Skinner (1995)


Režie: Ivan Nagy
Rok výroby: 1995
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Ted Raimi … (Dennis Skinner)
Ricki Lake … (Kerry Tate)
David Warshofsky … (Geoff Tate)
Richard Schiff … (Eddie)
Traci Lords … (Heidi)
Blaire Baron … (Gloria)
… a další

 

Postavou, kolem které se celý film točí, je jistý Dennis Skinner. Je to decentně vyhlížející mladík, jenž si právě pronajal pokoj u manželů Kerry a Geoffa Tateových. Noc co noc vyráží do městských zapadlých uliček, kde loví bezbranné ženy (prostitutky) a stahuje je z kůže. Má pro tyto účely brašnu až po okraj nabytou nabroušenými noži. Geoffovi se muž nelíbí, což se nedá říci o jeho ženě. Řádění masového vraha, jehož je možno čas od času zahlédnout, jak pobíhá po světě nahý nebo oblečen do cizí kůže, možná co nevidět pomine. Na stopě je mu jedna z jeho dřívějších obětí, jistá Heidi. Blonďatá sexbomba, jež tu část těla, kterou nemá od Skinnera zohyzděnou, velmi ráda ukazuje. Což je zřejmě důvod, proč po ní jde majitel hotelu, ve kterém se ubytovala.

Nechci se pouštět do spekulací, nakolik byl výběr Teda Raimiho do role psychopata šťastný či nikoli. Je fakt, že mu jeho počínání člověk do jisté míry věří, vypadá jako skutečný blázen dvou tváří. Až to chvílemi děsí. Ovšem to je tak to jediné, co je na filmu ke koukání. Ostatní herci nejsou (až na vyděšené prostitutky) nic moc. Dokonce ani Traci Lords. Vypadá, jako by právě vylezla z nočního klubu a jen tak mimochodem hledá vraha. Její odhalované části těla a erotické prádlo jsou pro snímek přebytečné. Hold nezapřela svůj filmový původ. O (ne)schopnosti přesvědčit diváka se raději nezmiňuji.

K samotnému vraždění a jeho podobě nelze dodat mnoho chvály. Krve je všude dost. Ale nějak to k obrazovce nepřiková. Stahování z kůže nepřesvědčí, dokonce ani ten kus plachty, do které je Skinner oblečený, když běhá jakoby v kůži černocha. Totálně vedle je několikrát se opakující scéna, kdy Heidi vzpomíná na den, kdy jí Skinner pořezal záda.

Pokud je film něčím dobrý, je to atmosféra. Nelze však čekat nic světoborného. Maník, nůž, posprejovaná zeď a neony. Tuším ale, že ani to na některé diváky vůbec nezapůsobí. Dokonale to totiž pohřbí zbytek nepříliš šťastně obsazeného a zpracovaného filmu.

 

Hodnocení1
Skinner je horor, na který se opětovně podívá jen fanoušek některé z hlavních postav. Jestli vůbec. Je to téměř ničím nezajímavý snímek (pokud nepočítáme samotnou původní myšlenku).
10%

Sdílejte článek

  1. Solo 15 května 2018 v 13:06

    Tvůrčí myšlenka nevypadala vůbec špatně. Psychopatický zabiják, který své oběti stahuje z kůže, tu sice byl už tolikrát, že to snad ani nedokážu spočítat, ale byl jsem docela zvědavý, jak se s tím popasuje „magor“ Ted Raimi. Jenže hned po prvních minutách mi bylo jasné, že tohle rozhodně kvalitní podívaná nebude. Nejprve jsem si říkal, že to bude asi tou hnusnou kvalitou obrazu, ve které jsem to viděl, ale jak jsem si později zjistil, tak ona celkově ta kamera byla na velmi nízké úrovni. A to samé se dá říci i o samotném ději, nebo atmosféře. Vzhledem k obsahu (myšlence) filmu jsem očekával alespoň trošku slušné jatka, ale kromě neustále se opakující scéně s troškou krve, tu nic pořádného k vidění není. Tedy hlavně první polovinu. Pořád ty samé záběry na tekoucí vodu, oplachující si ruku, pomalované zdi – popravdě jsem se začal dost nudit. Hlavní hrdina sice lapá jednu prostitutku za druhou, ale nic extra výjimečného k vidění není. Teprve ve druhé polovině dojde k samotnému stahování kůže a následnému fetiši našeho zabijáka. Tenhle bezmozek se rád do svých trofejí navléká a prochází po venku. Konečně jsem se dočkal alespoň mírného zlepšení, jak co se atmosféry týče, tak i samotných hororových prvků. A to jsem ještě netušil, že se z Traci Lords stane „lebkoun“. Její postava mi ale vůbec nesedla. Kvůli erotickým scénám tu jak vidno nebyla a její herecký projev byl hodně bídný. Ten finální souboj s Raimim bylo už jen podtržení celkového zmaru. V tu chvíli jsem zůstal jen nevěřícně hledět, jakouže si ze mě udělal Ivan Nagy prdel. To samé jsem cítil i ve chvíli, kdy už dávno mrtvá prostitutka najednou sama otvírala a zavírala oči. Podobných kiksů tu byla celá řada. Úplný odpad to sice není, ale nemá k tomu moc daleko. Jediným štěstím tohoto filmu je fakt, že Ted Raimi svou roli zvládl v rámci možností obstojně. 30%

Nový komentář