Tall Man, The (2012)


Český název: Tajemný muž
Režie: Pascal Laugier
Rok výroby: 2012
Délka: 106 min
Země: USA, Kanada, Francie

Hrají:
Jessica Biel … (Julia Denning)
Jodelle Farland … (Jenny)
Stephen McHattie … (poručík Dodd)
Samantha Ferris … (Tracy)
Eve Harlow … (Christine)
…a další

 

Pro některé může jméno režiséra a scénáristy Pascala Laugiera znamenat příslib dalších krvavých orgií ve stylu jeho předchozích Martyrs, se kterýma má sice The Tall Man společného více, než by se na první pohled mohlo zdát, ale v žádném případě v něm nenajdete scény brutálního násilí. Možná proto, že se natáčelo v koprodukčních podmínkách (tedy s vyšším rozpočtem, známějšími herci a ostaražitějším dozorem) a tedy i pro daleko širší základnu publika, jemuž by mohla přespříliš vyšponovaná surovost být proti srsti. Anebo zkrátka muselo vše, co by bránilo nerušenému vyprávění příběhu, ustoupit do pozadí. Protentokrát se tedy vydáváme do daleko konvenčnějších vod, kdy hlavním cílem je budování atmosféry (opět se nedočkáme hřejivých pastelových barev, ale jen těch prezentujících chudobu a rozklad) a síla scénáře.

Zápletka se tváří poměrně přímočaře a tedy značně tuctově. Navštívíme městečko Cold Rock nořící se do bezútěšné chudoby, v němž se až příliš často ztrácejí malé děti. Na vině je tajemná postava ukrývající se v tamním hustém lese a hlubokých podzemních štolách – pro jedny zvrhlý pedofil, pro druhé nadpřirozená bytost. Je nasnadě, že během pár chvil, co je nám představena hlavní hrdinka, budeme sledovat její zoufalý boj o vlastního syna s tímto záhadným monstrem. Jenže pak, zhruba v půlce snímku, přichází zvrat, který celé dosavadní dění otočí o stoosmdesát stupňů (a navrch přidá ještě tři vruty) a předvede, jak se z nebohých diváků dá docela snadno udělat partička hlupců. A stačilo k tomu jen málo – podat co možná nejméně informací. A to nakolik jste schopni se s tímto „podrazem“ smířit, ovlivní celkový postoj k tomuto snímku.

S tímto dějovým přelomem se prakticky zcela vytratí mysteriózní atmosféra a film se vydává do zcela odlišných žánrových sfér. Tady začíná děj lehce klopýtat a pozvolna zabředávat do kýče, při zpětném pohledu se objeví několik trhlin a hluchých míst. Ale samotný námět je natolik mrazivý a nosný, že se dá celkem s klidným svědomím přehlédnout těchto několik nepřesvědčivých momentů. Po dlouhé době mi film prezentovaný jako mysteriózní thriller připravil nejedno překvapení a donutil mě přemýšlet a to především nad jeho tématem než samotnou realizací. Nastolené etické otázky mrazí více než potoky krve a necenzurované filmové násilí, už jen proto, že jsou pevně zakotveny v reálném světě. Takže i bez brutality je film pořád slušně děsivý a to zejména v momentech, kdy jen pracuje s otázkami a odpovědi nechává zcela na divákově představivosti.

K mému kladnému dojmu překvapivě přispělo i herecké obsazení. Jessicu Biel jsem měl vždy jen za pohlednou tvářičku (a zbytek), která se na plátně objevuje hlavně jen jako fyzický objekt, než aby přenášela nějaké hlubší emoce. Tady ale podává více než přesvědčivý výkon. Jodelle Farland je tradičně výborná v rolích zvláštních dívek (jen aby jí to nezůstalo) a ani ostatní postavy nijak nepatřičně nenarušují průběh děje.

Z filmu je cítit hlavně snaha sdělit tíživé poselství, jíž je zde podmíněno úplně vše. Zkrátka někdo točí horory proto, aby mohl dát průchod svým zvrhlým fantaziím. Jiný chce jejich prostřednictvím odhalit své niterní pocity, frustrace a postoje, což ve výsledku může znamenat to samé.

Hodnocení7
Pascal Laugier tentokrát ukázal, že mu není cizí vyprávět děsivé příběhy bez potoků krve a vyhřezlých vnitřností. A mě tento jeho odklon sedl o mnoho lépe.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 23 prosince 2013 v 18:31

    Já na rozdíl od ostatních nějak neholduju tvorbě režiséra Laugiera, kterou považuju za dost průměrnou. Ani jeden z jeho předešlých filmů (co se hororového žánru týče) mne nějak u srdce nechytl, takže jsem žádné zázraky nečekal ani tentokrát a jak se ve finále ukázalo, opět jsem se nemýlil. Je pravdou, že skutečně dokáže vytvořit místy velice zajímavou atmosféru a s přivřeným okem bych kývnul nad parafrází „napětí by se v některých scénách dalo krájet“, ale on prostě patří přesně mezi ty jedince (režiséry), kteří dobře rozjetý film nakonec pohnojí. I tady mi místy přišlo, jakoby nevěděl, co chtěl vlastně točit a stvoří podivnou směsici několika žánrů, která jak se ukáže při závěrečných titulcích, zas až tak poživatelná nebyla. Počáteční mysteriózní atmosféra byla vážně dobrá a já si ubíhající děj celkem užíval, ale jakmile se nám zcela odhalí pointa a děj přejde do jakéhosi odvaru krimi-dramatu, tak jsem si pořád v duchu říkal a kde je „kurva“ ten horor? Žel ani z hereckých výkonů jsem zrovna odvařený nebyl, takže Jessicu chválit nebudu. Raději měla zůstat tančit kolem tyče…

  2. Simona16 20 srpna 2013 v 19:33

    Tak tedy, tohle byl film podle mého gusta! Jeden zvrat tady, druhý támhle a úplné rozuzlení na konci. Podezírala jsem tolik lidí, nejprve jednu ženu, pak někoho dalšího a pak každého z toho městečka, ale pravda mě doslova šokovala! Upřímně, žrala jsem jim to i s navijákem a pak byla dost ohromená, v tom nejlepším slova smyslu. Pár, ale opravdu jen pár nedostatků mě nutí strhnout 10%, takže celkové hodnocení u mě je 90% s přehledem :))

Nový komentář