Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)


Český název: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet street
Režie: Tim Burton
Rok výroby: 2007
Délka: 117 min
Země: USA, Velká Británie

Hrají:
Johnny Depp … (Sweeney Todd)
Helena Bonham Carter … (Mrs. Lovett)
Alan Rickman … (soudce Turpin)
Timothy Spall … (Beadle Bamford)
Sacha Baron Cohen … (Signor Adolfo Pirelli)
Jamie Campbell Bower … (Anthony Hope)
Laura Michelle Kelly … (Beggar woman)
Jayne Wisener … (Johanna)
…a další

 

Film podle legendy o Sweeney Toddovi z 19. století a jí inspirovaného broadwayského muzikálu s hudbou a texty Stephena Sondheima.

Benjamin Barker, nyní pod jménem Sweeney Todd se vrací do Londýna poté, co byl neprávem odsouzen soudcem Turpinem, který znásilnil jeho ženu (ta poté spáchala sebevraždu) a přivlastnil si jeho dceru. Nad krámkem paní Lovettové s “Nejhoršími masovými koláči v Londýně”, si Todd otevře holičství. A s její pomocí se zbavuje všech lidí, kteří mu kdy byli na obtíž a doufá, že se opět setká se svou dcerou Johannou.

Toť oficiální děj filmu. Teď vám ho příblížím já, jak se mi tento film líbil. Tenhle napůl horor s dramatem a thrillerem a napůl muzikálem mě naprosto překvapil.

Rozhodně mě ale překvapil velmi příjemně. Musím říct, že už jsem dlouho neviděl tak povedený snímek, většinou muzikály na filmovém plátně bývají nudné a nezáživné. Můžu vás ujistit, že se rozhodně nudit nebudete. Ze začátku jsem si říkal, že to bude nuda na co já jsem to vůbec šel, ale okamžitě jsem změnil názor. Jelikož přede mě byla naservírována téměř dvou hodinová zábava, kterou jsem si vážně vychutnal.

Co se týče hereckého obsazení, bylo vybráno naprosto skvěle. V hlavní roli se vám předvede Johnny Depp což je můj oblíbený herec, který ukáže, že krom dobrého hereckého výkonu umí i zpívat. V dalších rolích uvidíte především herce a herečky z filmu Harry Potter a taky se vám tu předvede filmový Borat. Hudba je naprosto luxusní, k té není co dodat, je bezchybná.

Co se týče děje celého filmu taky je povedený. Čerpá z legendy, což je dnes žánr, kterého by se raději měli všichni držet dál, protože legendy umí zfilmovat pouze ti nejlepší. Efekty jsou užasné a hlavně absolutně realistické. Sweeney tam podřezá min. 20 krků a vše je bráno tak realisticky, že se to může zdát až nechutné. Bylo tu také obsažen ve značné míře černý humor, což není na škodu, protože když hlavní dva představitelé zpívají o tom kdo chutná líp jestli kněz nebo právník, je to zajímavé.

Hodnocení10
Co říci na závěr? No, vzhledem k tomu, že je to muzikál, to většinu lidí asi odradí, ale ve skutečnosti příjdou o opravdu dobrý film. Po všech stránkách dobrý film, takže mu nemám co vytknout.
100%

Sdílejte článek

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. luckach3 17 září 2012 v 17:09

  Popravdě řečeno mám ráda všechny filmy Burtona a Deppa, ale tenhle mezi ty nejlepší nepatří. Možná mě moc ovlivnila knížka o panu Toddovi, kterou jsem četla dříve, protože děj byl naprosto odlišný, nebo mi jen vadil Alan Rickman (nebo chcete-li soudce Turpin). Každopádně Burtonova temná atmosféra nikdy nezklame. 80% 🙂

 2. Solo 2 května 2010 v 12:27

  No že by to byla zrovna nějaká velká bomba se říct nedá. Docela jsem se u
  toho pobavil, ale zároveň i dost často se nudil. Zpívající pasáže jsou
  dobré pokud si k tomu nepustíte české titulky, některé překlady byli
  totální katastrofa. Johnny byl skvělý jako ostatně vždy, ale zároveň
  byla i jeho postava jedinou, která mě dokázala pořádně zaujmout. Ty
  efekty s podříznutým krkem byli pěkně suché. Mno a ty masové bochánky
  prostě mňamka 60%

 3. DonMartinez 10 ledna 2009 v 18:22

  Navzdpry této rezenci jsem ve svém okolí slýchal spíše kritické ohlasy. Tudíž jsem netušil, co vlastně od filmu očekávat a proto jsem možná s jeho zhlédnutím otálel až do dnešního dne. Burtonova tvorba skutečně vykazuje s přibývajícími filmy velmi totožné rysy. Silná podobnost Sweeneyho Todda a Střihorukého Edwarda jistě nebude náhodná… Jak vidno Burtonovo opakování se však jeho fanouškům nevadí – nejen já jsem toho důkazem. U Sweeneyho Todda jsem se totiž náramně bavil a prakticky nemám, co bych Burtonovi vytkl, pomenu-li možná příliš dlouho minutáž. Zpěvných scén jsem se sice obával, ale mé obavy, že se bude Burton snažit některé hluché scény vyplnit bezúčelným tancem všech herců na scéně, se naštěstí nenaplnily. Naopak některé mne velice bavily (vyz. zmíněná scéna, kdy Todd a Mrs. Lovett dávají dohromady svůj ďábelský plán). Co mě krapet mrzí je, že v recenzi není zmínky o výkonu Heleny Bonham Carter, která byla tradičně skvělému Deppovi vynikající sekundantkou. V hodnocení bych byl zřejmě střízlivější. Vsadil bych na adekvátnějších 80%

 4. Marianne 14 února 2008 v 16:06

  Morgan ono je to toiž tak, že Sweeney Todd je stará, londýnská urban legend. Nikdo opravdu neví, jestli takový někdo žil nebo ne. Celkem vyčerpávající článek na tohle téma je na http://www.crimelibrary.com. Tam se domnívají, že podobná postava skutečně žila, nicméně jeho motivem byla a) zřejmá duševná poruchu daná zřejmě vrozenými dispozicemi v kombinaci s neradostným dětsvím b) chamtivost. Ale pravdu už asi nikdo nikdy spolehlivě nezjistí.

  Jinak ten film jsem ještě neviděla, ale chystám se. Existuje ještě jedna, jen o něco málo starší verze, taky není špatná. Je podle všeho taková hloubavější, víc řeší motivace, pohnutky a tak. Doporučuju.

 5. Jino 13 února 2008 v 15:31

   No já se budu trosku drzet u zdi. Nevím jestli zrovna Sweeney Todd vraždil lidi co mu byly kdy na obtiz , on vrazdil snad secky co mu prisli pod kudlu . Jinak podle mě teda, ne že by se mi nelíbil Johnny Depp, ale mě svým zpěvem až zase tak 100%ně neoslovil, ja sice zpívat neumím, ale Johnnyho zpěv se mi líbil o mnohem víc AŽ když zpíval nějaký duet, například s Carterovou – nemuzu si pomoct ale znelo to líp, než když zpíval sám. Jinak pěkné barvy Londýna, Sacha Baron Cohen a samozrejme Alan Rickman jsou třešničky na dortu. 80%

 6. ondranow 13 února 2008 v 12:39

  No, já můžu akorát potvrdit vše co si o tomhle filmu napsal. Byl naprosto úžasnej a vážně přemýšlím, že bych na něj zašel znova. Zvlášť kvůli hereckému bosazení, skvělé hudbě a neskutečně zajímavé “depresivní” atmosféře, na kterou je Tim Burton odborník.T enhle film si určitě zaslouží 100%

Nový komentář