Session 9 (2001)


Režie: Brad Anderson
Rok výroby: 2001
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
David Caruso … (Phil)
Stephen Gevedon … (Mike)
Peter Mullan … (Gordon)
Josh Lucas … (Hank)
Brendan Sexton III … (Jeff)
…a další

 

Psychiatrické léčebny, sanatoria, blázince nebo sirotčince patří mezi nejvděčnější hororové lokace. Drsnými osudy pacientů je poznamenána i bývalá léčebna, kterou má nyní zrekonstruovat parta řemeslníků. Ti – především kvůli šibeničnímu termínu a možnosti vydělat hodně peněz – pracují prakticky od rána do večera. Ale jak známo, když v něčem neznáte míru, vleze vám to časem na mozek.

Čas ostatně sleduje i divák. Session 9 se odehraje během několika dnů, které začínají samozřejmě neškodně (první třetina tradičně nejméně záživná), ale jak se blíží termín dostavby, situace se stupňuje. Někteří členové týmu začínají být paranoidní, jiní se až podezřele často mrtvolně tváří a nemůže chybět chlápek, skrze nějž a zaprášené audio záznamy odkrýváme mysteriózní podhoubí. Této stránce je ve filmu věnována podstatná část – oproti prvnímu dojmu se totiž o klasický horor rozhodně nejedná.

Tvůrci nemají potřebu tasit na diváky lekačku za lekačkou, ani netíhnou k explicitním krvavým lázním (pouze jedna „oční“ chuťovka). Prostor dostávají jednotlivé charaktery a atmosféru dobarvuje hlavně morbidní prostředí. Trochu jsem měl problém s digitální kamerou, která v některých místech připomínala mnou neoblíbený found footage formát.

Session 9 se tak trochu podobá nedávno recenzovanému Trianglu. Dlouho nevíte, komu nejvíc haraší v hlavě a jak spolu minulost a současnost souvisí. Jenže snímek s Melissou George měl rozhodně atraktivnější audiovizuál a svěžejší nápady. Tady jsem bohužel některé pasáže sledoval bez patřičného zaujetí. Totožné pocity mohu potvrdit i u pozdějšího mysteriózního thrilleru režiséra Brada Andersona – i Mechanik s Christianem Balem je pro mě v určitých okamžicích vnitřně sterilní.

Hodnocení6
Na chlápka, který točí zejména pro televizi, to není vůbec špatné…
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Profilový obrázek
  Solo 30 prosince 2013 v 08:57

  Všude se valící vysoké hodnocení, chvalozpěvy a do nebes vynášení mne přinutilo si konečně pustit tento psychologický kousek, který se mi už pěkně dlouho povaloval na disku. Těšil jsem se na tu nervy drásající a depresivní atmosféru, u které snad strachy zalezu pod peřinu, úchvatnou pointu příběhu při které mi poleze mráz po zádech a celé se mi to navždy vryje do paměti díky úžasné kameře a hereckým výkonům…To všechno mi slibovali nejrůznější komentáře a recenze, ale já si asi pustil špatný film. Kurňa říkám si, jak málo stačí mnohým ke štěstí, ale já jsem tu skoro nic z toho, co bylo napsáno výše nezaznamenal na svém přijímači. Andersonovi se snad povedly jen ty audionahrávky a ona scéna se zhasínáním světel v podzemí. Jinak to byl dost slabý čajíček na psychologický thriller, kdy samotný závěr „šokující odhalení, které vám sami tvůrci odhalí již někde za polovinou“ a ony „rychlomordy“ byli opravdu úsměvné – přitom se z tohoto námětu dalo vytřískat mnohem víc a mohla to být opravdu bomba. Nebo jí tenhle film skutečně je, ale já její „explozi“ nějak prospal…

 2. Profilový obrázek
  defender110 26 července 2013 v 07:20

  Musím říct, že jsem od filmu příliš neočekával. Byl jsem mile, ale hodně mile, překvapen. Perfektní. Ze začátku jsem myslel, že přesně vím o co půjde, a jen jsem čekal kdy se objeví první přízrak oběti léčebny….ale nedočkal jsem se. Milé překvapení. Ne že bych neměl rád duchařiny, naopak, ale bál jsem se klasické tuctovky. Nedovedu si pomoct ,ale prostředí léčebny i ráz budovy mi prostě připomíná slavné Waverly hills sanatorium, které nahání děs už jen svým vzhledem, a co pak teprve historií. Tato podobnost mi učarovala, a film mě pohltil. Bohužel samotné Waverly hills sanatorium nemělo tolik štěstí na filmovém plátně, protože film Tunel smrti ,kde bylo místem děje, je zhovadilost největšího kalibru, a samotný film bych nejradši zrušil.
  Herecké výkony filmu Session 9 se mi zdaj na solidní úrovni a hudba skvěle dokresluje stísněnou a dokonale hrozivou atmosféru opuštěné léčebny. Konec může někomu přijít malinko nesrozumitelný, ale myslím , že se v něm logika a smysl dá najít.
  Jsem dost zatížen na filmy z tohoto prostředí a proto taky musím dát za mě 85%. HAPPY

Nový komentář