Purge, The (2013)


Český název: Očista
Scénář a režie: James DeMonaco
Rok výroby: 2013
Délka: 85 min
Země: USA / Francie

Hrají:
Ethan Hawke … (James Sandin)
Lena Headey … (Mary Sandin)
Adelaine Kane … (Zoey Sandin)
Max Burkholder … (Charlie Sandin)
Edwin Hodge … (Uprchlík)
Tony Oler … (Henry)
…a další

 

Hned za startu jedna dobrá rada: Očistu (jakkoliv sofistikovaně se bude tvářit) berte jako čistokrevné béčko. Béčko, které si svoje hřiště pro brutální hry připravuje skrze zajímavé myšlenkové podhoubí, jež se ale při pečlivém pohledu sesype jako domeček z karet. Hry ale zůstanou a v klidu mě naplní žánrovou omáčkou. V tomhle případě spíše thrillerovou – horor ale nestojí daleko.

V blízké budoucnosti se jeví jako vysoce efektivní zákon, který na jeden den povoluje vašemu agresivnímu já se dosytnosti vyřádit bez jakýchkoliv postihů. Mimo tuto očistu vykazují ostatní dny v roce takřka nulovou kriminalitu a tím pádem i ekonomické vzepjetí dané země. Už asi cítíte, jak krkolomná tato idea je, ale debaty o jejím využívání vyřčené ve filmu vám alespoň do poloviny stopáže budou vrtat v hlavě, takže nudou neusnete. A i to se počítá.

Rodina Sandinových prožívá očistný den vždy slušně. Svůj dům mají zabezpečen kvalitním systémem a drsnou noc normálně prospí. Jak ale divák tuší, letos to bude jiné. Když v jednom okamžiku dobrácký synek vpustí dovnitř zakrváceného uprchlíka a před dveřmi se objeví parta pošahanců, je rázem po klidu. Rodinu čeká několik zásadních rozhodnutí, napětí houstne. Samozřejmostí jsou i nějaké ty zvraty, z nichž většina nedává moc smysl, ale na intenzitě to neubírá.

Na Očistu se dokonale hodí ono známé klišé o „vypnutí“ mozku. Opravdu se v něm děje tolik do očí bijících kravin, že to někomu může rozházet žaludek. Šanci mají jen ti, co chtějí eRkovou brutalitu a dějové okolnosti moc neřeší. Pravda, ani ona noční naháněná po domě není ničím extra výjimečná, ale určitá řemeslná kvalita zde je. Vzhledem k mrzkému rozpočtu (opět producenti Paranormal Activity) mě potěšila i hlavní herecká dvojice – Ethan Hawke a Lena Headey.

Hodnocení6
I přes veškeré (oprávněné) výtky jsem si prostě Očistu dokázal užít. Budiž to bráno i jako prostředníček do obličeje podobným titulům, kde příběh vypadá „normálněji“, ale ve výsledku působí sterilněji a nudněji, protože se nikdo neodváží udělat něco navíc. Snaha se občas cení.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 26 prosince 2013 v 19:38

  Pointa filmu je sice z řady těch science fiction a není tudíž divu z rozporuplných diváckých ohlasů, ale co tahle se zamyslet nad tím, kdyby to skutečně bylo možné. Hm koho by lidi „lovili“ u nás v republice? „Bohužel“ jde jen o sen a bezbožné přání…Ne teď vážně. Film má opravdu velmi pomalý a táhnoucí se rozjezd, který nehorázně nudí. Ale někde v polovině filmu (ještě před útokem) jsem v něm našel docela zalíbení. Nečekal jsem žádné závratné zlepšení, ale ve chvíli kdy se konečně děj rozjede po akční stránce a začnou padat k zemi první mrtví, jsem se probudil z letargie a film si celkem užíval. Nedočkal jsem se sice žádných morbidních scén, ale tvůrci konečně přitvrdili a občas se objevili i náznaky napětí. Navíc tu hraje Lena Headey, kterou mám docela rád a tady si vůbec nevedla špatně, stejně jako Ethan Hawke.

 2. sharkamellita 23 prosince 2013 v 10:52

  Viděno v kině. Musím říct, že na tento film jsem se dostala omylem 😀 U nás v kině se konal každoroční filmový maraton a navíc za 50,–/film. Jenomže co se nestalo. Doma jsem se dívala na nějaký trailer a měla jsem za to, že se jedná o The Purge. Tak film začal a nebyla tam ta rodina z traileru. Tak jsem si tak říkala ‘to je divný, ale dám tomu půl hodky,třeba se objevijou’. No neobjevili se, samozřejmě 😀 Na film jsem už zůstala (navíc poté měli na programu The Conjuring) a nelituji. Není to nejlepší, ale ani nejhorší. Docela se mi to líbilo, ale můj pocit nebyl -týjo, to byl super film-, prostě neuchvátil mě tak jako třeba již zmíněný The Conjuring. btw. co mi přišlo trapný byly ty dvě holky v maskách, co tam pobíhaly po zahradě nebo co to dělaly. Ale přesto dávám T-UP

 3. DyingAngel 18 srpna 2013 v 11:32

  Súhlasím, že k hororu sa tento film nedá prirovnať, ale ako príjemná nočná "podívaná" stojí za to. Pre mňa celkom originálna myšlienka snažiaca sa o zanechanie desivého dojmu u diváka pod záštitom otázky "Čo keby sa to naozaj stalo v dnešnom reálnom svete?"
  Film hodnotím na takých 6,5 bodov z 10. T-UP

Nový komentář