Pearl (2022)


Český název: Pearl
Režie: Ti West
Rok výroby: 2022
Délka: 102 min
Země: USA

Hrají:
Mia Goth … (Pearl)
Tandi Wright … (Matka)
David Corenswet … (Projekční)
Matthew Sunderland … (Otec)
Emma Jenkins-Purro … (Mitsy)
… a další

 

Stává se zřídka, aby studio odsouhlasilo natáčení pokračování (v tomto případě prequelu) k filmu, který ještě neměl premiéru. Ale stalo se. A tak dostáváme v jedné kalendářní jednotce jak X (2022), tak druhý film představující nám mladou paní jménem Pearl. A místo v 70. letech se ocitáme v roce 1918. Zůstala nám jen stará známá farma a jezírko s krokodýlem.

Vlastně ještě něco – Mia Goth. Ta si zahrála v obou filmech, což může působit zmatečně, ale vlastně to problém není. Ta ženská hrát umí a tentokrát to celé visí na jejích bedrech, protože teď není součástí bandy, co si jede natáčet porno, ale hlavní pomocnou silou na farmě. Za přísného dohledu své matky se snaží realizovat i mimo domov, příliš to ale nevychází. Dalším břemenem je její otec odkázaný na invalidní vozík, a tudíž stálou péči.

Takže si shrňme, na čem film staví. V těžkých válečných časech vede osamocená žena (partner je v Evropě na frontě) těžký život na farmě. Ve svých myšlenkách se toulá, co nejdál od domova, přesvědčená o své zářné budoucnosti taneční hvězdy. Ale co až Pearl zjistí, že ve světě to nechodí vždy ideálně?

Kdy se z nadané dívky stane psychopat, je jen otázka času. A je rozhodně dobře, že tento přerod je podchycen poměrně důvtipně. Malé hádky se přelévají do větších, z mírné dívky se stává predátor, který nesnese odmítavý postoj.

Svět se prostě na Pearl sesype a ona rezignuje na vše dobré. Její finální pětiminutový dialog (Mia Goth je dokonce podepsána i pod scénářem) je už pouhou třešinkou na rozervaném mozku. Pro fanoušky gore a hnusu je pak nachystáno něco od sekery, něco od vidlí nebo chutná závěrečná hostina.

Hodnotit není lehké. Více se mi líbilo X – bylo pestřejší a hravější, na druhé straně je Pearl důstojným přívěskem s podobnými parametry. Takže procentuálně tam vložím rovnítko.

Hodnocení7
Ti West to prostě zvládl a nadvakrát uspokojil mé hororové touhy. Nepřináší do žánru novosti, spíše poctivě zprostředkovává zážitek, který vás baví i v rámci jedné lokace.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář