Saw 4 (2007)


Režie: Darren Lynn Bousman
Rok výroby: 2007
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Tobin Bell … (Jigsaw / John)
Costas Mandylor … (Hoffman)
Scott Patterson … (Agent Strahm)
Betsy Russell … (Jill)
Lyriq Bent … (Rigg)
Athena Karkanis … (Agent Perez)
Justin Louis … (Art)
Simon Reynolds … (Lamanna)
…a další

 

Když jsem šel do kina na nový díl Saw, obával jsem se, aby se z něho nestalo něco, jako je dnes Hellraiser. S přibývajícími díly nudná fraška, jež má akorát na divácích vydělat peníze. Ovšem Saw není Hellraiser a Darren Lynn Bousman je režisér, který až moc dobře ví, co na staré fanoušky Saw platí. Tedy pokud se řadíte k těm, kterým se líbil i druhý díl. K němu má podle mého čtyřka nejblíže. Tentokrát se vše motá kolem vzkazu, který byl nalezen při pitvě v žaludku Jigsawa. Jelikož onen vzkaz můžete slyšet ve všech upoutávkách, nemusím ho tudíž zde tajit. Oznamuje v něm detektivovi, že jeho dílo (i přes jeho smrt) bude pokračovat. Začíná se rozbíhat vyšetřování po neznámém vrahovi, novém skládačkovém vrahovi, jež už připravoval hry ve třetím dílu. Zároveň začíná startovat nová hra, jejímž hlavním členem není nikdo menší, než velitel jednotky SWAT. Další hra o životy pokračuje…

Film je částečným navrácením k prvnímu dílu. Přesto je ale dost jiný. Hraje v něm více postav. Větší část zde mají i vyšetřovatelé, snažící se odhalit nového skládačkového vraha. Další rozdíl oproti předchozím dílům je ten, že se převážná část děje nedrží v jedné místnosti, ale přesouvá se z domu do domu, místa na místo. Zároveň zde ve vzpomínkových oknech dostane ještě možnost zahrát Tobin Bell. Uvidíte jeho první hru, kterou udělal i jeho život předtím, než u něj objevili rakovinu.

Z řady nových herců, co se příběhem mihnou, stojí za pozornost Scott Patterson, jehož ego ve filmu po celou dobu opravdu jasně září a dokazuje, že nejen v Gilmoorových děvčatech umí být skvělým hercem. Kamera, střih i zvuk jsou jako v minulých dílech perfektní a i díky nim se příběh odvíjí lehce a svižně. Vidíte, co máte vidět, leknete se tam, kde máte a dokonce se i bojíte. Přesto tohle všechno zakrývá určitá pachuť, při které si říkáte, že jste tohle všechno už někdy viděli. Že se vše stále točí okolo toho samého. A vážně… nic nového vás tady až na pár věcí nečeká. Ovšem, jako film pro milovníky krvavého hororu a série Saw je toto pokračování podle mého přece jenom více zdařilé, než ty dvě předchozí.

Hodnocení8
I přes stále se opakující téma je to příjemný hororový snímek, který ukazuje v dnešním světě, že se dobré krvavé horory stále točí. Takže pokud se rozhodnete investovat svůj volný čas i peníze za lístky do kina na film Saw 4, určitě na něm neproděláte. Alespoň já to tak beru.
80%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

35 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Frenk 6 dubna 2010 v 11:40

  Série vaří z vody, jak to jen jde. Jigsaw je mrtvý, takže do koloběhu nastupují stále nový herci a jejich osudy se střetávají s osudy lidí z předchozích dílů, až je z toho pěkný bordel – přitom první Saw byl tak mile jednoduchý. Režisér se sice snaží logiku zachovat, ale výsledkem je nabubřelá a již vyčpělá podívaná, která dává smysl čím dál tím méně. A hlavně nudí!  

 2. Profilový obrázek
  Solo 2 února 2010 v 20:22

  KONEČNĚ!!!- Po suchém druhém díle a slabé trojce jsem se konečně bavil
  stejně jako u prvního dílu. Dokonce i jednotlivé pasti se mi tentokrát
  líbily skoro všechny. Jediné co bych vytkl je fakt, že scénárista i
  režisér musí svou práci odvádět v podnadpilém stavu, protože takové
  nesrovnalosti v ději jsem už dlouho neviděl. Je sice pěkné, že nám tady
  vysvětlí několik otazníků z předešlých dílů, ale začátek čtverky zcela
  popírá úplné finále kdy agent FBI zůstane uvězněný u mrtvoly skládačky.
  Dělat z diváků blbce se mnohdy nevyplácí a tady se to už dost přehání.
  Jeden díl zcela podkope autoritu druhého a to se mi nelíbí.

 3. Profilový obrázek
  Bitche 15 prosince 2009 v 05:28

   No článek je to pěknej ale pro ty jež film nevideli.Co jest zde psáno nemusí být dáno..Z tohodle článku se zdá že to hladce skousnete ale ono je to trochu složitejší.Ta první past to bylo neco ,jednoduchá ale naprosto originál a podle mě i jedna z nejlepších v celé sérii.V jednoduchosti je krása …

 4. Profilový obrázek
  Avatarx 10 července 2008 v 10:58

  Když si vezmete jeho úplně prvníí past (Cecilova past-jak měl protáhnou obličej těmi noži) a pak ty další tak je to šílený pokrok(skřipec-SaW 3=Obrácená past na medvědy-SaW 1 ………)Fakt šílený pokrok.Takže moje domněnka je že se v tom zdokonaloval a i jeho pasti.Takže to asi bral jako práci-karieru

   

   

  Asi moc přemýšlím

 5. Profilový obrázek
  Bruce 18 ledna 2008 v 17:18

  Sice ve dvojce zjistili, že to bylo předtočeno, ale to neznamená, že se to prolíná se 4kou. Časový děj určitě ne.

  PS: Blbečka si neodspustím, maminka mě slušnýmu chování naučila, ale blbeček je pouze označení, ne nadávka, nádavka vypadá jinak. A vlastní recenze? Na tohle bohužel nemám čas. Kdyby byl, s klidem ti konkuruji.

  Bye Bye

 6. Profilový obrázek
  ondrej 31 prosince 2007 v 14:29

  Ano, divák na konci zjistí, že se dějová linie “prolíná” s třetím dílem. To samé – ale trochu jinak pojaté – je to prakticky v druhém dílu, kdy na konci policisté odhalí, že vše bylo puštěno ze záznamu videem. 

  PS: To blbečku si vyprošuji. Možná by ses měl naučit trochu pravidlům etikety, či by tě maminka měla znovu naučit slušnému chování. Jestli jsi lepší, napiš si s tím svým žargónem svou vlastní, lepší recenzi.

 7. Profilový obrázek
  Dawee 10 listopadu 2007 v 16:26

   Nevím jestli můžu říct, že hodnotím objektivně, ale tady je můj názor ne tenhle film. Podle mě je to jeden z nejhorších hororů, jakej jsem kdy viděl. Nebál jsem se u toho, vůbec se mi nedělalo špatně a to ani u těch nejhorších scén a vcelku zato, mě 4 nějak neupoutala, vážně vůbec ničím. Připadalo mi to dost ohrané, jako by potřebovali ti režiséři trochu peněz aby mohli prežívat, tak natočili film, nemůžu říct, že bez děje ale bez smyslu. Tomuhle filmu bych teda nedal ani 10%, ale to je můj názor.

 8. Profilový obrázek
  BJ 4 listopadu 2007 v 21:30

  Saw IV je vynikající kousek, skvěle navazuje na předchozí díly, je zase o kousek brutálnější a už po 4. se povedl perfektní závěr.

  Jenom k článku, oni ani tak nepátrají po novém Jigsawovi, ale po tom, kdo mu pomáhá. A tím je právě …, který, kromě toho, že se objevil už v Saw 3 (nejen tím, že pomáhal připravovat ty pasti), dostane zřejmě větší prostor v následujících dílech.

  Prostě, horror, jak má být, žádná odvrácená kamera při zabití, žádné málo krve, žádná nesmrtelná monstra vraždící bezesmyslu atd. atd. Sice nemohu přiliš objektivně hodnostit, jelikož se k fanouškům rozhodně řadím, ale stojí za to zajít na Saw IV do kina.

Nový komentář