Prey (2022)


Český název: Predátor: Kořist
Režie: Dan Trachtenberg
Rok výroby: 2022
Délka: 99 min
Země: USA

Hrají:
Amber Midthunder … (Naru)
Dane DiLiegro … (Predator)
Dakota Beavers … (Taabe)
Stormee Kipp … (Wasape)
Michelle Thrush … (Aruka)
Bennett Taylor … (Raphael Adolini)
… a další

 

Snímek Predátor: Kořist jsem si nechal docela dlouho uležet, a nakonec jsem si dal i druhou projekci. Dospěl jsem při tom k závěru, že byť proti němu mohu vznést dost námitek (a některé si zde neodpustím), pozitivní dojmy naštěstí stále převládají. A to už je výhra, protože přesný opak platí pro předchozí štaci mimozemského lovce – Predátor: Evoluce (2018).

Ocitáme se v amerických lesích a prériích začátku 18. století. Kmen komančů žije každodenním lovem a sběrem, a možná už zná i expandující bílou tvář. Jednou ze sběraček je i dospívající dívka Naru, která by chtěla svému kmenu dokázat, že může být i zdatnou bojovnicí. Proto se kromě bylinek a lékařství věnuje i házením tomahawků. Svou šanci vycítí, když v okolí začne řádit puma. Soupeřem pro její zkoušku dospělosti bude ale ještě krutější dravec…

Vracíme se tedy ke kořenům – lesy, skákání po stromech a pionýrské nástrahy. A co víc, příběh Naru je šikovně napsán a slušně motivován. Všechny postavy jsou využity a nechybí milé pomrknutí odkazující na závěr Predátora 2 (1990). Režisér Dan Trachtenberg už jednou dokázal, že umí za málo peněz dost muziky (natočil 10 Cloverfield Lane, 2016) a s novým Predátorem se mu daří podobně. Mrzký rozpočet dá o sobě vědět hlavně v kvalitě digitálních zvířátek.

Ale to vezmi čert. Nejvíc mi vadila muskulatura nového typu Predátora. Nejde o to, že by měl špatný design, ale chápu, že si mnozí stěžují na to, že na slavného nimroda stačí odhodlané děvče. Celou dobu jsem si říkal, že by se sem parádně hodil nějaký subtilnější Predátor nebo třeba dospívající nezkušený jedinec na svém prvním lovu na Zemi. Na co dvoumetrové hovado, co zvedá nad hlavu medvědy?

A pak je tu ještě samotný závěr, respektive finální řešení souboje, které musíte brát trochu s úsměvem. Někdy je přílišná efektivita na škodu. Jinak hodnotím veskrze kladně a Predátor: Kořist bych v rámci série zařadil po bok Antalových Predators (Predátoři, 2010).

Hodnocení7
Naru a její kmen komančů čelí invazi lidské i galaktické. Pokud jste fanouškem Predátora, neváhejte si film pustit. Dobrý lov!
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář