Ruins, The (2008)


Český název: Ruiny
Režie: Carter Smith
Rok: 2008
Délka: 91 min
Země: Austrálie / USA

Hrají:
Jonathan Tucker … (Jeff McIntire)
Jena Malone … (Amy)
Laura Ramsey … (Stacy)
Shawn Ashmore … (Eric)
Joe Anderson … (Mathias)
… a další

 

Jestli jste nikdy neslyšeli o muži jménem Carter Smith, nejste sami. Pro tohoto relativně mladého režiséra byly Ruiny prvním velkým projektem. Zmíněný film natočil na scénář na Oscara nominovaného Scotta B. Smithe.

O příběhu není třeba se detailně rozepisovat – tedy jen stručně. Parta mladých lidí tráví dovolenou v Jižní Americe. Letní lenošení přeruší nápad nechat se dopravit do džungle, omrknout zarostlé památky a při té příležitosti se podívat po zmizelém německém archeologovi. Nápadu litují brzy. Agresivními domorodci jsou zahnáni na vrchol starobylé stavby, nemají kudy utéct a brzy budou na nevelkém prostoru nad korunami stromů bojovat o holé přežití. Vrah je v tomto případě více než neobvyklý.

Jak lze vyčíst z právě napsaného, odehrává se většina filmu na jediném místě. Snad to zapůsobilo i na duševní stav nepříliš sympatických aktérů – chovají se totiž mimořádně iracionálně. Zvlášť památná je scéna “v té studně je možná mobil, pojďme ho vytáhnout”. V neposlední řadě mezi jednotlivými postavami řádí slušná ponorka projevující se vypjatými emocemi, paranoiou, hysterií i klasickým hororovým sporem mezi “musíme něco podniknout” a “počkáme, někdo nás zachrání”.

Přiznám se, že mi bylo jedno, zda tam všichni umřou, nebo zda je zachrání Superman. Z letargie mě probrala jen scéna odřezávání ohlodaných nohou, která potěší fanoušky nechutností. Co lze přičíst hercům k dobru je skutečnost, že jejich utrpení vypadá velmi autenticky. Zvlášť nejslabší člen skupiny – blondýnka Stacy – předvádí skutečně autentické zoufalství a kdybych nebyla filmem tak trochu zklamaná, nejspíš mi jí bude i líto.

Ostatně herci, narozdíl od režiséra, nejsou – navzdory svému mládí – žádní zelenáči, a většina z nich má za sebou už i zkušenosti s filmovým hororem. Fanoušek žánru určitě pozná minimálně “Joshe” z filmu Pulse – vypadá pořád stejně nezdravě, tak je to snadné.

 

Hodnocení5
Režisér v Ruinách uplatnil zkušenosti z profese fotografa. Vizuálně se snímek povedl - minimálně v tom, že při jeho sledování diváka nic neruší a snímek nepůsobí levným dojmem (zvlášť vzhledem ke směšným 25 milionům USD uvedených v rozpočtu). Nejde tedy o divácky promrhaný čas, avšak přesto mě trochu zarazila nezvyklá popularita Ruin, která už se dostala i do našich končin. Že by nová vlna superlevného hororu?
50%

Sdílejte článek

  1. Frenk 5 března 2010 v 21:56

    Slušný film. Kladné body za herce, ucházející atmosféru a nečekaného protivníka. Řemeslně není prakticky co vytknout, Ruinám lze snad vyčíst akorát určitou klišoidnost spojenou s tím, že se snímek odehrává na jediném místě. Jinak jsem byl spokojen a ten otevřený konec se mi náhodou líbil, nemusí přece všechno končit jako Eden Lake !

  2. hoperoad 24 ledna 2010 v 17:36

    Mně se ten film líbil, takovejch 70% určitě… to, že tam nepařej žádný duchové a nevraždí fyzická osoba je na americký béčko víc než dobrýý… a řekla bych, že herecký výkony jsou taky suprový … mráz po zádech mi přejel, když ty dvě holčiny našly místo zvonícího mobilu tu kráásnou vibrující kytičku .. zůstala sem koukat s otevřenou pusou

  3. Eraserhead 7 ledna 2010 v 20:24

     „Čtyři američané na dovolené jen tak nezmizí.“ He, he. Ale zmizí. Jihoamerická sestra české Adély, co ještě nevečeřela, je dost vychytralá svině, umí mluvit, napodobit zvonění mobilu a hlavně, je trpělivá. Dost dobrý horor s hustou atmosférou, neotřelým příběhem, kýbly krve a instruktážní ukázkou, jak v divočině amputovat nohy. Obrovským překvapením je, že ač je film o bandě mladých na dovolené, nechovají se stupidně, ale poměrně dost racionálně, což aby člověk dneska u podobných filmů pohledal. Jen ten konec není nijak moc neotřelý. Říkal jsem si, doufám, že to neskončí takhle. Skončilo a stálo to film nějaké ty procenta.

Nový komentář