Sleeping Car, The (1990)


Český název: Lůžkový vlak hrůzy
Režie: Douglas Curtis
Rok výroby: 1990
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
David Naughton … (Jason McCree)
Judie Aronson … (Kim)
Kevin McCarthy … (Vincent Tuttle)
Jeff Conaway … (Bud Sorenson)
Dani Minnick … (Joanne)
… a další

 

Jason se po rozvodu uchyluje ke studiu žurnalistiky a ubytuje se ve vagónu přestavěném na bytové jednotky. Všechno by i vycházelo jak má, kdyby tu a tam netrpěl hrůznými halucinacemi. Že to nejsou jen vidiny, ví jeho soused Vincent, praktik bílé magie. Rozhodne se mladíkovi pomoci ve chvíli, kdy se ukáže, že někdo (nebo spíš něco a k tomu zřejmě neživého) v Jasonově příbytku masakruje jeho přátele. Bude na pováženou navštívit paní domácí a zeptat se jí, jestli náhodou něco neví.

Ví? Samozřejmě. Ale dlouho nic nepoví. Takže divák zůstane odkázán dlouho na vlastní úsudek. Bude vědět kdo vraždí, což potvrdí hned úvodní scéna odehrávající se deset let před současností, ale proč, to mu bude dlouho unikat. A možná, že by bývalo lepší, kdyby to nikdy nebylo vysvětleno. Neboť jsou tu minimálně dvě logicky velmi krkolomné skutečnosti, které nejlepší pocit z filmu zrovna nezanechávají.

Předně je to již zmíněný úvod. Do celku vůbec nezapadá a krom toho, že v podstatě jen podává erotickou scénu (jednu z vícera), nic zajímavého natož osvětlujícího nepřináší. Je rušivá. Za druhé je to delší závěrečná pasáž, v níž dochází k vysvětlení a vyvrcholení zápletky. Pakliže stará dáma o určitých věcech ví, proč nezakročila už dávno a rozhodla se najednou až teď? A navíc, kdo vymyslil tu závěrečnou likvidaci zloducha, která jen málokoho nerozesměje? Že by to byl jeden z momentů, které jsou pojaty jako komedie, k níž se snímek krom hororu taktéž hlásí? Problémem je, že primárně vytvářená a neoddiskutovatelná komika vypadá jinak. V tomto případě není zcela jasné, kde se smát jinde než tam, kde vystupuje Vincent Tuttle.

To co se nachází mezi začátkem a koncem je naštěstí atmosféricky slušně zvládnutá duchařina temného rázu, lekavé tendence, krvavé příchutě. V ději se toho příliš neodehrává, přesto se výraznější nuda nedostavuje. Pravda, delší dialog a časté záběry na rozkládací pohovku, která hraje v příběhu zřejmě důležitou roli, bdělost nepotěší. Probudí ji však šok z nečekaného výskoku, případně příjemná porce rudé tekutiny spojené s netradičními metodami jejího vymačkávání z těla.

Kladem, který částečně kompenzuje závěr, avšak poté sám sebe mění v očích diváka v zápor, je zlosynova maska. Je až s podivem, že tvůrci ukázali takovou béčkovou nádheru více až na samotném konci. Jednoho tak zamrzí, že na to, co opravdu stojí na tomto filmu za vidění, neboť herci to určitě nejsou (nic proti Davidu Naughtonovi, ale jako American Werewolf in London byl o něco stravitelnější), musí čekat tak dlouho. Je to zároveň poslední dílek do skládačky, která napoví, že film vychází z konceptu Noční můry v Elm Street. Maska je ale to jediné, čím může s Freddym v ringu soupeřit alespoň v prvních vteřinách prvního nebo dokonce předpřípravného kola, pokud už se k zápasu s ním hlásí hlavním mottem.

 

Hodnocení5
Sleeping Car je příjemně sledovatelné béčko, které ačkoli nic převratně záživného nenabízí, určitě neurazí povinnou erotikou, nějakou tou vraždou, vtipem a v neposlední řadě bravurní maskou. Pro oddech ideální.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 29 září 2011 v 17:20

   „Odpusť mu Jasone, odpusť mu“ ! Ano i já mu
  odpouštím, že jsem u tohoto lehce pomateného filmu musel tvrdnout hodinu a půl.
  Film sice není nic extra, přestože samotný námět zas až tolik hrozný není,
  jenže nevyrovnaná atmosféra, spousta suchého humoru a sexistických narážek +
  trapný konec s objímáním dost výrazně pokazí celkový prožitek z filmu.
  Alespoň malou útěchou mi byla účast Judie Aronsonové a dvě netradiční úmrtí. O
  mé průměrné hodnocení se nakonec nejvíce zasloužil Ray Colcord a jeho hudba,
  která byla opravdu hodně dobrá a alespoň trošku vzpružila skomírající napětí.

   

Nový komentář