Piranha Part Two: The Spawning (1981)


Český název: Piraňa 2: Létající zabijáci
Režie: James Cameron, Ovidio G. Assonitis
Rok výroby: 1981
Délka: 84 min
Země: USA / Itálie

Hrají:
Tricia O´Neil … (Anne Kimbrough)
Lance Henriksen … (Steve Kimbrough)
Steve Marachuk … (Tyler Sherman)
Ricky Paull Goldin … (Chris Kimbrough)
Ted Richert … (Raoul)
Leslie Graves … (Allison Dumont)
… a další

 

U jednoho malého ostrova se čistě náhodou potopí americká loď. To divák přirozeně nevidí. Je mu nabídnut až pohled na vrak a zvědavé potápěče. Po chvilce je jasné, že v lodi muselo být zřejmě něco delikátního, protože to teď žere nejen lidi ve vodě, ale i ty na souši. Nebezpečný materiál je přizpůsoben k letu. Piraně, jež vzdáleně známe z prvního dílu, jsou tak mnohem nebezpečnější. Uvědomuje si to instruktorka Kimbroughová. Spolu s Shermanem, jedním návštěvníkem ostrova, jenž zřejmě ví o agresivních rybách daleko víc než ostatní, se snaží o zrušení blížící se párty na pláži. Moc se jim však nedaří. A tak zatímco Kimbrough hledá svého ztraceného syna a jeho žena si v posteli s Shermanem láme hlavu nad tím, jak zkázu zastavit, tisíce zubů se blíží k pobřeží.

Je zajímavé sledovat, jak takový uznávaný režisér, jakým James Cameron bezpochyby je, začínal. Ono úsloví „začátky jsou těžké” zde platí. Hlavně proto, že hned z kraje vám nikdo nedá dost peněz na to, abyste mohli své představy natočit co možná nejvkusněji. I na problém nedostatku financí se Cameron odvolává, mluví-li se o tomto filmu. Nepříliš vydařeném.

Ve srovnání s prvním dílem dvojka hodně zaostává. Postrádá děs a umění vyvolat nepříjemný pocit z vodní hladiny. Piraně jsou totiž k smíchu. Doslova. Jestliže v jedničce se vyskytlo pár záběrů, v nichž byl provalen gumový původ malých ryb, zde je situace ještě horší. Ve vodě to ještě ujde, ale sotva vyletí ryby ven, je zle. Pomalé mávání křídly, ztuhlost, žádné kroucení při útoku, který vždy směřuje na krk. Takoví malí létající lvi. Až na to, že si jen stačí představit ruku, která rybou pohybuje ze spodu pomocí tyčky a veškerý respekt jde stranou. Krvavé scény to naštěstí jakž takž vyvažují. Čím více byla odfláknuta monstra, tím lépe byly udělány masky mrtvol. Spolu s celkem vyváženou hudbou je to alespoň nějaká náplast.

Složky prvního dílu jako gradace či svižné tempo Cameron nepoužil. O povedeném finálním útoku ryb rovněž nelze hovořit. Zatímco první díl vrcholil katastrofickými jatkami na desítkách lidí, zde je největší rybí útok soustředěn na malé shromáždění u hotelu. Z čehož vyplývá rýpavá otázka. Proč tolik povyku, když pořádně není koho chránit? I ta hrstka však stojí za shlédnutí. Hlavně mladý a opálený Henriksen a několik vskutku odvážných nahotinek. Z pomyslného souboje Dante vs. Cameron v tomto konkrétním případě zvítězil na plné čáře prvně jmenovaný.

 

Hodnocení3
Piranha 2 je velmi slabý horor (kombinovaný s dramatem a romantikou), který potkala ta smůla, že se zkrátka nepovedl tak jak měl. I přes někdejší nominaci na nejlepší film nepřináší mnoho zajímavého. Doporučím ho snad jen pro zajímavost. A příznivce prvního dílu varuji, že mohou být znechuceni.
30%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 4 dubna 2010 v 19:38

     Tak tenhle kousek beru jen jako parodii. Létající gumové rybky na provázku přidržované navíc z boku rukou hrůzu opravdu nenaženou nikomu. Ani ty jejich útoky a rádoby gore scény se nedají brát vážně. Jediné co bych pochválil je výběr hereček, který byl docela luxusní, protože ani sterilita Lance nezachránila tenhle film, tak alespoň nahé kozičky stály za podívání.

  2. whitelady 31 prosince 2009 v 22:55

    Ty řeči že Cameron “přenechal” natáčení nejsou vůbec pravdivé. Když viděl jak ten film vypadá vloupal se do studia a chtěl to prostříhat podle sebe, načapaliho a vykopli. A pár dodatečných scén dokončil jiný režisér, ale to bylo minimum. Holt začátky jsou někdy težké, o tom ví své třeba i Schwarzenegger.

  3. Frenk 14 ledna 2008 v 15:01

     Hold za málo peněz se mnoho udělat nedá a to platí i pro komerčně nejúspěšnějšího režiséra Jamese Camerona, který prý dokonce v polovině natáčení přenechal režírování někomu jinému (ale pod celým dílem je podepsán pouze on). Tento nepovedený debut mu vůbec nevyčítám, protože mi to během své kariéry mnohokrát napravil… (viz filmy Propast, oba díly Terminátora, velkolepů Titanic, Pravdivé lži atd.)

Nový komentář