Perfect Getaway, A (2009)


Český název: Dokonalý únik
Režie: David N. Twohy
Rok výroby: 2009
Délka: 98 min
Země: USA

Hrají:
Milla Jovovich … (Cydney)
Steve Zahn … (Cliff)
Timothy Olyphant … (Nick)
Kiele Sanchez … (Gina)
…a další

 

Cydney a Cliff jsou čerstvý novomanželé. Na svou svatební cestu se vydávají na jeden z mnoha Hawajských ostrovů, do překrásné divočiny připomínající zemský ráj. Začátek líbánek je perfektní, ale pár brzy zjišťuje, že nedaleko odsud se stala vražda jedné novomanželské dvojice. Rozhodnou se pokračovat, ale cestou se seznamují s dalšími dvěma páry a právě tehdy začíná boj o přežití…

Jak natočit levný, ale přitom zábavný film, který diváka neurazí? Na tuto otázku zná odpověď jen několik hollywoodských tvůrců a jedním z nich je věčný béčkař David N. Twohy. Tento režisér a scénárista se před deseti lety proslavil svým scifi hororem Pitch Black (Černočerná tma), o dva roky později natočil (ne tak dobrou) ponorkovou hrůzu Below (Hlubina) a teď přichází z hororovým thrillerem pořízeným za směšných 14 milionů USD – Dokonalý únik.

Hororový thriller je však označení trochu matoucí, on to je spíše obyčejný thriller s trochou té krvavé zábavy, takže nečekejte (jako já) žádnou vydatnější porci hororové atmosféry. Vůbec první polovina filmu, kdy se vytváří charaktery a pečlivě buduje atmosféra, si divák musí vystačit s několika málo dramatickými okamžiky a krásnou přírodou, kterou Twohy alespoň trochu nahrazuje chybějící finance. Vizuální stránka je tedy díky nádherné divočině (a hezké Mille) snadno stravitelná.

Druhá půlka je však už jiné kafe. Divák se musí vypořádat s “šokujícím” zlomem, který film změní na drsnou naháněnou, kterou Twohy předkládá s nadhledem. Je rozhodně dobře, že se vybalancovala hranice mezi tím, co se myslí smrtelně vážně a co již působí spíše směšně. Tvůrčí nápady nakonec obohacují požitek ze sledování o několik tříd nahoru, takže se dostáváme do nadprůměrných vod. A to k tomu nepočítám druhé shlédnutí, které vám může – protože budete znát důležité informace – filmový požitek ještě navýšit.

Co se týče herců, je zajímavé kolik známých tváří Dokonalý únik nabízí. Milla Jovovich se pomalu stává stálicí hororového žánru (zanedlouho má premiéru mysteriózní snímek o UFO Čtvrtý druh a už se točí čtvrtý Resident), i když její kreace “normální ženský” je v tomto filmu jaksi… nezvyklá. To se dá ovšem snadno odpustit vzhledem k vývoji její postavy. Steve Zahn to všechno taky utáhl se vztyčenou hlavou. Kdo mě osobně ovšem nejvíce potěšil byl Timothy “Hitman” Olyphant, jenž si celé natáčení i svou roli evidentně užíval.

 

Hodnocení6
Dokonalý únik JE obyčejný thriller s trochou krvavější zábavy (nenechte se úplně zmást csfd a imdb řadící ho ihned k hororu), který nad ostatní vyčnívá především některými výbornými momenty. David N. Twohy opět dostál své pověsti levného tvůrce, který dokáže zaujmout. To jsou společně s dobrými herci hlavní důvody, proč by jste mu mohli věnovat jednu a půl hodinu svého volného času.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 27 června 2014 v 18:11

  „Psychologické“ thrillery s hororovým nádechem můžu, takže jsem se na tento film vyloženě těšil. Především proto, že jsem v něm mohl sledovat nádhernou krajinu Havajských ostrovů a Portorika, kde se natáčelo. Prostředí je jedním z hlavních „bodů“, které mě vždy zaujmou nejvíce a pokud je pěkné, má film u mě již ze startu vyhráno (tedy alespoň částečně). Byla to doslova pastva pro oči (především pak záběry od vodopádů a jeskyně). Jenže je potřeba ještě ohodnotit zbylé aspekty a ty zas tak okouzlující nebyli. Naštěstí však nebyli ani moc hrozné, takže jsem se povětšinu zápletky moc nenudil.
  Herecké výkony ušli a hlavně tu hrály mé dvě oblíbenkyně Milla Jovovich a Marley Shelton. Druhá jmenovaná tu sice hrála druhé housle, ale velmi dobře jí nahradila, Kiele Sanchez. Dámy si všeobecně vedly mnohem lépe než jejich mužští protějšci. Co mi však vadilo asi nejvíc, byla předvídatelnost scénáře. Pokud jste jen trochu pozorní, odhalíte totožnost vrahů již někde v polovině filmu, takže finální rozuzlení pro vás nebude již žádným překvapením. Ale i tak se mi ty flashbacky z předešlých dnů líbili.
  No a v neposlední řadě byla příjemným oživením i samotná atmosféra, která ve druhé polovině snímku nabrala slušné (akční) tempo. Místy byly sice některé situace dost úsměvné (a hlavně přemrštěné), ale zase se bylo na co dívat. Navíc konečně začala téct i krev.

 2. Eraserhead 12 ledna 2010 v 10:45

   No Frenku díky. Já na ten film narazil na několika hororových blozích a přemýšlel, jestli do něj jít, ale myslel jsem si, že to bude přesně to, co jsi popsal. Takže do něj půjdu až budu mít chuť na Millu (je to jedna z mála hubených ženských, který se mi líbí :-).

  Jinak recenze se mi hodně líbila, přesně takhle si představuju recenzi na film, který trošku zavání hororem (a dal by se za něj při troše dobré vůle i označit), ale ve skutečnosti je hlavně thrillerem.

  Jen bych měl jednu připomínku, nejsem teda žádný znalec série, ale není Resident Evil 4 ten kreslenej film? Nebo není součást série?

Nový komentář