Nun, The


Český název: Sestra
Režie: Corin Hardy
Rok výroby: 2018
Délka: 96 min
Země: USA / Rumunsko
Hudba: Abel Korzeniowski

Hrají:
Taissa Farmiga … (sestra Irene)
Demián Bichr … (otec Burke)
Jonas Bloquet … (Franchie)
Ingrid Bisu … (sestra Oana)

 

V roce 2013 se pod taktovkou režiséra Jamese Wana (Saw, Insidious) na filmových plátnech objevil veleúspěšný hororový snímek V zajetí démonů (The Conjuring), který se samozřejmě musel dočkat svého pokračování. A jak už to tak bývá, značka, která vydělává, se musí ždímat, dokud to jde. V zajetí démonů se tak dočkalo hned několika spin-offů. V roce 2014 to byla prokletá panenka Annabelle, která se dočkala velké kritiky, a v roce 2017 její pokračování Annabelle 2: Zrození zla (Annabelle: Creation), které dopadlo už o mnoho lépe, ale kritiky také neoslnilo. Když nám v roce 2016 James Wan naservíroval plnohodnotné pokračování V zajetí démonů a představil démona Valaka v podobě démonické jeptišky, byla otázka času, kdy dojde k dalšímu spin-offu. A ten právě dorazil.

Režie se zhostil anglický režisér Corin Hardy, který debutoval svým celovečerním filmem Hvozd (The Hallow) z roku 2015. Příběh nás zavede do tajemného Rumunska, konkrétně do útrob hradu Hunedoara (také známý jako Korvínův hrad), který je nám představen jako klášter řádových sester. Po sebevraždě jedné z jeptišek do tohoto bohem opuštěného místa přichází otec Burke (Demián Bichr) v doprovodu novicky sestry Irene (Taissa Farmiga), aby celou záležitost prošetřil.

Děj je velice jednoduchý a přímočarý. Kdo čeká nějaké působivé zvraty a nečekaná překvapení, bude pravděpodobně zklamán, ale samotná stopáž filmu tak nějak napovídá, že se nejedná o žádný propracovaný epos. Atmosféra je povedeně znepokojující a vzdává čest filmům od společnosti Hammer, což je přesně můj šálek kávy. Goticko-renesanční hrad (klášter) obklopený temným hvozdem nadchne nejednoho diváka, který prostě musí ocenit vhodné zvolení místa pro natáčení. Další předností je hudební doprovod, který sice zaostává za vynikajícím Josephem Bisharou, ale i tak potěší a krásně ladí s ponurou atmosférou filmu. Naopak slabší jsou herecké výkony, především představitel otce Burkea je nevýrazný a nepřesvědčivý.

Je pravdou, že snímek se snaží udržet divákovu pozornost tím, že se na plátně neustále něco děje, ale že by člověk zatínal pěsti napětím nebo si strachy zakrýval dlaněmi obličej, to se říct zrovna nedá. I tak se místy objevují mírně humorné scény, které mají odlehčit situaci, podobné těm, které známe ze série Insidious (hlášky Specse a Tuckera). Největší devizou je samozřejmě démon Valak opět v podání herečky Bonnie Aarons, která si svoji roli vyloženě užívá. Při natáčení prý děsila své kolegy i mimo scénu, což herce deprimovalo a více se tak dokázali vcítit do svých rolí. Ale takové informace se musí brát s rezervou, protože mohly sloužit jako součást propagační kampaně.

Sečteno podtrženo, Sestra (The Nun) diváka ničím nepřekvapí, ale rozhodně neurazí, a to především diváka univerza The Conjuring. Film není příliš odvážný, takže nijak neboří Wanem vytvořený svět, naopak se drží ve střízlivých mezích, aby nevyvolával zbytečně moc otázek. Jednoduchý příběh je tak vlastně docela vítaným aspektem tohoto spin-offu. Hodně lidí se možná bude pohoršovat nad některými humornými scénami, jejichž smysl vzhledem k tomu, že Sestra nenabízí zrovna nervydrásající napínavou atmosféru (esteticky však vypadá skvěle), postrádám i já. Ale opět vše ve střízlivých mezích.

Tento nedostatek společně s průměrnými hereckými výkony kompenzuje vhodně zvolené prostředí, povedený soundtrack a démon Valak, jehož vzezření děsí kdykoliv, kdy se objeví na scéně.

Hodnocení7
Srovnávat tento snímek s Wanovým V zajetí démonů (1 a 2) opravdu nemá smysl, protože je mezi nimi rozestup jedné třídy, ale ve srovnání s první a druhou Annabelle je Sestra důstojným spin-offem, ke kterému se vždycky rád vrátím.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 19 ledna 2020 v 19:40

  Ačkoliv měl James Wan v tomto případě prsty „jen“ ve scénáři + produkci a roli sestry Oany si zahrála jeho nyní již manželka Ingrid Bisu, hodně jsem se na tento film těšil. Hlavně tedy proto, že V zajetí démonů se mi líbilo (jednička byla solidní, dvojka trošku slabší), ale především na samotného Valaka. Tak nějak jsem ve skrytu duše doufal, že by to mohla být pořádná atmosférická pecka a jeden z nejlepších filmů roku 2018. To se ale bohužel jaksi nepotvrdilo.

  Nemůžu říct, že by šlo o vyloženě špatný film, ale čekal jsem mnohem více. Prostředí kde se natáčelo, bylo super – Rumunsko disponuje nádhernými a mnohdy i ponurými lokacemi, děsivými krvavými legendami i exkluzivními památkami. Což hrad Hunedoara bezesporu je. Cestovatelské srdíčko plesalo radostí, zatímco to hororové trošku stagnovalo. Začátek byl totiž rozjet velmi slibně a rozhodně dokázal navnadit. Jenže potom děj jaksi dost dlouho zamrzl v nezáživných vodách. Povinné seznámení s trojicí hlavních hrdinů beru jako povinnost – mladší sestra Very Farmigy má před sebou hodně slibnou budoucnost a předvedla slušný výkon – to její kolegové už na tom byli poněkud hůře. Od postavy Otce Burkeho jsem očekával mnohem více – když už to měl být takový Vatikánský specialista na boj se zlem. To Frenchie (v českém dabingu „Frantík“ – bože to jsou ale čuráci…) se staral o zábavnější vložku filmu svými hláškami, ale i on sám se dostal do několika svízelných situací.

  The Nun sázela především na několik lekacích scén (asi dvě byly vážně povedené), ale to bylo sakra málo. Našlo by se tu totiž hned několik nudnějších pasáží, které doslova znevažovaly ty ostatní. Valak ovšem i tak dokázal u slabších jedinců několikrát vyvolat infarktový stav a to bylo samozřejmě v plánu. Jeho finální souboj s Irene se tvůrcům dost povedl a za to jsem rád.

  I tak jde však spíše o průměrnou záležitost. Rozhodně se mi to ale líbilo mnohem více, než slaboučká panenka Annabelle a její pokračování. 60%

 2. caviarcavalir 1 listopadu 2018 v 21:20

  Omlouvám se, zatím to nejhorší co jsme letos viděl. Prostředí a atmosféra sice v pohodě, ale zbytek … všecho jsem už daleko dopředu předvídal, příběh, jako sestavený s jámou a albem Abigial, od Kinga Diamonda, lekací scény – žádné, když jsem si myslel, že tady už se bude něco dít, tak zase nic. Radši si zahraji Amnessii.

Nový komentář