Rawhead Rex (1986)


Režie: George Pavlou
Rok výroby: 1986
Délka: 89 min
Země: Velká Británie/ Irsko

Hrají:
David Dukes … (Howard Hallenbeck)
Kelly Piper … (Elaine Hallenbeck)
Cora Venus Lunny … (Minty Hallenbeck)
Ronan Wilmot … (O´Brien)
Niall Toibin … (reverend Coot)
Niall O´Brien … (inspektor Gissing)
Heinrich von Schellendorf … (Rawhead Rex)
… a další

 

Úvodní scénou snímku je snaha několika sedláků odstranit z pole jednoho z nich velký balvan, jenž se tyčí nad rozoranou půdou jako připomínka dávných dob. Kdyby jej tam raději nechali! Stane se totiž, že balvan nakonec povolí. Za doprovodu bouře zpod něj vyskočí strašlivé monstrum. Později se ukáže, že je to starý démon či jakýsi Bůh, jenž v kraji kolem vesnice Rathmorne vládl v dávných časech. Po svém probuzení chce svůj trůn zpět. Historik Hallenbeck, jenž je zde na služební cestě a sbírá údaje o posvátných místech, na nichž jsou vystavěny kostely, je zřejmě jediný, kdo se monstru dokáže postavit. Svým bádáním přichází celé legendě kolem „krále” na kloub. Navíc si nemůže pomoct, když mu obluda vezme to nejcennější.

K tomuto filmu mne pojí jisté kouzlo, které spočívalo v tom, že jsem kdysi v dětství viděl několik obrázků s tímto Rexem a od té doby jsem byl vázán osobním slibem, že nespočinu v pokoji, dokud se nedostanu k filmu. Na jeho název jsem pak narazil čistě náhodou, což mne přivedlo až sem. Musel jsem film chvíli vstřebávat, abych se mohl zbavit radosti z naplněného dětského snu.

I přes lehce odměřený přístup jsem byl v prvních chvílích snímku potěšen, že jako scénárista je uveden Clive Barker. V žádném případě jsem neočekával masakr typu Hellraiser. Ten v té době nebyl ještě na světě. Podařilo se nicméně Barkerovi lepší dílo? Náramně. I přes několik docela zásadních logických nedostatků, zjm. na konci, se film pyšní celkem dobrým scénářem.

Za zmínku rozhodně stojí ucházející atmosféra. To ona dělá z filmu ten pravý zážitek. Sychravé šedé uličky, temné lesy, hrůzostrašná hudba, to vše ve spojení s tím klasickým anglickým obrazovým „odérem” poloviny 80. let tvoří základ výtečného hororu. Proč jsem právě nezmínil monstrum? Protože to k té atmosféře sice taky přispívá, ale je zároveň tím, co film nejvíce sráží na kolena.

Rex vypadá směšně. Říkejte si co chcete, ale tahle příšera při troše soudnosti strach rozhodně nenažene. Již její první představení, kdy vyskočí ze země, je spíše comicsovou exhibicí. Zbytek filmu pak odhaluje maskérské chlubení, tedy skutečnost, že celá hlava Rawheada je umělá, včetně očí. Nehybná tlama plná zubů budí respekt, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíte, že se vlastně vůbec hýbat nemůže. Když se ale zbavíte předsudků ohledně toho, že monstrum musí být plně věrohodné, pokud přistoupíte na pravidla hry jménem Rawhead Rex, budete se dobře bavit a možná, že se tu a tam budete dokonce bát.

Rex je totiž zabiják a mistr akce a napětí. Do posledních chvil nevíte, jestli zabije toho či toho, zda to malé dítě či těhotnou matku. Když se pak rozdovádí, všude to bouchá, stříká krev a létají hlavy. Pokud se jedná o tu krev, tak o tu nouze není. Barker je její zárukou. Hlavně ve scéně, kdy je kamera těsně za hlavou obludy, která si právě podává odhalený krček jedné ze svých obětí.

Herci až na pár výjimek (Hallenbeckova žena a syn) hrají celkem vkusně a přesvědčivě. Drsný detektiv si zasluhuje obdiv již od chvíle, kdy se objeví. Skoro svádí k očekávání, že to on vystaví bestii účet za všechna krveprolití. Ať je to jak chce, hlavním hrdinou je tak jako tak Hallenbeck a Dukes ho zahrál s přehledem. Nechybí ani místní pošuk, na kterém jeho úchylku přímo vidíte.

 

Hodnocení6
Rawhead Rex je fantasy horor s báječnou atmosférou. I když zpracování monstra nebylo zrovna nejveselejší, i tak byl film ve své době nominován na nejlepší fantasy. Dnes je to jen lepší průměr s ambicí, která bohužel zůstala nevyužita. Milovníky starých monster jistě potěší na víc (i mě, láká mě to na 70%).
60%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 9 ledna 2011 v 09:21

  Samotné monstrum je asi největší slabinou tohoto jinak průměrného filmu.
  Je vzhled a především maska vyvolají v divákovi spíše smích, než hrůzu v
  očích. V některých scénách jsem měl obavy, aby nespadla herci z hlavy,
  jak se mu třepala. Atmosféra se však vydařila tvůrcům skoro na jedičku.
  Tady nemám nějakých větších výhrad, protože jsem se tu vůbec nenudil. 

 2. Solo 9 ledna 2011 v 09:21

  Samotné monstrum je asi největší slabinou tohoto jinak průměrného filmu.
  Je vzhled a především maska vyvolají v divákovi spíše smích, než hrůzu v
  očích. V některých scénách jsem měl obavy, aby nespadla herci z hlavy,
  jak se mu třepala. Atmosféra se však vydařila tvůrcům skoro na jedičku.
  Tady nemám nějakých větších výhrad, protože jsem se tu vůbec nenudil. 

 3. Eraserhead 2 prosince 2009 v 08:56

   Osmdesátý léta jak vyšitý. Nějak se Clive Barker ty scénáře musel naučit psát, a tohle jako začátek není vůbec špatný. Je tu všechno, co horory v té době měly mít – krev, nahá prsa, souboj dobra se zlem + jednu vynikající scénu jako bonus. Ďábla jak chčije na kněze, to neuvidíte v každém filmu. Ano, maska Krále velkohlava není nic moc, vypadá jak liliputánský King Kong, ale mě docela bavila. Celkově krásný slabý nadprůměr, čekal jsem to mnohem horší. Tak mě napadlo, je zajímavý sledovat, jak v osmdesátých letech, jak tu již někdo zmiňoval, v hororech nelítaly střeva a vnitřnosti (samozřejmě na pár vyjímek), ale zase v každém druhém byly nahá prsa, dneska střeva lítaj, vnitřnosti lítaj, těla se trhaj, žvejkaj, melou, sekaj, drtí, ale nahá prsa aby člověk pohledal. Teď se jen rozhodnout, co z toho je lepší. Nejlepší je to asi nakombinovat:-)

Nový komentář