Raven, The (1935)


Režie: Lew Landers
Rok výroby: 1935
Délka: 61 min
Země: USA

Hrají:
Bela Lugosi … (Dr. Richard Vollin)
Boris Karloff … (Edmond Bateman)
Lester Matthews … (Dr. Jerry Halden)
Irene Ware … (Jean Thatcher)
Samuel S. Hinds … (soudce Thatcher)
… a další

 

Doktor Vollin je ve svém oboru uznávanou kapacitou. Když má dcera soudce Thatchera nehodu, je to právě on, kdo je požádán o záchranu jejího života. Vollin však není tak docela v pořádku sám. Je přímo posedlý Edgarem Allanem Poem. V dívce spatří svoji Lenoru a rozhodne se, že ji i s jejím otcem, který s náklonností doktora ke své dceři nesouhlasí, podrobí mučení ve svém sklepním žaláři, který jako by z Poeových povídek vypadl. Jako svého pomocníka využije hledaného zločince, jehož spolupráci si zajistí tím, že z něho učiní nestvůru.

Film The Raven je důkazem obliby, jaké se těšili pánové Bela Lugosi a Boris Karloff. Jí si byli lidé stojící za studiem Universal vědomi, a tak nejenže nasytili diváky spojením obou veličin v jednom filmu, ale dali tím zároveň vzniknout neobyčejné podívané.

Kdo je jejím největším tahounem? Samozřejmě oba hlavní protagonisté, jejichž charisma zastiňuje všechny ostatní. Démonický Lugosi je bezkonkurenční. Zvrácenost mu srší z očí. Podloudné úmysly pekelného ražení jsou patrné již ze zabarvení jeho hlasu. Pomalejší tempo jeho řeči rozechvívá divákova očekávání a činí jej natěšeným a nedočkavým. Náhle přichází Karloff. Ani nepotřebuje moc mluvit, aby se ukázal jako všeho schopný paskřivec vystupující v pravé chvíli z pozadí. Na rozdíl od svého pána to má v hlavě alespoň trochu v normě, tudíž je na místě od něj očekávat překvapení. To jdoucí ruku v ruce s jeho znetvořením zajišťuje, že výsledkem náhledu na jeho postavu je lítost.

E. A. Poe je prodchnut příběhem od začátku do konce. Pokud jej zrovna Lugosi necituje, vyžívá se divák v řízné hororové atmosféře, která by se sama dala řezat jen z obtížemi. Snad by toho bylo schopno zařízení sklepení, mezi nímž nechybí ani známé kyvadlo. Tempo je jako v literárních dílech daného autora nejprve pomalejší, přesto nenudí, neboť se neděje nic navíc. S blížícím se závěrem přibývá napětí, které vrcholí v grandiózním úderném závěru.

Film je řazen do kategorie hororů o monstrech. Právem. Protože znetvoření Karloffovy tváře si rozhodně nezadá (s trochou nadsázky) ani s jím samotným ztvárněným Frankensteinovým monstrem. Raven stojí za vidění jako celek, Karloffova maska dvojnásob. Přesto není ono monstrum hlavním artiklem dění. Zapadá do jeho celku jako jeden ze vzájemně rovnocenných prvků.

 

Hodnocení7
Jde o velmi dobře zvládnutý film, který nemá mnoho slabin. Snad krom svého věku. Ani po letech však neztrácí atmosférické kouzlo, natož intenzitu působení na divákovu náladu.
70%

Sdílejte článek

Nový komentář