Relic (2020)


Režie: Natalie Erika James
Rok výroby: 2020
Délka: 89 min
Země: Austrálie / USA

Hrají:
Robyn Nevin … (Edna)
Emily Mortimer … (Kay)
Bella Heathcote … (Sam)
Chris Bunton … (Jamie)
… a další

 

Na úvod perlička. Když se řekne Relic, jako první se mi vybaví stejnojmenný monster horor z roku 1997. A přestože tento Relic má úplně jiný příběh, jeho podivný závěr oba filmy tak trochu spojuje.

Hlavními postavami jsou zde tři ženy: babička, dcera a vnučka. Poté, co sousedé delší dobu nevidí osaměle žijící babičku Ednu, vyhlásí policie pátrání, do kterého se zapojí i její dcera a vnučka. Po několika dnech bez výsledku se babička zničehonic objeví u dveří. Je ovšem nesdílná a příliš nestojí ani o nabídnutou pomoc. Dcera s vnučkou přesto zůstávají v domě. Situace se však nelepší, stávají se svědky podivného chování babičky a skrytých nástrah, které povedou k tíživému konci.

Babička Edna je tedy středobodem celého filmu a je tou hlavní složkou, která táhne film alespoň do průměru. Tahle babča v podání mě neznámé paní Robyn Nevin je přesně tou osobou, o kterou bych se nechtěl starat ani za zlaté prase. Některé její výstupy jsou neškodné, ale když svým nepřítomným pohledem kouká po ostatních, atmosféra houstne. A co teprve když se přepne do šíleného módu.

Relic ale není jen o pološílené stařeně. Tvůrci klamou tělem a výsledkem jsou mnohé další jevy v domě. Znáte to – za dveřmi se občas objeví stín, babička tvrdí něco o strašidle pod její postelí a chybět nesmí ani tolik populární tajné chodby. Bohužel já jsem příliš nepochopil smysl toho všeho, protože všechno spěje ke konci, který pravděpodobně neodhadnete.

Ano, závěr je zvláštní, zvedá tím ovšem celkové kvality? O tom pochybuji. Naopak, Relic se tím ještě více vyjeví jako drama o stárnutí a smrti než promyšlený horor. Moc bych si přál, aby jím byl, ale kdyby se vyhodil všechen ten balast a koncovka přišla po půlhodině, o nic bych nepřišel.

Hodnocení5
Relic není marnost. Má myšlenku, na které by chtěl stavět, ale nemyslím, že ji dokáže úspěšně prodat svým potenciálním divákům.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář