Smile (2022)


Český název: Úsměv
Scénář a režie: Parker Finn
Rok výroby: 2022
Délka: 117 min
Země: USA

Hrají:
Sosie Bacon … (Rose Cotter)
Jessie T. Usher … (Trevor)
Kyle Gallner … (Joel)
Robin Weigert … (Madeline Northcott)
Caitlin Stasey … (Laura Weaver)
… a další

 

Rose Cotterová je psychiatrička. K této profesi ji možná dovedla zkušenost z mládí, kdy byla svědkem úmrtí své matky, které ji dodnes trápí. V současnosti se kromě práce věnuje svému snoubenci Trevorovi, stará se o kočku a hezký dům. Jednoho dne se však u ní v ordinaci objeví mladá žena jménem Laura na pokraji zhroucení. Po krátkém rozhovoru se Laura podřeže, přičemž se na Rose usmívá. Traumatizujícím zážitkem to však nekončí…

Potud asi stačí, poněvadž Úsměv je poměrně tradičně vyprávěný horor. Jediná pointa tkví v tom, udělat z postižené magora, který se do několika dní sám zabije – se zlomyslným úsměvem na tváři. Jenže Rose je psychiatrička. Zvláštností je, že ačkoliv by měla být psychicky odolnější, chová se v prvních dvou třetinách jako klasická žena. Vysvětluje lidem, že ji pronásleduje neviditelná entita a diví se (!), že jí nikdo nevěří. Proč by měli? Asi protože je doktorka?! (V této souvislosti je zajímavá poznámka Laury, která v rozhovoru před smrtí zmiňuje, že není blázen, protože je kandidát na PhDr.)

Jinými slovy, kdyby se hrdinka chovala o trochu racionálněji (tudíž kdyby byl scénář vypilovanější), mohl být ten propad do temnot mnohem působivější. Ostatně horory tohoto typu se vždy vrací do minulosti, a tak už někde v polovině filmu tušíte, že se ve finále bude řešit staré trauma. Jenže než to Rose docvakne, musí ze sebe udělat trochu nešikovně blázna a stopáž nesmyslně bobtná na téměř dvě hodiny.

Ačkoliv dosud působím dost negativně, nelze Úsměvu upřít jistý kus zábavnosti doplněný místy skvělou atmosférou. Nakonec jsou děsivější než samotný démon scény, v nichž hrdinka netuší, s kým mluví, než naskočí onen zlověstný úsměv. Finále kromě rodinného dilematu nabízí i trochu přitroublou odbočku, ale jak už jsem se zmínil, některé věci jdou tomuto filmu odpustit lehce.

Hodnocení6
Úsměv není příliš originální, ale ve svém subžánru se neztratí. Kdyby takhle dopadl každý debut…
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. sarka-sharkamellita-jandova 6 ledna 2023 v 08:44

    Viděno v kině. Nebylo to tak strašný, jak jsem si původně myslela 😀 Filmu by ale slušela kratší stopáž, pak by plul tak nějak dynamičtěji. Hlavní hrdinka v podání Sosie Bacon mi v traileru byla šíleně nesympatická, ale nakonec se mi ztvárnění její postavy líbilo a celkem jsem jí věřila. I když je fakt, že nelogické chování mi vadilo – mluvím tedy o tom, jak každého přesvědčovala, že ji něco pronásleduje. Občas se vyskytly vtipné momenty a samozřejmě i ty nelogické, ale dalo se to odpustit.

Nový komentář