Pumpkinhead (1989)


Český název: Démon pomsty
Režie: Stan Winston
Rok výroby: 1989
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Lance Henriksen … (Ed Harley)
Jeff East … (Chris)
John D´Aquino … (Joel)
Kimberly Ross … (Kim)
Joel Hoffman … (Steve)
Cynthia Bain … (Tracy)
… a další

 

Pumpkinhead je jméno jednoho krvežíznivého stvoření. Je to démon pomsty, jenž odvádí špinavou práci za ty, kteří mají s někým nevyřízené účty. To ale něco stojí. O co jde nyní? Obchodník Ed Harley má malý krámek kdesi v pustinách jižní Ameriky. Jednoho dne jej navštíví parta mladých lidí. Protože Ed nemá všechno zboží v obchodě, zajede pro pár věcí k sobě domů. Živnost zatím hlídá jeho malý syn. Výrostci jezdí po okolí na svých motorkách. Chlapci naneštěstí uteče pes. Při jeho hledání se střetne s motocyklem Joela. Všichni až na viníkova bratra, který zůstává se zraněným hochem, ujíždí do chaty. Když se Ed vrátí, bez jediného slova si chlapce odváží. Parta mladých výtržníků panikaří, ale to ještě ani nevědí, co je čeká. Zdrcený Ed navštíví starou ježibabu. Jejím prostřednictvím vyvolá démona pomsty. Masakr se nezadržitelně blíží. Spolu s ním i jeden neřešitelný problém. Zabijáckému monstru se vraždění líbí a s vinou či nevinou svých obětí si starosti nedělá. Ed tak musí paradoxně zabijáka, jehož povolal, sám zastavit.

Pumpkinhead je prvním plnohodnotným režisérským projektem Stana Winstona. Byl jsem touto informací nejprve nepříliš příjemně překvapen. Winstona mám zažitého především jako geniálního maskéra. Takže jsem sice čekal bezchybnou maskérskou práci, ale o výsledném dojmu z filmu jako celku jsem pochyboval. Naštěstí tato obava nebyla na místě.

Snímek se vyznačuje příjemně hororovou atmosférou, která postupně houstne. Prostředí temného lesa, v němž se prohání cosi šíleného, nebylo vybráno vůbec špatně. Nepříjemný pocit umocňující hudba rovněž nepatří k nejhorším. Stejně jako výkon charismatického a mnou oblíbeného Henriksena. Dalším kladem je absence zřetelně viditelných tradičních postupů, čili opakovaných klišé, ovšem dokonalý scénář čekat nelze. Dialogy splňují průměrné požadavky, děj jako takový rovněž.

Co určitě čekat lze, je přítomnost do nejmenších detailů propracovaného monstra. Pro milovníky příšer pastva pro oči. Pokud mnozí říkají, že vypadá jako Alien, pak nelze než odvětit, že tak v jistém smyslu vypadá skoro každé monstrum. Nabízí se nyní spekulativní otázka, zda vnikl nejprve scénář a teprve poté monstrum, nebo byl film dodatečně vymyšlen pro uplatnění výtvoru, který Winstona strašil ve skříni? Ať je to jakkoli, důležité je, že se v konečném výsledku nenachází žádná větší logická chyba, dokonce ani síť drobných chybiček, jež by diváka fackovaly a kvalitativně film potápěly. Všechno do sebe pěkně zapadá. Aby ne, když v podstatě o nic převratného nejde. Ani přes určitý morální odkaz v otázce pomsty a zla, které může způsobit.

Hodnocení7
Pumpkinhead je rozhodně povedenou záležitostí. I přes značné mezery v jednoduchém ději oplývá hustou atmosférou a dokonalými triky. (Je vůbec pouze o dvou posledně jmenovaných prvcích.) Uspokojí spoustu napětí chtivých diváků.
70%

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 9 června 2017 v 22:57

  O této hororové sérii jsem slýchával již řadu let, ale stejně jako mnoha dalším jsem jí nevěnoval zvýšenou pozornost. Pokud byste se mě zeptali na důvod – sám nevím, prostě jsem dával přednost jiným filmům. Konečně však přišla řada i na Démona pomsty. Po zhlédnutí prvního dílu této série se však ani moc nedivím, že se jí nikdy nedostalo kultovního statusu. Nejde vyloženě o špatný film, ale nic extra jsem na něm opravdu nenašel. Přece jenom začátek se nese v dosti pomalém tempu a uběhla skoro polovina filmu, než se začalo konečně něco dít. Pokud samozřejmě nepočítám úvodní scénu. Co mě však dost zarazilo, byla finální podoba monstra. Na to že do režisérského křesla usedl sám velký Stan Winston, to žádný velký krasavec nebyl. Ano vím, že mu dala režie dost zabrat a neměl čas se věnovat speciálním efektům, ale nechce se mi věřit, že svému týmu nedal jasné instrukce a alespoň po očku nesledoval jeho finální podobu. Vzhled Pumpkinheada totiž zůstal daleko za mým očekáváním (tedy kromě jeho hlavy – ta se dost přibližovala visáži Aliena). Podobně však na tom byl celý film. Dalo se tu občas narazit na opravdu skvostnou atmosféru či „humorných“ situací, ale těchto okamžiků bylo žalostně málo. Scénář samotný byl totiž dost nevyvážený a ani jednotlivé eliminace teenagerů nebyly zrovna ukázkovou pastvou pro oči. Dokážu však pochopit, že pro mnohé jde o dost nostalgickou záležitost. Mě však v dětství tento film minul, takže k němu přistupuji dost odlišně. Nechci však jen hanit, protože je zde i spousta věcí, které si zaslouží pochvalu. Kupříkladu zvolený hudební / zvukový doprovod byl velice dobrý, stejně jako výběr hlavního hrdiny. Tedy hlavně jeho představitele. Lance Henriksen podal velice slušný výkon a stal se jasně největším tahounem celého filmu. 60%

 2. SkuciuS 23 ledna 2011 v 22:49

  Pumpkinhead je průměrná záležitost osmdesátých let. Otec (Lance Henriksen) hodlá použít prastarou kletbu, aby pomstil smrt svého syna, jenž zemřel při nehodě zaviněné teenagery z města. Vyhledá proto starou čarodějnici, která mu poradí postup k oživení démona pomsty. Od tohoto filmu jsem příliš neočekával, což se vyplatilo. Než dojde k nějakým vychutnávačkám tak si musíme nějakých čtyřicet minut protrpět, protože nedojde k něčemu zvláštnímu a posun děje minimálně nezajímavý. Mezi klady bych zařadil vizáž démona a exteriéry (hlavně v noci). Herecké obsazení je podprůměrné až na hlavního tahouna – Lance Henriksena.

 3. Jino 22 dubna 2010 v 17:21

   Konečně se mi podařilo (po asi 10 letech) opět vidět prvního Pumpkinheada a jsem za to nesmírně rád, protože obavy z toho, že by se vytratil původní dojem povedeného hororu, se naštěstí nenaplnily. Stan Winston vytvořil za pomoci svého týmu mimořádné monstrum, které disponuje obdivuhodnými vlastnostmi – je na první pohled nádherně hnusné, nemilosrdné vůči svým obětem a  navíc má povedenou myšlenku ohledně své existence. Režijní prvotina Stana Winstona tak doplácí snad jen na kvalitu scénáře . Ten v souvislosti s tím, že samotná postava Tykvohlava dostává hlavní roli až v druhé polovině filmu, neutáhne začátek zrovna v nejlepším světle. Naštěstí mu včas přicházejí na pomoc (kromě samotného monstra, to přijde až později) – Lance Henriksen, čarodějnice a lesy, s nimiž nakonec Stan Winston vyčaruje příjemnou hororovou atmosféru. 70%

 4. Eraserhead 16 ledna 2010 v 11:31

   50 minut nudy a 30 jakž takž nějaké hororové akce. To asi není moc dobrý poměr. Ještě že Pumpkinhead je docela povedená postavička a kdykoliv je v záběru, stojí to aspoň trochu za to, jinak by to dostalo 40% jen by to hvízdlo. Oni asi věděli, proč s dalším pokračováním čekali tak dlouho. Takže 20%  za čarodějnici,  20% za tykvohlava a 10% za rozbořený kostelík.

 5. Animosity 2 ledna 2008 v 12:02

   Tomu, kdo film neviděl, rozhodně doporučuji shlédnutí, v názoru na jeho úroveň nemohu než se ztotožnit s autorem, Henriksen je vynikající. Film jsem si kdysi dááávno koupil na burze v něm. verzi Vengeance the demon a vždy jsem ho řadil k tomu lepšímu, co lze v této kategorii vidět.

Nový komentář