Storm of the Century (1999)


Český název: Bouře století
Režie: Craig R. Baxley
Rok výroby: 1999
Délka:
240 min
Země: Kanada / USA

Hrají:
Tim Daly … (Mike Anderson)
Colm Feore … ( Andre Linoge / Reporter on TV / Minister on TV)
Debrah Farentino … (Molly Anderson)
Casey Siemaszko … (Alton ‘Hatch’ Hatcher)
Jeffrey DeMunn … (Robbie Beals)
Julianne Nicholson … (Cat Withers)
Dyllan Christopher … (Ralph Emerick ‘Ralphie’ Anderson)
…a další

 

Na ostrově Little Tall se na počátku událostí, které místním obyvatelům vejdou ve známost, jako „Bouře století“ objeví záhadný cizinec pod jménem Andre Linoge. Jeho kamenný obličej za s sebou skrývá však mnohem víc, než se zdá. Stejně tak i jeho hůl s vlčí hlavou. Jako první to pocítí místní, slabá a špatně chodící stařenka, která se stane jeho první obětí. Po dobrovolném zatčení Linoge, u kterého je i Mike Anderson (místní šerif a hlavní kladná postava příběhu) je podivínský vrah převezen do věznice. Cestou však ještě několika obyvatelům stihne připomenout jejich tajné a dávné hříchy, o kterých nikdo, krom nich (a případných obětí) neví. Spolu se vzrůstající bouří a počtem záhadných vražd doprovázené záhadnými nápisy „Dejte mi co chci a já odejdu“ je jasné, že Linoge není obyčejným člověkem, ale zřejmě něčím mnohem hrůznějším. Pravým ďáblem.

U tohoto snímku je zajímavé, že scénárista a producent, Stehen King ho napsal původně pouze pro televizní zpracování. Až po jeho uvedení vyšel scénář jako samostatná kniha (u nás doposud nepřeložená). Tato minisérie je rozdělena do třech dílů během nichž si divák může o Linogovi udělat svou vlastní představu, stejně tak jako u místních ostrovanů. Postupně se rozplétají nitky, které vedou k zajímavému, ovšem ne tolik šokujícímu závěru.

Ve filmu bych určitě nejvíce vyzdvihl masky. Sám Timothy Daly (představitel Andreho Linoge) se zde objeví hned v několika podobách. V té první je bez masky, jako mladý krasavec s kamennou tváří, v níž je také nejčastěji, pak jako televizní reportér ve snu, který se zdá všem ostrovanům, plus dvou dalších, ale ty z dějových důvodů nebudu prozrazovat. Speciální efekty jsou na tu dobu dost dobré a co se děje týče, je zvládnutý bravurně, prostě Kingovým stylem. Trochu mám pochyby o hereckých kvalitách, které bych přirovnal k vlnovce. Někdy jsou dobré, někdy zase ne. Ovšem na tempu filmu to neubírá a nevadí tady ani délka filmu, která trvá dohromady okolo pěti hodin. Určitě není tolik zdlouhavý, jako Osvícení z roku 1997 či Dům v růžích z roku 2002. Svou zásluhu na tom má také určitě hudba, která vyplňuje hluchá místa.


Zajímavost
Tvůrci tohoto snímku (včetně S.Kinga) se později podíleli na tvorbě třídílné minisérie „Dům v růžích“.

Hodnocení9
Nemusíte mít rádi Stephena Kinga, aby se vám tento snímek zalíbil. Je jednoduchý, nemusí se u něj tolik přemýšlet a navíc má plno originálních nápadů. Jeden za všechny: scéna ve které se ostrované vrhají dobrovolně do vln rozbouřeného moře je pro mě k nezaplacení.
90%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

  1. Solo 14 ledna 2018 v 15:08

    Páni, ta dlouhatánská stopáž byla přímo vražedná, ale vyplatilo se vydržet až do samotného konce. Tuto televizní „minisérii“ z pera samotného Stephena Kinga jsem měl tu čest dnes vidět poprvé v životě a musím říci, že to nebylo vůbec špatné. Už dlouho jsem se „nezažral“ do příběhu tak intenzivně, že jsem naprosto přestal vnímat čas a přestávku si udělal jen v okamžiku, kdy skončil jeden z dílů. Malé ostrovní městečko, v němž má každý občan své ponuré tajemství a záhadný cizinec, který o všech ví úplně všechno a dokáže své oběti nejen sám zabít, ale i donutit k sebevraždě či vraždě…To už samo o sobě dokázalo upoutat mou pozornost. Během sněhové bouře tak dostane divák šanci sledovat osudy tolika postav, že v nich brzy začne mít trochu chaos. Naštěstí se jejich počet začne hezky ztenčovat, nechybí emoce ani slušná mrazivá atmosféra a i herecké výkony jsou docela ucházející. Místy to sice trochu skřípalo, objevilo se i pár nudnějších pasáží, ale nakonec z toho Craig R. Baxley dokázal celkem slušně vybruslit. Což byl taky jistě jeden z důvodů, proč dostal následně šanci natočit i Dům v růžích. Především se mi líbila ona provázanost dramatických pasáží s těmi brutálnějšími, kdy má divák šanci nejen vidět, jak jednotlivé postavy zemřou, ale zároveň si vyslechne i jejich tajemství / hříchy, kterých se dopustily. Samotnou kapitolou je pak Andre Linoge. Kdo vlastně ve skutečnosti byl? Ďábel, jeho sluha, nebo snad sama Smrtka…? Já bych řekl, že od každého trochu. I on sám nám nakonec poví svůj příběh a během filmu dozná jeho visáž několika proměn. Trochu mi jen bylo líto policisty Andersona, který se po celou dobu snažil všechny obyvatele chránit, no a nakonec s ním pěkně vyjebali…Byla jen škoda, že ten závěr neměl lepší grády. Samozřejmě jako odpůrce happyendů jsem byl i po této stránce polichocen, ale přece jenom jsem očekával velkolepější finále. Nu což, alespoň ty vysvětlivky na konci (co se komu následně stalo) zmírnili můj zármutek. Určitě jsem Bouři století neviděl naposledy!!!

Nový komentář