Phase IV (1974)


Český název: Fáze IV
Režie: Saul Bass
Rok výroby: 1974
Délka: 84 min
Země: USA, Velká Británie

Hrají:
Michael Murphy … (James R. Lesko)
Nigel Davenport … (Dr. Ernest D. Hubbs)
Lynne Frederick … (Kendra Eldridge)
Alan Gifford … (Mr. Eldridge)
Robert Henderson … (Clete)
Helen Horton … (Mildred Eldridge)
…a další

 

Film Phase IV vznikl v roce 1974, tehdy to byla prý pecka, dnes je to jen průměrný mravenčí film. Jedná se o skoro klasický “teror” film, kde mravenci vězní pár lidí.

Děj
Na začátku se seznamujeme s dvěma vědci, kteří zkoumají pouštní mravence. Ale tihle mravenci nejsou obyčejní, ale jsou “superinteligentní”. Vědci tedy zkoumají mravence v chování a boji apod. Mezitím mravenci napadnou jednu farmu (tedy ono to moc vidět není, protože kamera nepatřila k nejlepším). Naštěstí lidé utečou. Druhý den ráno najdou vědci jednu dívku z farmy, přijmou ji mezi sebe. Ale pár mravenců se dostane do laboratoře a mají svůj plán….

Hodnocení
Původně jsem neměl tenhle film v plánu, recenzovat ale všiml jsem si, že mám zpracovaných hodně málo starších filmů, tak jsem se do toho pustil.

U Phase IV je zaprvé nejlepší to, že je celkem krásně a pohodlně rozdělen do fází. Jsou to fáze třeba o těch mravenčích válečnících atd. Dále – je na něm nejhorší nuda. Ten film musel být v době vzniku sice velmi dobrý, ale dnes je spíš značně nudný. O mravencích pouštních se toho dozvíme celkem dost, ale jsou to tak nudné dialogy, že mi to zavíralo oči. Scéna, kdy mravenci napadli farmu, se mi líbila až na tu kameru, která byla fakt otřesná. V nočních sekvencích nebylo skoro nic vidět. Masky ve filmu (teda ony to nebyly masky, spíš jen třeba umělá ruka a podobně, takže spíše efekty) byly pěkné. Mravenci se mohou dostat pod kůži, a to bylo celkem příjemně zpracováno. Samotní mravenci nebyli moc děsiví a při zrychlených scénách mi to spíš vyvolalo úsměv na tváři. Herci byli celkem fajn, nebyli špatní, i když v mnoha filmech nehráli (nebo v těch filmech hráli malou roli a nebo ty filmy neznám).

 

Hodnocení5
Takže abych to ukončil, dnes je to spíše průměrný film, který neurazí, ale ani nenadchne.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 9 srpna 2008 v 18:05

    V první řadě bych chtěl říci, že jde skutečně o velice netradiční scifi film, který ve mně zanechal hodně rozporuplné pocity a zároveň mě svým obsahem v určitých momentech i příjemně překvapil. Vzhledem k jeho stáří a velice zvláštnímu pojetí je mi jasné, že převážně mladší publikum ho vesměs odstřelí. Ono je totiž hodně důležité se nad celou zápletkou trochu více zamyslet a neočekávat jen další skvostnou scifi-hororovou podívanou, plnou akce, napětí a mrtvol. Výsledkem všech čtyř fází scénáře je totiž o dost hlubší myšlenka, než jen diváka vyděsit. To se tomuto filmu stejně za celou dobu ani moc nepodaří.

    Zřejmě nejzajímavějším na celém filmu jsou záběry na mravence a vědecké „dedukce“. Pro mnohé to však bude jen kupa zbytečných žvástů, které brzdili tempo příběhu. Ono se tu vážně převážně mluví, ale i přesto se místy podařilo tvůrcům navodit docela zajímavou atmosféru. Scéna s útokem na farmu, vypuštěním žlutého jedu, osud farmářovic rodinky i samotný závěr – to vše se docela vydařilo. Bohužel hodně vlažné tempo leckoho začne možná uspávat. Navíc již na tehdejší dobu nejsou některé triky zrovna na vysoké úrovni a nejeden divák se jim spíše zasměje. Scénáristova myšlenka však nebyla diváky ani tak vystrašit, jako se spíše zamyslet nad životem mravenců jako takových a nebylo k tomu zapotřebí žádných gigantických plyšových monster.

    Phase IV tak sice nikdy nebude patřit mezi nejoblíbenější filmy svého odvětví, ale rozhodně si nezaslouží býti opomíjena. Jak už jsem však poznamenal – tohle rozhodně není film pro každého a je mi jasné, že budou vždy převládat spíše negativní ohlasy. Pokud však máte rádi netradiční podívanou a nespokojíte se jen s již stokrát ohranou zápletkou, mohli byste tomu věnovat trochu více svého času. 50%

Nový komentář