Return of the Living Dead (1985)


Český název: Návrat oživlých mrtvol / Návrat živé smrti
Režie: Dan O’Bannon
Rok výroby: 1985
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Clu Gulager … (Burt Wilson)
James Karen … (Frank)
Don Calfa … (Ernie Kaltenbrunner)
Thom Mathews … (Freddy)
Beverly Randolph … (Tina)
John Philbin … (Chuck)
Jewel Shepard … (Casey)
…a další

Dobrých hororů není nikdy dost a Return of the Living Dead (dále ROTLD) je toho důkazem. Ano, nemůže se rovnat zombie filmům G. A. Romera, ale na paty jim teda rozhodně šlape.

Děj se takřka celý odehrává okolo hřbitova, márnice a skladiště, kde pracuje nováček Freddy a ostřílený Frank. Ten už tam zažil hodně divných věcí a s tou nejzajímavější se chce také pochlubit Freddymu – ve sklepě mají pár zapomenutých armádních barelů, které jsou naplněny mrtvolami a plynem oživující vše mrtvé. Frank bohužel při manipulaci s jedním z nich barel poškodí, dojde k jeho prasknutí a plyn se dostává do klimatizace a zábava může začít….. Ožívají rozpůlení psi, přišpendlíkovaní motýli a v neposlední řadě také mrtvoly na hřbitově.

Když už se tady zmiňuji o G. A. Romerovi, tak tento velikán pojal zombie jinak než Dan O´Bannon (spoluautor Vetřelce a Total Recall) v ROTLD. Tady jsou rychlé, běhají, mluví a rádi jedí mozky – zvláště lidské mozky.

Dan ale nezapomněl a vzdal poctu prvnímu Romerovu zombie filmu, který měl být natočen podle skutečných událostí, v realitě byly zombies pochytány, pozabíjeny, zavřeny do armádních barelů a následně rozvezeny různě do skladů po USA.

Také si můžeme povšimnout, jak se režisér nechal ovlivnit dobou, takže tady uvidíme punkery, a protože je film určen i teenagerům, dojde zde ke striptýzu (pozn. Ten se vyvedl dokonale).

Masky zombies jsou až na některé vyjímky výborné – nalíčení bahnem nebo zvýraznění očních stínů opravdu nestačí. Ale to všechno vynahrazují bližší setkání se zombies, kdy je kamera zabírá v detailu.

Námět je vcelku jednoduchý a nejedná se nic o světoborného – vláda něco zmrší (jak jinak) a pak se postupně problém rozrůstá. No prostě jak z béčkového hororu.

Ve snímku působí pro většinu lidí neznámí herci, z nichž vám možná bude povědomý Thom Mathews, který hrál také v jednom z nejlepších pokračování série Pátek 13 s podtitulem Jason Lives. Šlo v pořadí o šestý díl a myslím si, že Thomovi k této roli výrazně pomohl ROTLD a jeho ztvárnění Freddyho. Poté se spolu s „parťákem“ Frankem (James Karen) objevili ještě v pokračování ROTLD. Možná ještě poznáte herce Miguela A. Núńeze Jr. (Spider) – ten se mi výrazněji vryl do paměti v seriálu Joey (volné pokračovaní seriálu Přátelé) rolí Zacha.

Za zmínku určitě stojí také vynikající soundtrack, který filmu dodal podstatnou část atmosféry a dopracoval tento komediálně laděný horor k dokonalosti.

ROTLD se dočkal zaslouženého úspěchu v Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films – Saturn ´80. Odměnou mu byly nominace na ceny pro nejlepšího herce (James Karen), nejlepší masky, nejlepší horor a za nejlepší režii.

 

Hodnocení10
Return of the Living Dead u nás konečně vyšel také na DVD – neváhejte!!! Pokud ho teda ještě nemáte třeba nahraný někde na videokazetě s nezapomenutelným jednohlasým dabingem. Opravdu to stojí za to, je to jeden z nejlepších zombie filmů!!! 100%
100%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

  1. Prasoid 30 dubna 2008 v 08:31

    K filmu mě neváže žádná nostalgie, snad jen vyprávění rodičů mezi sebou a zákaz sahání na půjčenou videokazetu, ne které film byl. I tak ale potvrzuji, že tento film je jedním z nejlepších o mrtvolách, nadto je to především vynikající komedie, u které jsem více smál, takže mé hodnocení by spadalo někam to té nejlepší čtvrtiny, tj. 75-100.

  2. karkulka 29 ledna 2008 v 09:24

     Tak tohle byl úplně první horror, který jsem jako malá holka viděla a byla jsem z něj úplně hotováMusela jsem se na nj dívat dokola a dokola, a samo, že jsem se bála jako blázen, tož bylo mi asi 10

    No a minulý týden se mi tenhle filmeče podřilo sehnat a tak z nostalgie, jsem si to pustila

    pamatovala jsem si to velmi dobře, jen už jsem se nebála, spíše jsem se smálaAle to nic nemění na tom, že je to parádní film!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář