Psycho Cop Returns (1993)


Český název: Psycho Cop 2
Režie: Adam Rifkin
Rok výroby: 1993
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
Robert R. Shafer … (Joe Vickers)
Barbara Niven … (Sharon)
Rob Sweitzer … (Larry)
Julie Strain … (Stephanie)
…a další

Poručík Joe Vickers je zpět! Muž oddaně sloužící své profesi řádového policisty, stoupenec satanismu a mimo to ještě psychopatický vrah, trpící slovním průjmem, jako postava z nějakého přihlouplého sitcomu. Konečně opustil nudné končiny mírumilovného venkova, kde rozséval zákon a pořádek v dosti unylém prvním díle, a zavítal do víru velkoměsta.

Možná bych tě měl jen napomenout… a nechat jít!“

Se zarputilým odhodláním poctivého strážce zákona se vydává po stopě podezřelé skupinky chlapíků, kteří se chystají v práci uspořádat pořádnou rozlučku se svobodou, kde samozřejmě nemůžou chybět ani zástupkyně něžného pohlaví, alkohol a drogy. Poctivou policejní prací, zahrnující zejména nenápadné sledování vybraných subjektů, a vyhodnocením všech faktů, dospěje Joe Vickers k jedinému možnému závěru – svou činností porušují zákon, a proto zasluhují trest. A tak se toto policejní eso dostává na místo konání, jednoho z mnoha mrakodrapů, a s cynickým úsměvem a neustálým hláškováním trestá o sto šest.

Co chceš dělat?! Volat poldy?“

Banální příběhová linie, kde nejde o nic víc, než jen o to, kdo, v jakém pořadí a jakým způsobem bude seznámen se svými právy, přičemž vše se dá odhadnout s jistým předstihem, přesně zapadá do škatulky B – produkce. Oproti předchozímu dílu, který se potloukal od jedné nudné situace k druhé, je ale děj svižný a překvapivě i dost zábavný.

Podezřelou je blondýna a mám pocit, že je opravdu dost nerozumná.“

Ani chování jednotlivých postav nikterak nepřekročí práh běžné vyvražďovačky. Hlavní hrdinka je představena jako prototyp dokonalé ženy – krasavice s mozkem. Navíc ráda zůstává v práci přesčas i dlouho do noci, což může přijít vhod jejímu potencionálnímu choti v době, kdy už jí zůstane pouze ten mozek. Její přemoudřelý výraz zvídavého štěněte pudla vám velmi brzy poleze na nervy. Naštěstí i jí pan scénárista přiřadil pár nádherných momentů, které ukazují, že na těch vtipech o blondýnách může být i něco pravdy.

…kalhotky, podvazky, … a taky holý kozy…“

O dost zábavnější je zbývající ženské osazenstvo, které se do své práce ponořilo opravdu natvrdo. Herecky sice střídají jen tři základní pózy – jsem děsně sexy a nadržená, jsem vystrašená a ječím a jsem mrtvá – na druhou stranu neváhají odhodit přebytečné svršky, bránící jim ve volném pohybu. Jejich mužští kolegové se nejspíš v hodinách herectví oddávali mariuhanovému rauši, a toto je výsledek jejich v kouřovém oparu zahaleného studia. Světlou vyjímkou je snad jen představitel Joea Vickerse, který si roli vyšinutého maníka zjevně dost užíval.

Už máme rozsudek. Ó je to zlý. Je to trest smrti!“

Hodnocení6
Ronit slzy nad tím, jak neuvěřitelně pitomý tento snímek je, by bylo zbytečné plýtvání tělními tekutinami. Psycho Cop Returns není psychologická sonda do zvrácené mysly duševně chorého policisty, ale zábavné, čistokrevné, americké béčko se vším všudy, které místy zavání i slušnou sebeparodií.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 4 dubna 2018 v 19:07

    Přestože dvojka je mnohými označována za velmi dobrý film, šel jsem do ní s opravdu velkými obavami. Jednička mě totiž zrovna moc neokouzlila, ale přesto jsem jí dal průměrné ohodnocení. A to především díky hereckému výkonu Roberta R. Shafera. Ten si vedl v roli šíleného policisty velmi dobře a některé vraždy stály skutečně za to. Za to s logikou si jednička zrovna moc nepotykala a nejvíc mě sralo to Vickersovo teleportování se kamkoliv. Naštěstí dvojka se vydala jiným směrem a to po všech stránkách. Což bylo jen a jen dobře. Bylo vidět, že změna režiséra tomu jen prospěla. Adam Rifkin vědom si toho, že několikapodlažní budova není zrovna velké terno ve výběru prostředí, se musel uchýlit k věcem, na které jeho předchůdce zřejmě neměl dostatečné „koule“. Zvýšila se brutalita a samozřejmě nesměla chybět ani nahota. V jedničce jsme si museli vystačit jen s holkami v plavkách, ale tady je nám nabídnut přímo jiskřící striptýz trojice striptérek a jedna kancelářská soulož. Což samozřejmě potěší především pány. Nahota však není rozhodně všechno! Joe Vickers má rád zabíjení a hlavně rád působí svým obětem pěknou bolest. Což zde splnil do puntíku. Vražd zde bylo požehnaně a na krvi se nešetřilo. Tu někomu zlomil vaz, tu někdo schytal kulku do hlavy, jiný se proletěl výtahovou šachtou, nebo si „užil“ volný pád ze střechy budovy – no co vám budu povídat. No a v neposlední řadě nesměly chybět ani policistovy hlášky, které si mě získaly již v prvním díle. Takže lehce nadprůměrné hodnocení je zde tentokrát na místě a to zcela oprávněně. 60%

Nový komentář