Stuff, The (1985)


Český název: Pěna zabiják
Režie: Larry Cohen
Rok výroby: 1985
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Michael Moriarty … (David Rutherford)
Andrea Marcovicci … (Nicole)
Garrett Morris … (Charlie W. Hobbs)
Paul Sorvino … (Malcolm Grommett)
Scott Bloom … (Jason)
… a další

 

Když jednoho večera narazí hlídač jistého dolu na podivnou kašovitou hmotu, ochutná a… Prásk! Na světě je velmi oblíbená a žádaná pochoutka. Distribuční firma na ní nekřesťansky vydělává, jak jde na odbyt. Proto je tu agent konkurence Rutherford, aby odhalil pravý původ obchodům vládnoucí pochutiny. Co zjistí? Že je lidstvo v nebezpečí a jedinou jeho záchranou je krom něho i prozíravý chlapec a samozřejmě armáda.

Béčkovitost nejhrubšího zrna v sobě snímek tedy nezapře. Přestože filmová podřadnost nemusí v případě hororového filmu znamenat nutně to nejhorší, naopak zpravidla jsou těmi nejlepšími filmy žánru právě béčka, zde se misky vah naklánění k té horší straně. Nebo lepší?

Svou největší pomyslnou slabinu tohoto smyslu odhaluje již na začátku. Jak jinak než brutálně znásilněnou logikou, která už se až do konce z otřesného zážitku nevzpamatuje. Ale to je již pravděpodobně průvodní jev či nutnost dané zápletky. Škoda, že stejně nutně chabé byly i herecké výkony. Až to jednoho úplně rozesměje.

Děj je vůbec značně zlehčován komediálním nádechem, což téměř vylučuje možnost znechucení pro ty, kteří by si snad mysleli, že je vraždící pribináček těleso, s nímž scénáristé operují zcela bez výhrad smrtelně vážně, jak se jim ostatně daří v rámci otřepané šablony. Téměř proto, že ne každý si všimne právě toho zamýšleného humoru. Jako obvykle má ve vzájemném duelu o prvenství ve schopnosti dostat diváka do kolen ten nechtěný.

Atmosféra by se i našla a dokonce by z ní bývalo bylo možné vymačkat i trochu té dobroty pro duši. Pouze však ve dvou případech. Jednak by nesmělo být ve snímku tolik chyb a oné znevažující lechtivosti bránic, jednak by musel mít scénář minimálně o 10 stran méně, což by jakžtakž mohlo zaručit, že se neobjeví hluchá či zbytečná místa. Ideální by bylo spojení obou požadavků. Jelikož se tak nestalo, nezbývá než brát, nebo nechat být.

Tím hlavním je hmota. Jak dopadlo vizuální zpracování? Bravurně. Pěna je všude, hýbe se věrohodně, dokonce se najde místo i pro efekty z drsnějšího soudku. Pravda, gumové až hanba, ale působivé.

Hodnocení5
Stuff je hororová sci-fi komedie, která zkušené pozorovatele béček jistě osloví. Zda natolik, aby byli ochotni si na ni vzpomenout při každé návštěvě lednice či dokonce zanevřít na tematicky podobný a nesrovnatelně lepší The Blob, je na pováženou. Je to přeci jen zástupce zlatého průměru.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 4 listopadu 2017 v 20:55

  Pěnu zabijáka jsem ještě nikdy neměl tu čest vidět, takže proč to neudělat v dnešní podvečer. Jediné co mě trochu zaráželo, bylo nepříliš lichotivé hodnocení. Nu což po zhlédnutí filmu musím souhlasit s tím, že tento starý kousek není opravdu pro každého. Rád bych řekl, že šlo o slušně ujetý kousek, ale tentokrát mám k tomu vážně dost výhrad.

  Asi nejvíce mě na tom všem iritovali podprůměrné herecké výkony většiny zúčastněných. Už dlouho jsem neviděl takovou přehlídku přehrávajících herců napříč celým příběhem, že jsem měl místy chuť to prostě vypnout. Příběh samotný by ještě nebyl tak špatný a občas jsem se skutečně i zasmál, ale s originalitou tu byl Cohen opravdu dost na štíru. Nejenom herecké výkony byli dost nepřesvědčivé, ale to samé se dá říci i o většině akčních scén a vyumělkovaných dialozích. Když k tomu připočítám i otřesný český dabing, bylo téměř vymalováno.

  Proč téměř? Protože se tu i přes to velké množství nejrůznějších záporů objevilo i několik velice důležitých kladů. Tím nejhlavnějším bylo několik útoků bílé hmoty, které nevypadali vůbec špatně a pak směšné speciální efekty. O jejich gumovitosti se asi nemá cenu moc bavit, ale svůj účel v mých očích splnili. Párkrát jsem se jim i zasmál. Stejně jako hláškám, které vypouštěl armádní velitel (plukovník). The Stuff tak sice moc kvality nepobral, ale v rámci béčkové rádoby zábavy která mi tu byla naservírována, jsem se několikrát docela slušně zasmál. Nicméně tohle nikomu doporučovat nebudu. Když zavřu obě oči a představím si své oblíbené borůvkové jogurty, dám hodně milostivý průměr.

 2. SkuciuS 20 ledna 2011 v 12:23

  Velice zábavný horor s netradičním záporákem v podobě chutné pěny. Děj už je zmíněný výše, tudíž přejdu rovnou k hodnocení. Průměrný scénář, kamera, hudba a opět tupé dialogy. Situace, kdy pěna pronásleduje hlavní postavy, vás určitě dostane do kolen. The Stuff je průměrná záležitost vykrádající lepší a hororovější – The Blob. Od Larryho Cohena doporučuju jiné filmy např: Ambulance nebo trilogii o zmutovaných dětech.

   

Nový komentář