Prophecy (1979)


Český název: Proroctví
Režie: John Frankenheimer
Rok výroby: 1979
Délka: 102 min
Země: USA

Hrají:
Robert Foxworth … ( Dr. Robert Verne)
Talia Shire … ( Maggie Verne)
Armand Assante … ( John Hawks)
Richard Dysart … ( Isley)
Victoria Racimo … ( Ramona Hawks)
…a další

 

Náš příběh se odehrává v  Maine a jeho okolí. Byla zde postavena papírenská továrna, která zaměstnává většinu obyvatel. Klasický případ většiny měst. Jenže hlavním problémem jsou indiáni, kteří bydlí nedaleko v rezervaci a pořádají různé demonstrace o znečišťování okolní flóry a fauny. Ředitel továrny Isley požádá Dr. Vernea, aby dojel do Maine a vypracoval pečlivou zprávu o dodržování ekologických podmínek a neznečišťování životního prostředí. Verne se tedy vydává se svou manželkou Maggie na cestu.
Po příjezdu se setkává jak s ředitelem Isleym, tak i s vůdcem indiánských rebelů Johnem Hawksem. Začne pracovat na zprávě a brzy zjistí, že z odpadních vod továrny uniká do místního jezera velké množství rtuti. Brzy se v nedalekém lese objeví mrtvá a na kusy roztrhaná těla tří táborníků. Isley to svádí na indiány, že udělají vše proto, aby se továrna uzavřela. Indiáni zase tvrdí, že místní zvěř se změnila poté co pije vodu z jezera, která je znečištěná. Netrvá to dlouho a Verne se setkává s obrovskou nestvůrou medvědího původu, která zřejmě stojí za rozrůstajícím se počtem mrtvých. Indiáni i běloši se budou muset spojit, aby zastavili řádění tohoto tvora, který má velký hlad.

John Frankenheimer natočil spoustu známých a dobrých filmů, které znáte snad všichni. Osobně upřednostňuji Black Sunday, film pojednávající o chystaném teroristickém útoku na USA, kde se blýskl Robert Shaw. Dalším filmem je Ronin ve kterém si hlavní roli zahrál Jean Reno. Dále pak filmy The Train, The Horsemen, Seconds, Island of Dr. Moreau.

Tentokrát se pustil do velmi žhavého tématu, které je velkým problémem i v dnešní době. A to znečišťování životního prostředí. V poslední době slýcháváme dost často o haváriích tankerů, vypouštění chemikálií do ovzduší, nedovolených skládkách v lesích a dalších závažných prohřešcích. Samo lidstvo ničí a devastuje tuto zemi a z toho plynou i důsledky. Vymírají živočišné druhy, rodí se postižené děti a vyskytují se čím dál víc různé smrtící choroby. Samozřejmě existují i různé organizace, které bojují proti znečišťování, ale je to houby platné.

Hlavní doménou tohoto filmu, nejsou ani tak herci, kteří podali průměrné výkony, ani tak vzhled monstra, ale krajina a hlavně kamera. Všechny Frankenheimerovy filmy jsou velice dobře natočené co se kamerových záběrů týče. Žádná roztřesená ruka, ale kvalitní záběry, které vám odhalují každý detail. Nádherné prostředí lesů a tajemná hudba nabudilo skvělou tajemnou atmosféru, kterou hodně podobných filmů postrádá.

Zpracování monstra trochu pokulhává, protože se jedná spíše o rozleptaného medvěda a celého jsme ho mockrát neviděli. Spíše jen tlamu, zuby a občas i celou hlavu. To ovšem nemění nic na tom, že jeho řev mi naháněl husí kůži. Na celkové podobě monstra si mohli dát víc záležet. Filmaři nám tak trochu nasadili i brouka do hlavy tím, že když tohle je možné provést z medvědem tak co to udělá z člověkem?

Herci
Robert Foxworth si zahrál ve filmech Damien: Omen 2, Death Moon, Airport 77. Talia Shire se proslavila svou rolí ve filmech Rocky a Godfather 3. Pro mě asi nejznámějším hercem je Armand Assante, který si zahrál ve filmech American Gangster, California Dreamin, Digital Jesus.

 

Hodnocení7
Je to velice zdařilý a skvěle natočený horor. Sice, zde jsou slabší triky, hlavně co se týče samotného monstra, ale ostatní věci, jako zvukové efekty, kamera to skvěle vyvažují. Na scénu s třemi táborníky asi nikdy nezapomenu. Takový let ve spacáku je k nezaplacení.
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář