Retreat, The (2020)


Režie: Bruce Wemple
Rok výroby: 2020
Délka: 88 min
Země: USA

Hrají:
Grant Schumacher … (Gus)
Dylan Grunn … (Adam)
Chris Cimperman … (Ryan)
Rick Montgomery Jr. … (Marty)
Ariella Mastroianni … (Amy)
Catharine Daddario … (Frieda)
… a další

 

Gus a jeho nejlepší kamarád Adam se vydávají do Adirondack High Peaks, aby si zde užili poněkud netradiční rozlučku se svobodou. Hodlají zde strávit několik dní jen s batohy na zádech a zasněženou krajinou okolo sebe. Naneštěstí si sebou vezmou termosku s pochybným čajem, který jim v horské chatě nabídl dobrodruh Ryan, a záhy se začnou dít podivné věci. Místní legenda Wendigo ožívá a pronásleduje je na každém kroku. Ale je tomu skutečně tak, nebo si s Gusem pohrává jen jeho mysl, která jej dovede až na pokraj šílenství?

Bruce Wemple se evidentně velmi zajímá o mytické bytosti typu Wendigo nebo Bigfoot, protože většinu svých filmů které dosud natočil, věnoval právě těmto tématům. Bohužel s jejich kvalitou už to tak dobře nedopadlo, o čemž svědčí i docela nízká hodnocení a především kritické ohlasy. Přitom se mu nedá zapřít jistá snaha a představivost, jenomže zajímavý scénář ještě neudělá dobrý film, zvlášť když si obojí děláte sami (samozřejmě všechna čest některým výjimkám).

Tady hraje hlavní prim zvolená lokace, kde se natáčelo. Zasněžená krajina, nádherné výhledy – jo, to byla doslova pastva pro oči. Navíc mi ani nevadí, když si tvůrce hraje s halucinačními scénami, prolíná fikci s realitou, ale mělo by to mít hlavu a patu. Zvlášť když si nemůžete dovolit natočit pořádně krvavou podívanou, lahodnou porci gore atd. Samozřejmě se dá obejít i bez toho, ale to by byla potřeba zase propracovaná a hustá nebo postupně gradující atmosféra a i té tu bylo dost málo.

Když k tomu připočítám i fakt, že hlavní hrdina zrovna moc sympatií nepobral, bohužel začaly zápory převyšovat klady tohoto filmu. Což byla docela škoda, protože několik zajímavých pasáží by se tu našlo. Divák tak nějak pořád netušil, co je skutečná realita a co jen halucinace. Skutečně se v lese ukrýval Wendigo, nebo po vypití čaje s omamnými látkami si začala s Gusem (a nejen s ním) pohrávat jen jeho představivost? Ke konci filmu se z toho začal stávat hotový guláš, takže to bude spoustě lidí už jaksi jedno.

Hodnocení3
The Retreat není vyloženě špatný film, jen na něm chtělo více zapracovat. Mám rád kousky, které vás po nějakou dobu nechají v nejistotě, ale tady z toho byl nakonec opravdu velký mišmaš. Navíc samotné masky Wendiga zrovna moc povedené nebyly, stejně jako charakteristika jednotlivých postav. V mých očích zajímavý leč podprůměrný film.
30%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář