Owners, The (2020)


Režie: Julius Berg
Rok výroby: 2020
Délka: 92 min
Země: Velká Británie / USA / Francie

Hrají:
Maisie Williams … (Mary / Jane)
Andrew Ellis … (Terry)
Ian Kenny … (Nathan)
Jake Curran … (Gaz)
Sylvester McCoy … (Richard Huggins)
Rita Tushingham … (Ellen Huggins)
… a další

 

Trojice mladých zlodějů si vyhlédla odlehlý dům vesnického doktora a jeho manželky. Počkají na jejich odjezd a vydávají se loupit. Jenomže v domě kromě zamčeného trezoru a pár cenností nic nenajdou. K tomu je vytočí příjezd Mary, přítelkyně jednoho z nich, která jim začne celou akci rozmlouvat. Zhrzená trojice však nedbá proseb a je rozhodnutá počkat na staré manžele a donutit je, aby jim prozradili kód k otevření sejfu. Celá akce se ovšem zvrtne, protože manželé Hugginsovi jsou tak trochu psychopati a skrývají ve svém domě nejedno děsivé tajemství. Nastává zoufalý boj o holé přežití.

Určitě nejsem sám, koho napadlo srovnání s Don’t Breathe (2016), poté co jsem si přečetl strohý obsah na internetu. Podobných filmů vzniklo za poslední roky už mnoho, ovšem jen málokterý dokázal u diváků zabodovat. Tento kousek není výjimkou a od diváků a kritiků se dočkal dosti rozporuplného přijetí. Až na několik scén není moc brutální, přesto si myslím, že o ztrátu času rozhodně nejde. Dá se zde narazit na několik zajímavých pasáží, dobrou atmosféru (místy) i solidní páreček dvou postarších psychopatů.

Velkou škodou je, že většina postav se tu chová jako naprostí idioti a jejich osud jsem jim tak trochu přál. Teď samozřejmě mluvím o trojici mladých zlodějů – z nichž dva byli naprostí tupci a jediný, který stál za pozornost – ano, je to ten šeredný kuní ksicht, se tu zas až tak dlouho neohřál. Hlavní prim tu však velmi slušně zahrála dvojice žen – jak Maisie Williams ve své „dvojroli“, tak především Rita Tushingham. Ta stará babča mi byla odporná už od pohledu a nevěřil bych jí ani pozdrav k dobrému ránu. Zvláště ten její úsměv s falešnými zuby byl přímo hypnotizující a odpudivý zároveň. Dočkáme se i trochu toho násilí (rozdrcená hlava kladivem, ufiknutý prst, nůž v břichu), ale já bych se rozhodně nebál ještě více přitvrdit. Dost se tu totiž hlavně kecalo a popravdě, některé dialogy byly dost nezáživné a uspávající.

Hodnocení5
Každopádně si myslím, že svůj účel to nakonec splnilo. Film je průměrnou podívanou, netrvá ani moc dlouho a několik světlých momentů to mělo. Doporučovat vám ho však nebudu, existuje celá řada podobných filmů a určitě se najdou lepší kousky než tento.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář