevil. Z finálního výsledku Terrifier jsem však mírně řečeno dost na rozpacích. Přece jenom jsem očekával trochu něco jiného. Film jako takový není vůbec špatný, ale narazil jsem v něm na spoustu špatných věcí /prvků / situací, které mé prvotní nadšení zase velmi rychle zchladily. Náš zabiják byl skvělý – děsivá maska, jeho zvrácené choutky a brutální praktiky při zabíjení svých obětí – to vše bylo v naprostém pořádku a mé srdce nejednou zaplesalo radostí. Gore bylo rovněž docela slušné, atmosféra v první polovině jakbysmet, ale potom jakoby nastal jakýsi zlom a celková kvalita zažila strmý pád. Na řadu přišly zdlouhavé pasáže o ničem, nesmyslné chování nejen postav ale i samotného Arta (ten travesty výstup, to bylo do prdele co a jak se stačil tak rychle „převléct“, aby stačil kuchnout toho druhého deratizátora?). Tvůrčí kouzlo pominulo a já začal být trošku znechucený. No trošku víc – přiznávám…Dostal jsem tvrdý direkt a rychle jsem se zase vrátil na zem. I takhle se dá pohnojit docela dobře rozjetý film. Co se hereckých výkonů týká, tak popravdě žádná velká sláva se nekonala, ale v rámci možností to bylo snesitelné. Děvčata však zcela převálcoval maník v klaunském obleku, který byl jasným tahounem celého filmu. 60%

Nový komentář