Q (1982)


Režie: Larry Cohen
Rok výroby: 1982
Délka: 93 min
Země: USA
Další název: Q: The Winged Serpent

Hrají:
Michael Moriarty … (Jimmy Quinn)
Candy Clark … (Joan)
David Carradine … (Shepard)
Richard Roundtree … (Powell)
James Dixon … (Murray)
… a další

 

Nad New Yorkem se tu a tam prolétne cosi, po jehož řádění se k zemi snáší lidské ostatky a prší krev. Monstrum, jehož původ je odhalen v aztéckém božstvu, se usadilo na jedné z nejvyšších budov ve městě. Jeho likvidace je však v nedohlednu. Policie totiž neví, kde se obludné stvoření nachází. Na rozdíl od jistého podvodníčka, který hodlá na svém poznatku i něco vydělat.

Zápletka jako vystřižená z časopisu “Víme, jak diváka zaujmout”. I kdyby takové čtení existovalo a Q bylo jedním z obsahů jeho rubrik, faktem je, že při kritickém prolétnutí textu vyniká zajímavěji pouze ona nejzákladnější zápletka a k tomu jen v rovině čisté teorie bez následného filmového zpracování. To se totiž ubírá cestou průměrnosti.

Základním nedostatkem je absence hororové atmosféry, nebo přesněji řečeno toho druhu filmově-ovzdušného nádechu, který dělá horory s monstry těmi pravými horory. Divák je zde zahlcen klasickým detektivním příběhem, v němž je děsivý prvek odsunut na druhou kolej a působí jako epizoda v jinak pevném a z hlediska filmu primárním životě typických detektivů a zapadlých špinavých barů. Přestože zmíněná druhořadost není v podobných snímcích výjimkou, v Q chybí to zásadní. Hrůza, která by přílet monstra oddělila od všednosti ostatního dění. Jednotlivé dílčí útoky dále postrádají provázanost, a tak se jejich epizodičnost stupňuje.

Je-li divák zklamán zjištěním výše uvedeného, jeho nevoli označit film za vysoce kvalitní dále (a k tomu ještě více) podporuje vysledovaná nelogičnost. Obří monstrum, kterého si až do závěru nikdo nevšimne, je jev, který i méně bystrého pozorovatele příběhu zaskočí. Ohlodaná kostra, na jejímž zápěstí je neporušený šperk, to již není třeba dále rozvádět.

Ještě štěstí, že létající had je pastvou pro monsterfilovy oči. Plastický dráček rozpohybovaný pravděpodobně tzv. stop-motion metodou je tím nejlepším, co lze ve filmu vidět a těch v souhrnu několik minut s ním stojí při akceptování dobových nedostatků za vidění. Ostatní efekty patří rovněž k tomu lepšímu, co lze v kategorii filmu spatřit. Viz zařezávání nože do těla a nalezené zohavené mrtvoly.

Hereckých výkonů zvláště známých tváří béček si lze užít do sytosti. Ať už je to přesvědčivější M. Moriarty nebo ve výrazu sušší a tímto typický D. Carradine, od něhož vzejde i nějaký ten vtipný postřeh. Vyloženě špatné jsou jako obvykle nereálně a přehnaně se chovající oběti, která vytvářejí prostor pro nechtěný humor.

Hodnocení5
Q je tak trochu zklamání. Okřídlené monstrum v sobě ukrývá neskutečný potenciál, který tvůrci až do samotného akčního závěru bohužel nevyužili a promarnili jej na přízemnější kriminálce. Nic naplat. Alespoň se nejedná o průšvih a některé scény jsou hodny opakovaného zhlédnutí.
50%

Sdílejte článek

  1. Profilový obrázek
    Solo 25 února 2015 v 06:02

    Opravdu hodně dlouho jsem tento film hledat, až se mi před časem konečně poštěstilo. Očekávání bylo velké, mám rád monster horory, nestvůra nevypadala vůbec zle, stejně jako popisky k filmu a navíc tu hraje hlavní roli David Carradine. Bohužel musím říct, že při naskočení závěrečných titulek, mnou projely dosti nepopsatelné emoce. Na tohle jsem se tak dlouho těšil? Největší slabinu vidím v samotném scénáři. Jeho autor se snažil do příběhu skloubit hned tři dějové linky, které do sebe měli pěkně zapadnout a divák si je měl rovnoměrně užívat. Bohužel jsem si opravdu užíval jen ty scény, ve kterých útočilo okřídlené monstrum. Zbytek tvořili jen zdlouhavě nudné dialogy a ochotnické herecké výkony. K mé obrovské smůle se tu však kecalo podstatnou část filmu, takže jsem se několikrát přistihl, jak znuděně koukám po časomíře. Především mně pak zklamali herecké výkony Carradina a Moriartyho.Speciální efekty jsou rovněž na velice průměrné úrovni, ale zas nabízí typicky béčkovou podívanou, která jako jediná se mi líbila. Jeho útoky jsou různorodé, takže nás nečeká žádný stereotyp. Někomu je urvána hlava, jiného rozdrtí pařáty, někdo je mrštěn do hlubin – no prostě pestrobarevná zábava. Díky tomu se alespoň na kratičký okamžik vždy objevila hororová atmosféra a menší dávka napětí. Jinak se totiž musíme spokojit s dosti odměřenou detektivkou. Ve které snad stojí za zmínku už jen ty rituální vraždy a kuchání nožem. Opravdu jsem od Q čekal mnohem lepší podívanou, ale s přivřeným okem tomu přece jenom dám průměrné hodnocení. 50%

Nový komentář