Seedpeople (1992)


Režie: Peter Manoogian
Rok výroby: 1992
Délka: 87 min
Země: USA
Alternativní název: Dark Forrest

Hrají:
Sam Hennings .. (Tom Baines)
Andrea Roth … (Heidi Tucker)
Dane Witherspoon … (Brad Yates)
Bernard Kates … (Doc Roller)
Holly Fields … (Kim Tucker)
… a další

 

Ospalé městečko Comet Valley má problém. V lese poblíž se usadily mimozemské… rostliny. Do planě rostoucích keřů však mají daleko. Jako své hostitele využívají právě místní obyvatelstvo a realizují svůj ďábelský plán rozmnožení. Dokáže je někdo zastavit?

Full Moon Entertainment přináší další z řady podprůměrných sci-fi hororů, které neurazí, ale ani nenadchnou. Na základě původní myšlenky Charlese Banda staví tvůrci klasické dějové postupy, jež jsou ideální k nenáročnému odpočinku.

Děj je vyprávěn retrospektivně prostřednictvím hlavního hrdiny ležícího v nemocničním pokoji, kde jej vyslýchá agent. Dané schéma se ve víru událostí na konci jeví jako lehce nelogické. Při bližším pohledu lze tento nedostatek odstranit, otázkou ovšem je, nakolik bude kdo ochotný zážitku z takového snímku věnovat nějaké to zamyšlení.

Atmosféra se zrovna dvakrát nevyvedla. Snaha navodit například napětí zpomalením záběrů nebo temnotu přesunutím děje do mlhou zahaleného lesa vyšla vniveč. Přestože formálně je vše v pořádku, nedá se nic dělat, když je problém v obsahu. Když se chce divák smát na celé kolo.

Úsměvná, gumová, pomalá monstra sbalující se do koule podobné přestárlému a přerostlému zástupci galaktické rasy critters, od nichž se definitivně liší jen schopností létat, rostliny vylučující všelijak vypadající tekutinu, hudba, na níž snad nic není originálního a která tím, že často připomíná slavné žánrové majstrštyky typu Aliens, ještě více zvýrazňuje zásadní rozdíl mezi kvalitou kopírovaného a brakovitostí právě sledovaného. Obvyklý problém. A k tomu herecké osazenstvo a výkony neslaného či naopak přesoleného typu. Alespoň nějaké sympatie sklízí možná jen ten bláznivý ožrala, prvek, který již také není zcela neznámý.

Děj se sune k závěrečnému alespoň trochu napínavému střetu dobra a zla spíše v nudném duchu. Naneštěstí chybí oživovací momenty v podobě například erotiky. Tak béčková vsuvka by v takto béčkovém filmu rozhodně ostudu neudělala.

Hodnocení4
Seedpeople láká zápletkou a zajímavými plakáty, ovšem tím končí. Je to nudnější záležitost vyvolávající nechuť, smích, apatické sledování, pochybnosti o tom, zda je nenormální ten film nebo divák. Celkově se ale nemusí stydět a hrdost za horší průměr s tendencí klesat je u něho na místě.
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 27 února 2015 v 20:59

    Charles Band se pod hlavičkou Full Moon Entertainment rozhodl vypustit do světa další ze svých humorných béčkových scifi hororů. Tentokrát si však vybral do režisérského křesla Petera Manoogiana a sám se spokojil „pouze“ s rolí scénáristy a producenta. Společnými silami vzdali poctu o šest let starším Critters, jenž zcela určitě jejich monstra inspirovaly. Tím však podobnost s oběma filmy končí, pokud tedy nebudeme brát v potaz jejich humorné pojetí. Co se však kvality týče, tak Seedpeople jsou o třídu horší. Přesto však zůstávají stále průměrnou podívanou. Především pak pro milovníky podobně ujetých a hlavně laciných filmů. Neměl jsem ani výraznější problémy s atmosférou. Jelikož je celý film podáván převážně humornou formou, tak pro nějaký děs či velkou koncentraci napětí, taky nebylo prostě místo. Mimozemské rostliny a z nich vzniklá monstra se sice činí jen co je pravda, ale žádná krvavá přehlídka se nekoná. Divák se spíše pousměje nad vzhledem gumových masek i chlupatých netvorů. Chvílemi jsem si říkal, proč sakra není u tohoto filmu uvedeno i komedie, ale to je ve finále jedno. Jen mě trochu mrzí, že si více nepohráli se samotným finále, protože pokus o co nejakčnější zakončení, se jim dle mého názoru moc nepovedlo. Přece jenom od něj žádné zázraky čekat nemůžeme. Na kiksy ve scénáři i nelogické prvky jsem si už tak nějak zvykl. Takže je nějak neřeším. Pobavil jsem se a to je hlavní. 50%

Nový komentář